Роботодавці та їхні об'єднання як об’єкти соціально-трудових відносин
Окрім найманих працівників, суб'єктом соціально-трудових відносин є роботодавець. Згідно з Законом України «Про організації роботодавців» роботодавець - це власник підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та галузевої належності або уповноважений ним орган чи фізична особа, яка відповідно до законодавства використовує найману працю.
Для захисту господарсько-трудових інтересів роботодавці створюють свої організації та об'єднання. В Україні в умовах планової економіки, заснованої переважно на державній власності, потреби у створенні об'єднань роботодавців не існувало. Першою організацією роботодавців нового типу в Україні став Союз підприємців Криму, створений 1989 p. У 1990-1991 pp. в Україні на всій її території виникла велика кількість союзів, спілок, асоціацій роботодавців, формування яких здійснювалося за територіальною, галузевою, фаховою ознакою.
Потім почали створюватися загальнонаціональні об'єднання. Більшість створених асоціацій роботодавців об'єднались і стали членами таких організацій, як Український союз промисловців і підприємців, Спілка орендарів і підприємців України, Спілка малих, середніх і приватизованих підприємств України.
У 1998 p. за рішенням Установчого з'їзду об'єднань роботодавців було створено Конфедерацію роботодавців України. Основними її завданнями є:
- сприяння розвитку та активна участь у здійсненні соціального партнерства;
- координація дій членів Конфедерації у посиленні їхнього впливу на проведення політики зайнятості, заробітної плати, соціального страхування, охорони праці тощо;
- сприяння розвитку вітчизняного виробництва;
- надання організаційно-методичної допомоги членам Конфедерації та сприяння роботі об'єднань роботодавців.
Засновниками і першими членами Конфедерації роботодавців України були: Український союз промисловців і підприємців, Спілка орендарів і підприємців України, Українська аграрна конфедерація, Спілка малих, середніх і приватизованих підприємств України, Асоціація роботодавців торгівлі та комерційної сфери економіки України, Спілка юристів України. Пізніше до складу Конфедерації роботодавців України ввійшли: Українська асоціація підприємств чорної металургії, Союз хіміків України, Асоціація підприємств легкої промисловості. Асоціація платників податків України, Асоціація українських банків, Українська асоціація металевого брухту, Українська асоціація сприяння охороні здоров'я населення. Українська асоціація роботодавців зв'язку та інформатизації, Асоціація суднобудівників України «Укрсудпром», Ліга страхових організацій України.
Правові засади створення та діяльності організацій роботодавців та їхніх об'єднань регламентуються Законом України «Про організації роботодавців», прийнятим у травні 2001 p.
Дата добавления: 2015-01-24; просмотров: 743;