Тема 9. Українська філософська думка
1. Загальні особливості української філософії
2. Філософські ідеї часів Київської Русі
3. Зародження професійної філософії в Україні та вплив на неї гуманістичних ідей європейського Відродження.
4. Особливості філософії представників Києво-Могилянської академії. Філософія Г.Сковороди
5. Філософські ідеї в ХІХст. та розвиток української філософії в ХХст.
Українська філософія є складовою частиною світового філософського процесу, а саме, розвитку в руслі основних ідей європейської філософії. Характерною її рисою є те, що вона не зароджується в поступовому русі власної культури, як, наприклад філософія Стародавньої Греції, а приходить з Візантії вже в досить розробленому стані. На українському грунті вона в подальшому набуває своїх неповторних культурно-історичних забарвлень. На сьогоднішній день досить дискусійним є питання, чи реальний феномен «української філософії», оскільки нею не було створено таких ідей чи систем, які б стали явищами та надбанням світової культури (за виключенням філософії Г.Сковороди, певних ідей Потебні та В. Вернадського).
Тим не менше, українська філософія – явище іманентне українській культурі, яке виражає особливі риси української ментальності та світосприйняття українців (Ментальність характеризується провідними тенденціями у типах поведінки, уподобаннях, звичаях та цінністних орієнтирах різних націй, народів, культур). Більшість дослідників виділяє такі риси українського національного характеру: відчуття близькості з природою, емоційність, естетизм, сентиментальність, релігійність, шанування індивідуальної свободи, психічна рухливість та своєрідний культ Землі. Всі ці риси мають як негативний, так і позитивний прояв і безпосередньо впливають на філософський спосіб та форму осмислення свого місці в світі.
Особливості української філософії:
- це переважно внутрішнє явище української культури;
- відсутність схильності в ній до абстрактно-раціональних системних побудов;
- тенденція до моральних настанов та життєвого повчання;
- шанування вищих духовних цінностей, зокрема тих, що запроваджуються релігією;
- однією з головних проблем є спроба історіософського осмислення долі українського народу та слов’янства в цілому;
- існування української філософії, переважно, в рамках літератури, громадсько-політичної думки та культурно-історичних проектів.
Дата добавления: 2015-03-11; просмотров: 655;