Стаціонарні машини. Вимоги безпеки

На підприємствах харчової промисловості для переміщення різноманітних вантажів (постачання матеріалів, деталей. і вузлів, готової продукції), завантаження і розвантаження їх при використанні колісного транспорту широко застосовують різні вантажопідйомні транспортні засоби.

В більшості випадків, це електрифіковані машини і механізми - ручні і електричні лебідки і домкрати, електричні крани різноманітних типів, піднімачі.

Підвищена небезпека із боку вантажопідйомних машин полягає в можливості травмування людей в процесі переміщення вантажів, а для електрифікованих машин - також і в небезпеці ураження електричним струмом.

Талі.Талі - це підвісні вантажопідйомні пристрої з ручним або електричним приводом, Ручні талі призначені для піднімання вантажів масою до 10 т, головним чином при монтажі і демонтажі обладнання. Талі приводять в дію руками за допомогою перетягування нескінченного (замкнутого) ланцюга. В цьому пристрої спрацювання ведучої зірочки і витяжка ланок ланцюга можуть призвести до зриву, різких ривків і небезпечної перенапруги механізму, тачкових ланцюгів і канатів.

Для попередження зіскакування тачкового канату з гака або талі у тельферів чи кранів необхідно застосувати вантажозахоплювальний гак із запобіжною скобою. З метою запобігання спаданню каната чи ланцюга з блока (поліспаста) і можливому його заклинюванню через обійму блока встановлюють розпірні штифти.

Механізми з ручним приводом (талі, лебідки, домкрати) для утримування вантажу, що піднімається, повинні мати храпове колесо. У домкратів з гідравлічним приводом для цієї мети служить зворотний клапан. Для спуску піднятого вантажу у храповиків відводиться закриваюча собачка, а у гідравлічних домкратів відкривається зворотний клапан.

До початку роботи перевіряють справність вантажного ланцюга і захоплювальних органів, надійність кріплення талі до нерухомої опори: балки, козлів або до монорейки. Ручні вантажопідйомні талі повинні мати суцільнокові без тріщин та спрацювання ланки підвісного ланцюга і направляючих провушин для ведучого ланцюга, бути добре змащені та мати вільний хід.

Талі з електричним приводом або тельфери можуть бути встановлені стаціонарно або рухатися по підвісних шляхах (монорейкам). Вони обладнуються двома електродвигунами, з яких один приводить в дію вантажопіднімальну лебідку, а другий рухає катки, за допомогою яких візок переміщається в горизонтальному напрямку. Керування електродвигунами здійснюється з підлоги за допомогою кнопкової панелі, яка підвішена до візка талі.

Електричні талі виготовляються вантатажепідємністю 0 5,0 т, швидкістю піднімання 45 м/хв і швидкістю переміщення візка до 25 м/хв.

На тельферах встановлюють кінцеві аварійні вимикачі, які обмежують піднімання гака вгору, щоб запобігти обриванню троса у разі упору в механізм піднімання, 3 також вимикачі, які обмежують шлях переміщення талі по рейці. До управління тельферами можуть бути допущені робітники, що пройшли навчання, атестовані і з якими проведено інструктаж з техніки безпеки.

В приміщеннях з підвищеною електронебезпекою використовують тельфери з електродвигунами напругою до 42 В.

Лебідки.Лебідки призначені для піднімання і переміщення вантажу, також вони є складовою частиною ліфтів, кранів та інших піднімачів. При роботі з лебідками випадки травмування можуть виникнути внаслідок падіння вантажу, затягування руки в зубчасті передачі чи тросовий барабан від удару рукояткою при спусканні вантажу. Вантаж може впасти при поганому його кріпленні, обриві зношеного тросу, спрацюванні чи пошкодженні храповика тормозу лебідки, при поганому кріпленні самої лебідки. Тому перед підніманням вантажу необхідно впевнитися в справності лебідки і її надійному закріпленні.

Трос на піднімальних лебідках необхідно щорічно перевіряти на міцність і придатність до подальшої роботи.

Не допускається застосовувати сталевий трос, який має на будь-якій дільниці, що дорівнює 8 діаметрам троса, більше 10% пошкоджень дроту, а також ознаки надмірного спрацювання, іржавість чи інші механічні пошкодження.

При роботі лебідок працівники не повинні знаходитись під вантажем і поблизу натягнутого стального тросу.

Лебідки з ручним приводом повинні мати храпові останови, з електричним приводом - колодкові гальма, що автоматично діють при відключенні електродвигуна. Частини лебідки, що обертаються, ретельно огороджують, а корпус лебідки з електричним приводом заземлюють.

Всі лебідки повинні надійно закріплюватись на місці з допомогою балансного вантажу, що дорівнює подвійному робочому навантаженню лебідки.

При експлуатації вантажопідйомних механізмів повинні виконуватися такі умови безпеки: вантажозахоплювальний пристрій встановлюється над вантажем, що підлягає переміщенню; забороняється поправляти вантаж руками в підвішеному стані і залишати його в такому вигляді по закінченні роботи; переміщення вантажу по горизонталі здійснюється не вище 0,5 м над всіма предметами, що зустрічаються на шляху. Категорично забороняється переміщати вантаж над людьми.

Спуски, похилі площини.Для переміщення вантажів під дією сили тяжіння з більш високого рівня на нижчий застосовуються спуски. Вони розташовуються похило або відвісно (вертикально).

Приймальні люки похилих спусків і завантажувальні отвори, що розташовані на рівні підлоги, закривають щільними кришками і огороджують з трьох боків перилами заввишки 1,0 м з суцільною обшивкою знизу на висоту не менше 0,2 м. Розвантажувальні отвори обладнують засувками, що регулюють вихід вантажу і запобігають його виштовхуванню при подачі нової порції вантажу.

Роликові спіралі для запобігання падінню вантажу за борт повинні бути обладнані бортами з обох боків по всій довжині спіралі. Висота борту повинна відповідати розмірам вантажу і бути не менше 0,25 м. Гвинтові ковзні спуски повинні мати таку ширину, щоб не відбувалось затискування більших за габаритом вантажів. Висота запобіжних бортів теж повинна бути не менше 0,25 м.

Похилі площини для пересування вантажу мають бути міцної конструкції, до того ж кут нахилу ковзної поверхні повинен забезпечувати плавне без ударів пересування вантажу. Нахил роблять до 30о, якщо висота бортів складає 0,1 м; якщо висота їх 0,4 м і більше, нахил може бути понад 30'. Для пом'якшення удару вантажу похилі площини в кінці спуску обладнують упорами з пружинними амортизаторами.

Приймальні люки похилих спусків, розташовані на рівні підлоги, огороджуються з трьох боків перилами заввишки 1,0 м з суцільною обшивкою знизу висотою не менше 0,2 м.








Дата добавления: 2015-01-13; просмотров: 926;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.015 сек.