Проведення реанімаційних заходів
Головним показником початку реанімаційних заходів є поява ознак клінічної смерті: зупинка серця, зупинка дихання, відсутність пульсу на периферійних артеріях, розширені зіниці, зіниця не реагує на світло. При клінічній смерті, якщо не надати потрібну допомогу протягом 6-10 хв. наступає біологічна смерть. Ознакитакі ж як при клінічній смерті, але додається:
• помутніння та висихання рогівки ока;
• поява симптому "кошачого ока" (при здавлюванні очного яблука з боків, зіниці звужується у вигляді вертикальної щілини);
• пізніше з'являється трупне окостеніння та трупні плями сині плями в найнижче розташованих ділянках тіла, що виникають внаслідок пасивного відтоку крові).
Основні правила реанімаційних заходів:
1.Врятувати можна тільки життєздатний організм.
2. Врятувати від загибелі можна тільки при раптовому вмиранні: рефлекторній зупинці серця, гострій коронарній недостатності, дії електричного струму, гострому отруєнні, загальному замерзанні і т.ін.
3. Реанімація може бути успішною тільки у тому випадку, якщо вона була зроблена до настання в організмі незворотних змін (появи ознак біологічної смерті).
Штучна вентиляція легеньвиконується сумісно з непрямим масажем серця при всіх випадках: ураженнях електрострумом, тяжких травмах, утопленні та інше, коли настала клінічна смерть. При непритомності людина не може здійснити вдих внаслідок обструкції верхніх дихальних шляхів коренем язика, внаслідок падіння тонусу язиково-ковтальних м'язів. Якщо серцево-легенева реанімація розпочата протягом 2 хв. після зупинки дихання, успіх може бути досягнутий у 92% випадків. При наявній серцевій діяльності штучне дихання продовжувати довго (до 2-4 год.).
Найбільш ефективними способами штучного дихання вважаються способи "з рота в рот" і "з рота в ніс" ( рис..1).
Рис.1 Штучне дихання способом „з рота в рот”: а) вдих; б) видих
Потерпілого кладуть на спину на тверду рівну поверхню, відкинувши голову різко назад, для чого під плечі необхідно покласти валик або будь-який згорток. Для запобігання переохолодженню організму потерпілого під його спину доцільно також покласти підстилку (ковдру, пальто). Особа, що надає допомогу, пальцями затискає потерпілому ніс, робить глибокий вдих, притискає свої губи до губ потерпілого, швидко робить різкий видих йому в рот і відкидається назад. Під час вдування повітря в легені потерпілого спостерігається розширення його грудної клітки. Коли рятувальник відкидається назад, грудна клітка потерпілого спадає, відбувається видих. Вдування повторюють з частотою 8— 12 раз на хвилину. З гігієнічною метою рекомендується рот потерпілого прикрити шматком чистої тонкої тканини (носовик, поділ сорочки, бинт, косинка тощо).
Можна вдувати повітря в ніс потерпілого, затискаючи йому при цьому рот. Якщо пошкоджено обличчя і проводити штучне дихання «із легень у легені» неможливо, треба застосувати метод стиснення і розширення грудної клітки шляхом складання і притискання рук потерпілого до грудної клітки з їх наступним розведенням у боки( рис.№2).
Рис. 2. Штучне дихання за Сильвестром: а – вдих; б-видих
Штучне дихання необхідно проводити наполегливо і тривало (інколи кілька годин) до появи у потерпілого самостійного стійкого дихання.
Припиняють штучну вентиляцію легень коли потерпілий починає дихати самостійно, ритмічно, безперервно.
Якщо у потерпілого крім дихання відсутня ще і серцева діяльність – це є показником для непрямого масажу серця та штучної вентиляції легень (одночасно).
Масаж серця роблять так: ритмічно, різкими поштовхами надавлюють м'якими частинами обох рук на нижню третину грудей, вдавлюючи груди на 3-4 см, руки швидко знімають, щоб груди швидко випрямилися. Ритм таких дій 60-80 надавлювань за хвилину. Штучне дихання необхідно застосовувати через кожні 5-8 здавлювань грудної клітини. Обидві процедури зручніше виконувати вдвох. Якщо працюють два рятувальника: 1 вдих - 5 надавлювань (18 вдихань і 60 надавлювань за 1 хвилину). Якщо працює один рятувальник: 2-3 вдихи - 10-15 надавлювань. Через кожні 2 хвилини серцево-легеневу реанімацію припиняють на кілька секунд, щоб перевірити, чи не з'явився пульс на магістральних судинах. Продовжується процедура до відновлення серцевої діяльності і природного дихання у потерпілого (Рис.№3).
А б
Рис.№ 3. Зовнішній масаж серця: а) положення серця під час піднімання рук; б) положення серця під час натискання
Дітям у віці до 10-12 років масаж серця роблять однією рукою (70-80 надавлювань за 1хв.). Новонародженим - кінчиками двох пальців (100-120 надавлювань за 1хв.).
Надання заходів першої допомоги потерпілому здійснюється не тільки там, де сталося ураження, а і в автомобілі (поїзді) при доставці потерпілого у лікувальний заклад.
Тільки при появі явних ознак біологічної смерті - трупних плям, дубіння м'язів (спочатку дубіють м'язи нижньої щелепи, потім все трудніше розгинаються суглоби) - надання допомоги слід вважати недоцільним.
Дата добавления: 2015-03-19; просмотров: 2705;