ВИКОНАВСТВО, ОСВІТА
Визначальна роль у поширенні церковного співу належала усній традиції. Користуючись нотацією лише як орієнтиром, співаки на практиці засвоювали мелодії «з голосу» і відтворювали їх з пам'яті. Отже, виконання було варіативним, що потребувало від співаків бездоганних музичних здібностей, передусім гарного природного слуху. Часом значення деяких старих знаків забувалося і згодом їх було взагалі неможливо з'ясувати. Отже, виникали труднощі у розшифруванні записів. Так, нерозгаданою таємницею і досі залишаються рукописи з вишуканим стилем письма, що нагадує арабську в'язь.
Урочистий партесний спів набув поширення в практиці церковних хорів завдяки діяльності братських шкіл -Острозької, Львівської, Київської, Луцької та ін. Братства виникли наприкінці XVI ст. Вони об'єднували представників української інтелігенції, які гуртувалися навколо церковних громад. Свою діяльність братчики присвячували боротьбі за рідну мову, культуру, православну віру. Для цього вони організували широку мережу шкіл. Обов'язковими предметами навчання у них були спів і музична грамота. Ці школи стали центрами того-
часної культури та освіти. У них готували кваліфікованих регентів, співаків, учителів музики, переписували, а пізніше друкували музичну літературу. Наприклад, зберігся реєстр нот бібліотеки Луцького братства, до якого увійшло близько 300 партесних творів понад десяти авторів!
1. Які європейські традиції позначилися на розвитку музичної культури України за польсько-литовської доби?
2. Які нові жанри української народної творчості виникли у період XIV—XVI ст.?
3. Що таке «дума»? З якими іншими фольклорними жанрами вона споріднена?
4. Прочитайте назви українських народних інструментів: кобза, ліра, торбан, цимбали, гобой, басоля, скрипка, бубон, бугай, арфа, тулумбас, барабан, сопілка, коза, саксофон. Які з них у цьому переліку зайві?
5. Чим відрізняється музична культура православного і католицького церковних обрядів?
6. Як записували давню вітчизняну церковну музику?
7. У чому полягає особли-
вість партесного співу? Поясніть його назву.
8. Які навчальні заклади поширювали традиції українського хорового співу?
Дата добавления: 2015-02-10; просмотров: 891;