ЦЕРКОВНИЙ СПІВ. Упродовж певного часу в церковних богослужіннях, як і у фольклорі, співіснували язичницькі та християнські обряди
Упродовж певного часу в церковних богослужіннях, як і у фольклорі, співіснували язичницькі та християнські обряди. Запозичені з Візантії церковні піснеспіви впроваджували запрошені до Києва грецькі та болгарські співаки-доместики. Як відомо з історичних джерел, наприкінці XI ст. цілий двір таких співаків був розташований за Десятинною церквою. Проте головним осередком, де культивувався домествений співі, була Києво-Печерська лавра. Імена деяких співаків, наприклад Стефана учня преподобного Феодосія Печерського - дійшли до нашого часу. З Києва церковний домествений спів поширився по всіх українських землях, змінюючись під впливом місцевих народних традицій. Співаки засвоювали мелодії «з голосу» і відтворювали з пам'яті. Так на Русі поступово формувався самобутній вокальний акапельний церковний спів, що в майбутньому набув значного поширення.
Особливо шанували на Русі музику дзвонів. її колоритний перегук супроводжував християнські свята, збирав народ на віче.
Отже, музична культура Київської держави за короткий історичний проміжок сягнула високого рівня розвитку. Вона розвивалася на поліетнічній основі під впливом досягнень європейської музичної культури, водночас не втрачаючи власної самобутності.
1. Чим відрізняються народна, придворно-світська і церковна сфери побутування музики в Київській державі?
2. До якого жанру - обрядового чи епічного - належать билини? Обґрунтуйте відповідь, наведіть приклади.
3. Що ви знаєте про мистецтво скоморохів?
4. Які музичні інструменти існували за часів Київської Русі? Які з них збереглися в народному побуті до наших днів?
5. Які назви зайві в переліку інструментів, поширених у Київській Русі: гуслі, окари-ни, бандура, кувички, накри, баян, дзвіночки.
6. Знайдіть у тексті «Слова о полку Ігоревім» згадки про ратну музику, про жіночий спів. Розкажіть про їх особливості.
7. Схарактеризуйте образ співака Митуси з наведеного нижче вірша М. Костомарова.
Дата добавления: 2015-02-10; просмотров: 1027;