Метаморфічні осадкові породи
До цих порід належать гнейси, кварцити, глинисті та інші сланці, мармури.
Гнейсиза мінеральним складом схожі із гранітами, з яких утворилися в результаті перекристалізації. В їх складі кварц, польові шпати, слюда, кольорові мінерали. Гнейси відрізняються від гранітів смужчатою текстурою, вони мають сланцеву будову – шари, витягнуті уздовж поверхні Землі. Така шарувата будова створює анізотропію міцнісних властивостей упродовж шару і перпендикулярно до нього.
Родовища гнейсів є в південно-західній Україні, Карелії, на Кольському півострові і багатьох інших районах.
Кварцити– метаморфічний різновид кременистих піщаників із перекристалізованими зернами кварцу, зрощеними між собою. Добре протистоять вивітрюванню, мають міцність при стисненні до 400 Мпа. Через велику твердість і міцність погано обробляються. Використовуються як камені з підвищеною міцністю.
Залізисті кварцити– кварцові породи, що містять прослойки гематиту (Криворізький басейн) і магнетиту (Курська магнітна аномалія), є першокласною рудою для отримання заліза.
Багато метаморфічних порід утворюються в результаті спільної дії на породи високої температури тиску, що посилюється. На початкових стадіях метаморфізму утворюються глинисті сланці– тверда глиниста порода, сланцеві шари, що ущільнилися в результаті великого тиску, не розмокають у воді і не стають у воді пластичними. Складаються із найдрібніших частинок кварцу, польових шпатів, слюди та інших мінералів.
До сланцевих порід, що глибше метаморфізують, належать хлоритові, тальк, кристалічні й інші сланці.
Дата добавления: 2015-03-14; просмотров: 739;