Система нормування шорсткості поверхні

Шорсткістю поверхоньза ДСТУ 2413-94 називають сукуп­ність нерівностей поверхні з відносно малими кроками на базовій її довжині, за яку приймають довжину поверхні l, що використо­вується для визначення параметрів нерівності поверхні. Базова лінія(поверхня) — це лінія заданої геометричної форми, проведе­на на відстані від істинного профілю поверхні, яка служить для оцінки геометричних параметрів шорсткості поверхні.

Нерівності поверхні є наслідком способів її отримання (тис­нення, різання тощо). Кількісно параметри шорсткості визнача­ють від середньої лінії профілю, тобто базової лінії, що має форму номінального профілю та наведена так, що у межах базової дов­жини середнє квадратичне відхилення профілю від цієї лінії є найменшим. Таку систему нормування шорсткості називають сис­темою середньої лінії.

Числові значення базової довжини добирають з ряду 0,01; 0,03; 0,08; 0,25; 0,80; 2,5; 8; 25 мм. За стандартами шорсткість поверхонь виробів незалежно від матеріалів і способів їх отримання можна оці­нювати за допомогою одного чи кількох параметрів (рис. 3.26). Роз­глянемо визначені стандартами параметри шорсткості поверхонь.

Середнє відхилення профілю Rа,, визначають як середнє ариф­метичне абсолютних значень відхилень профілю у межах базової довжини, тобто

,

 

де Rа — середнє арифметичне відхилення профілю, мкм;

l — базо­ва довжина, мм; п — кількість точок профілю на базовій довжи­ні;

yi — відстань від і-тої точки на середній лінії до профілю поверхні, мкм.

Висоту нерівностей профілюу десятьох точках Rz, визнача­ють як суму абсолютних значень висот п'яти найвищих виступів профілю та глибин п'яти найбільших западин профілю відносно середньої лінії у межах базової довжини, тобто

,

де Rz — висота нерівностей профілю у десятьох точках, мкм;

ypi. та уvi. — відповідно висота і-го найвищого виступу профілю та глиби­ни і-тої найбільшої западини від середньої лінії до поверхні про­ілю, мкм.

Рис. 3.26. Параметри оцінювання шорсткості поверхонь

Найбільшою висотою нерівностей профілю Rmах вважають най­більшу відстань між лініями виступів і западин профілю у межах базової довжини l, тобто

Rmах = ,

де Rmax — найбільша висота нерівностей профілю, мкм;

і — абсолютні значення найвищих виступів і глибини найглибших

западин профілю, мкм.

Середній крок нерівностей профілю Sт — це середнє значення кроку нерівностей профілю у межах базової довжини

,

де Sт — середній крок нерівностей профілю, мм;

п — кількість кроків профілю у межах базової довжини l;

Smi — крок нерівностей профілю, що дорівнює довжині відрізка середньої лінії, яка перетинає профіль у трьох сусідніх точках, та обмежений крайніми точками, мм.

ДСТУ передбачає і деякі інші параметри шорсткості поверхонь виробів, але для нормування шорсткості поверхні достатньо і одного параметра. Переважно її нормують за висотними параметрами Ra або Rz. Пере вагу віддають параметру Ra, що повніше характеризує шорсткість поверхонь. Шорсткість відповідальних поверхонь нормують за допомогою кількох параметрів.

 








Дата добавления: 2015-02-07; просмотров: 1127;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.