Питома теплоємність пов’язана з молярною співвідношенням
Сm= с М , ( 4 )
де М – молярна маса речовини.
У випадку твердих тіл основним механізмом збільшення внутрішньої енергії є коливальний рух молекул навколо стану рівноваги, тобто тверде тіло можна розглядати як набір осциляторів, енергія яких з підвищенням температури зростає.
За законом рівного розподілу енергії теплового руху за ступенями свободи коливального руху відповідає енергія
, (5)
де Ек і Еп – відповідно кінетична та потенціальна енергії.
Для твердого тіла при ізохоричному нагріванні
Cv= 3R , (6)
тобто теплоємність описується законом Дюлонга-Пті.
Дійсно, для багатьох твердих тіл цей закон приблизно виконується. Але зі зниженням температури теплоємність зменшується, і при Т→0 за третім законом термодинаміки (теоремою Нернста) С→0. Оскільки закон Дюлонга-Пті описує теплоємність при високих температурах, то у випадку, коли для даного тіла його теплоємність при кімнатній температурі буде дорівнювати ЗR, слід вважати, що кімнатна температура для даного тіла є високою.
Але для таких хімічних елементів, як берилій, бор, кремній та алмаз, теплоємність при звичайних температурах значно менше ЗR і помітно залежить від температури. З підвищенням температури теплоємність цих елементів зростає, прямуючи до значення ЗR.
Дебай показав, що в кристалічній гратці атоми коливаються з різними частотами в інтервалі від min до max. Максимальна частота коливання визначається температурою, при якій теплоємність твердих тіл з її пониженням починає зменшуватися, тобто
h max = kΘD ( 7 )
де ΘD – дебаївська температура.
У такому припущенні СV= R . (8)
Співвідношення (8) називається законом кубів Дебая і є справедливим при температурах Т<< , а при високих температурах переходить у закон Дюлонга-Пті.
На рис. 1 дана температурна залежність теплоємності в наближенні Дебая.
Слід зауважити, що у випадку твердих тіл, на відміну від ідеального газу, різниця (Ср - Сv) не дорівнює R, а є значно меншою. Згідно з термодинамічними розрахунками
Ср - Сv= , ( 9 )
де - термічний коефіцієнт об’ємного розширення, V- молярний об’єм, - коефіцієнт ізотермічної стисливості.
Прилади і обладнання:електрична піч, набір зразків, секундомір, термопара, мілівольтметр, терези технічні з гирьками.
Дата добавления: 2015-01-29; просмотров: 1128;