Оцінка хімічної обстановки. Хімічна обстановка на місцевості складається у результаті аварії на хімічно-небезпечному підприємстві.
Хімічна обстановка на місцевості складається у результаті аварії на хімічно-небезпечному підприємстві.
Підхімічною обстановкою розуміють обстановку, яка складається на місцевості та об'єктах, які на ній розташовані, у результаті аварії на хімічно-небезпечному підприємстві і яка характеризується масштабами та ступенем хімічного забруднення. Хімічна обстановка потребує оцінки та вжиття засобів захисту населення, об’єктів та сил ЦО.
Що мається на увазі під оцінкою хімічної обстановки ? Це:
1) Визначення масштабів і характеру хімічного зараження атмосфери і місцевості.
2) Аналіз його впливу (хімічного зараження) на життєдіяльність населення, об'єктів та сил ЦО.
3) Вибір найбільш цілеспрямованих способів дій, які виключають ураження людей від небезпечних хімічних речовин (НХР).
При оцінці хімічної обстановки визначають:
1) Масштаби зон хімічного зараження – межі та площу зон.
2) Тривалість вражаючої дії НХР.
3) Час підходу хмари НХР до об'єкту.
4) Можливі втрати населення під час хімічного ураження.
5) Термін перебування людей в засобах індивідуального захисту.
При оцінці хімічної обстановки можуть бути використані дві методики: – за допомогою розрахункових формул згідно з “ Методикою оценки химической обстановки при авариях на химически опасных предприятиях”, Москва 1989 г.
- за допомогою таблиць для визначення глибин розповсюдження хмари забрудненого повітря для конкретних речовин в залежності від СВСП, швидкості повітря, температури і кількісних характеристик НХР згідно з “Методикою прогнозування наслідків виливу (викиду) небезпечних хімічних речовин при аваріях на промислових об’єктах і транспорті“, введеною наказом № 73/82/64/122 від 27 березня 2001 року.
Вихідні дані для прогнозування масштабів забруднення НХР:
1. Загальна кількість НХР на об’єкті і дані по розміщенню їх запасів в ємностях і технологічних трубопроводах.
2. Кількість викинутої НХР і її розподіл на підстильній поверхні (“вільно”, “в піддон“ або “в обвалування“)
3. Висота піддону або обвалування складських ємностей.
4. Метеорологічні умови: температура повітря, швидкість вітру на висоті 10м, ступінь вертикальної стійкості повітря (СВСП).
Зовнішні межі зони забруднення НХР розраховуються за вражаючою токсодозою при інгаляційної дії на організм людини.
Прийняті допущення при оцінки хімічної обстановки:
§ Ємності при аварії руйнуються повністю.
§ Якщо вилита НХР розливається підстильною поверхнею, приймається для прогнозування що це розлив “вільно”. Товщина шару рідини НХР (h) приймається при цьому рівною 0,05 м. Якщо вилита НХР розливається поверхнею, яка має обвалування або піддон, приймається що це розлив “у піддон”, при цьому висота шару розлитої НХР має бути h = Н – 0,2 м, де H- висота піддону (обвалування),м.
§ Усі розрахунки виконуються на термін не більше 4 годин. Після отримання даних розраховане значення глибини переносу хмари зараженого повітря порівнюється з максимальним значенням переносу повітряних мас за 4 години за таблицею. Для подальшої роботи береться найменше з двох значень, що порівнюються.
§ При аварії на продукто - і газопроводі кількість викиду приймається рівною його максимальному значенню, яке знаходитися в трубопроводі між двома автоматичними відсікачами. Наприклад, при аварії на аміакопроводі Тольяті – Одеса за кількість викиду приймається 500 тон аміаку.
Дата добавления: 2015-03-26; просмотров: 892;