Властивості
Найменші віроїди scRNA (малі цитоплазматичні РНК) вірусу жовтих рисових плямочок (RYMV, rice yellow mottle sobemovirus) мають довжину всього 220 нуклеотидів. Геном самого маленького відомого вірусу, здатного викликати інфекцію, має розмір близько 2000 нуклеотидів. Число нуклеотидів у віроїдної РНК коливається від 246 до 371.
Віроїдна РНК, має високу стабільність до хімічних і фізичних чинників. У порівнянні з вірусами, віроїди найбільш стійкі до дії підвищених температур. Наприклад, віроїд карликовості хризантеми зберігає інфекційність при кип'ятінні. При вивченні морфологічних властивостей віроїдів виявляються 2 форми структур, що мають інфекційність - лінійні (37-50 нм) і кільцеві (до 100 нм) (рис. 8), Лінійних молекул в препаратах міститься значно більше (до 70%). У присутності іонів Mg2+ кільцеві структури здатні перетворюватися на лінійні.
Віроїди мають здатність до самогібридізації, внаслідок високого рівня внутрішньої комплементарності (до 70%). Тому при їх діагностиці використовують методи гібридизації (dot - spot) на папері нітроцелюлози, де тестована в соку аналізованої рослини або очищених препаратах РНК віроїда гібридізується з РНК, міченною Р32, від хворих рослин з відомою етіологією.
Патогенез
Віроїди від хазяїна до хазяїна, зазвичай, передаються при вегетативному розмноженні; деякі віроїди поширюються через насіння і пилок, або за допомогою комах-переносників.
Механізм патогенезу може полягати в репресії фізіологічно важливих генів хазяїна за рахунок сайленсинга віроїдної РНК, що інтерферує з РНК клітини-хазяїна (siРНК). В ролі siРНК виступають дволанцюгові і шпилькові фрагменти віроїдів. Вони зв'язуються з ділянками комплементу РНК хазяїна і рибонуклеазою. Комплекс, що утворився, викликає деградацію РНК хазяїна.
Дата добавления: 2015-03-19; просмотров: 913;