Духовна спадщина Київської Русі в культурах східних слов'ян
Монголо-татарська навала завдала культурі Київської Русі страшного удару. Однак знищити її остаточно завойовники не змогли. До наших днів дійшло близько 400 пам'яток києво-руської книжкової культури, і ця кількість дає уявлення про розмах київської книжної культури до навали монголо-татар, що спалили чи не все, що могло горіти...
Л спустошених ордою країв, де загарбники знищили ґрунт для подальшого повноцінного розвитку культури, києво-руські традиції відроджуються у Галицько-Волинській Русі, що устояла в зіткненні з ворогом. Центром давньоруської культури стає древній Галич. Але й на теренах Русі Київської залишилися, нехай нечисленні, пам'ятки культури й культурна традиція, носієм якої було місцеве населення. Монголо-татари були в цілому відносно віротерпимі й дивилися на завойовані землі лише як на постійне джерело данини, що утримувало завойовників від повного спустошення підкорених земель.
Певною мірою традиції Київської Русі сприйняла й Русь Московська. Московське князівство, що все більше набирало силу й збирало навколо себе східнослов'янські землі, намагалося ідеологічно й культурно затвердити свій статус наступниці Київської Русі. Згодом затвердилася офіційна політико-релігійна доктрина Москви як "третього Рима": був перший Рим — центр світу, другий Рим — Візантія, звідки в Київ прийшла православна віра, а третім Римом після скорення Візантії турками-мусульманами належить бути Москві. Московські князі виступають як захисники православної віри і "руської народності". Однак самого слова "Росія" ще не існує — воно затвердиться на картах Західної Європи лише на початку XVII ст. До цього часу словом "Русь" ("Рутенія") позначається територія, в цілому відповідна колишній Київській Русі. Землі ж Московського князівства, а згодом і царства ще довгий час іменують "Московією" чи "Країною московітів". Розквіт культури Володимиро-Суздальського, Московського та інших російських князівств складає окремі славні сторінки історії середньовічної культури й пов'язані передусім з генезисом великоросійської культури.
Питання для самоперевірки.
1. Які культурні наслідки християнізації Русі?
2. Дайте характеристику основних рис києво-руського періоду історії української культури.
3. Що таке естетична формація в контексті даної лекції?
4. Яке значення для розвитку сучасної України має культурна спадщина Київської Русі?
Дата добавления: 2015-02-10; просмотров: 1835;