Економічна оцінка значення охорони праці
Економічне значення охорони праці визначається ефективністю заходів, що поліпшують умови праці та підвищують її безпеку, і оцінюється за результатами, які отримують при зміні соціальних показників.
Економічне життя в Україна характеризується переходом до законів ринкової економіки, основною рушійною силою якої є необхідність отримання прибутку від будь-якої підприємницької діяльності. Це вимагає від підприємців ставиться з повагою і відповідальністю до розподілу прибутків і до витрачання коштів на різні потреби виробництва. Основні кошти на охорону праці підприємств складаються із витрат на загальне поліпшення умов праці, попередження нещасних випадків і професійних захворювань та на запобігання загальним захворюванням. На сьогодні кошти, які призначені для поліпшення умов праці та підвищення її безпеки, не окуповують себе. У зв'язку з цим підприємства витрачаються значні кошти на пільги, компенсації та відшкодування наслідків несприятливих умов праці.
З метою визначення обсягу збитків від непрацездатності потерпілих внаслідок нещасних випадків і професійних захворювань та від загальних захворювань працівників пропонується методика, суть якої зводиться до визначення матеріальних збитків шляхом розрахунків певних показників за кожним видом причин, які викликають ті чи інші збитки, та визначення результуючого показника, який вказує їх питому вагу в загальному обсязі виробництва.
Визначення розміру матеріальних збитків, що їх завдає виробничий травматизм підприємству, здійснюється за формулою:
МЗТ=ДТ(А + БТ),(4.1)
де МЗТ - збитки, обумовлені тим, що робітники, які отримали травми, не брали участі у створенні матеріальних цінностей, грн.; ДТ - загальна кількість днів непрацездатності за розрахунковий період часу, що викликані травматизмом та профзахворюваннями; А - середньоденна втрата прибутку від невиробленої продукції в розрахунку на один день, грн.; БТ- - середній розмір виплат за листком непрацездатності за один день всім потерпілим від травм, грн.
Визначення показника річних втрат, що обумовлені річним травматизмом, здійснюється за формулою:
КВТ = , (4 2)
де КВТ - показник втрат річного обсягу виробництва продукції від виробничого травматизму, %, Р - обсяг виробленої продукції за рік, грн
Визначення розміру збитків, яких зазнає підприємство від загальних захворювань працівників, здійснюється за формулою:
М33=Д3 (А + Б3), (4 3)
де М33 -збитки, обумовлені тим, що хворі працівники не беруть участі у створенні матеріальних цінностей, гри.; Д3 -загальна кількість робочих днів, що їх втратили за звітний період всі працівники, які хворіли; Б3 -середній розмір виплат за один робочий день за всіма листками непрацездатності, що обумовлені загальними захворюваннями, грн, А - середньоденна втрата прибутку від невиробленої продукції в розрахунку на один день, грн.
Показник річних втрат, які обумовлені загальними захворюваннями працівників підприємства, визначається за формулою:
К33 = , (4.4)
де: К33 -показник втрат, який характеризує збитки від загальних захворювань працівників, %; р -обсяг виробленої продукції за рік, грн..; МЗЗ - річні збитки через захворювання працівників.
Узагальнений показник, який характеризує сумарні втрати підприємства від травматизму та загальних захворювань працівників, дорівнює:
КУЗ = КПТ + КОЗ , (4.5)
де КУЗ -узагальнений показник втрат підприємства від травматизму та загальних захворювань працівників, %. Цей показник визначає, скільки відсотків річного прибутку втрачено через травматизм, профзахворювання та загальні захворювання працівників підприємства.
Дана методика найкраще відображає економічні показники, що характеризують стан техніки безпеки і санітарні умови праці на підприємстві, та дає змогу оцінити втрати, яких зазнає підприємство від травм і хвороб його працівників. Однак вона не дає можливості провести повний аналіз бо не враховує збитки від пошкодження обладнання та інвентарю, які часто трапляються під час аварії, або від невиробничих втрат часу, пов'язаних з розслідуванням випадків травматизму, та інших матеріальних та нематеріальних втрат.
Дата добавления: 2015-01-13; просмотров: 986;