Оцінювання стану та ефективності використання трудових ресурсів
Обов'язковою умовою функціонування будь-якої підприємницької структури є поєднання трудових ресурсів із засобами виробництва, яке забезпечує процес діяльності.
Трудові ресурси підприємства - це кадровий персонал, що виступає як сукупність працівників різних професійно-кваліфікаційних груп, зайнятих на підприємстві. Вони є активною частиною ресурсного потенціалу суб'єкта підприємницької діяльності.
Трудові ресурси країни - це частина працездатного населення, яка за своїми віковими, фізичними, освітніми даними відповідає якій-небудь сфері діяльності, наприклад туристичній. Слід відрізняти реальні трудові ресурси, тобто працюючі, від потенційних ресурсів, до яких відносяться ті люди, які можуть бути залучені до праці.
Від трудових ресурсів підприємства варто відрізняти його кадровий потенціал, який виступає як сила (можливість), закладена в ресурсах. Кадри підприємства - це сукупність постійних працівників, які отримали необхідну професійну підготовку і/або мають досвід практичної роботи.
Кадровий стан підприємств турбізнесу характеризується рядом абсолютних і відносних показників, головними серед яких є такі:
1) облікова та явочна кількість працівників;
2) середньооблікова кількість працівників за визначений період часу;
3) структура кадрів;
4) темпи збільшення або скорочення кадрів;
5) частка керівників і фахівців, які мають вищу або середню фахову освіту, в загальній кількість цих категорій працівників;
6) середній стаж роботи на підприємстві, що характеризує стабільність персоналу;
7) плинність і вибуття кадрів;
8) коефіцієнт поповнення (прийому) кадрів тощо.
Насамперед слід розрізняти облікову і явочну чисельність працівників підприємства.
До облікової чисельностіштатних працівників відносяться всі наймані працівники, які уклали письмовий трудовий договір (контракт) і виконують постійну, тимчасову або сезонну роботу один день і більше, а також власники підприємства, якщо, крім доходу на вкладений капітал, вони отримують заробітну плату на цьому підприємстві.
Облікова чисельність штатних працівників визначається на певну дату, наприклад, на перше або останнє число місяця, з урахуванням прийнятих і вибулих працівників в цей день. В обліковій чисельності штатних працівників враховуються особи, які фактично працювали або були відсутні з якихось причин, тобто всі працівники, які знаходяться в трудових відносинах, незалежно від виду трудового договору.
Не включаються до облікової чисельності штатних працівників особи, прийняті на роботу за сумісництвом, а також направлені на навчання з відривом від виробництва, які отримують тільки стипендію.
Явочна чисельність - це та кількість працівників, що знаходиться на робочих місцях відповідно до режиму роботи підприємства. Різниця між обліковою і явочною чисельністю характеризується тією кількістю працівників, які з різних (поважних і неповажних) причин не з'явилися на роботу (відпустка, хвороба, відрядження, прогули й ін.).
Середня чисельність працівників будь-якого підприємства за певний період визначається як сума:
- середньооблікової чисельності штатних працівників;
- середньої кількості позаштатних сумісників;
- середньої чисельності працівників за громадянським договором.
Середньооблікова чисельність штатних працівників розраховується на основі щоденних даних про облікову чисельність цих працівників, яка повинна співпадати з даними табельного обліку використання робочого часу за кожний день, на основі яких визначається кількість осіб, що з'явилися та не з'явилися на роботу.
До середньооблікової штатної чисельності не включаються працівники, які знаходяться у відпустках по вагітності, родах, догляду за дітьми до досягнення встановленого законом віку.
Рух працівників облікового складу виражається формулою балансового зв'язку
Чп+Чпр-Чзв=Чк, (8.1)
де Чп, Чк - відповідно чисельність працівників на початок і на кінець періоду;
Чпр ,Чзв - чисельність прийнятих і звільнених працівників за певний період відповідно.
Структура кадрів визначається частково кожної категорії працівників (керівників, спеціалістів, службовців і робітників) у загальній чисельності персоналу.
Якість підготовки керівників і фахівців характеризується рівнем освіти (вища, середня спеціальна).
Стабільність кадрів розраховується як відношення кількості працівників, що були на обліку протягом усього звітного року до середньооблікової чисельності працівників за той же рік. Вона виражається коефіцієнтом стабільності (Кстаб):
Чстаб
Кстаб = --------- (8.2.)
Чоб
де Чст - чисельність працівників, що працювали протягом усього звітного року (стабільно);
Ч об - середньооблікова чисельність штатних працівників за звітний рік.
Зміни чисельності працівників характеризуються показниками її обороту.
Інтенсивність обороту кадрів виражається рядом показників.
1. Коефіцієнт загального обороту (Коб) розраховується як відношення кількості прийнятих і звільнених працівників за звітний період до середньооблікової чисельності штатних працівників:
Чпр + Чзв
Коб = --------------- х 100 (8.3.)
Чоб
2. Коефіцієнт прийому кадрів (Кп) визначається як відношення кількості осіб, прийнятих на роботу за певний період (Чпр), до середньооблікової чисельності штатних працівників за той самий період
Чпр
Кп = ------- х 100 (8.4.)
Чоб
3. Коефіцієнт звільнення, тобто вибуття (Кзв), працівників розраховується як відношення кількості звільнених працівників за звітний період до середньооблікової чисельності штатних працівників
Чзв
Кзв = ------- (8.5.)
Чоб
Велике значення для оцінки обороту кадрів має визначення коефіцієнтів плинності та відновлення.
Коефіцієнт плинності кадрів (Кпл) розраховується як відношення кількості звільнених працівників за звітний період за прогули та інші порушення трудової дисципліни, невідповідність зайнятій посаді, а також за власним бажанням (крім поважних причин) до середньооблікової чисельності штатних працівників:
Чзв.пор
Кпл =---------- (8.6.)
Чоб
Де Чзв.пор - чисельність звільнених за порушення трудової дисципліни та за власним бажанням.
Коефіцієнт відновлення кадрів характеризується співвідношенням кількості прийнятих працівників до кількості звільнених з різних причин за певний період:
Чпр
Квід = ------- (8.7.)
Чзв
Крім перерахованих показників, кількісна характеристика персоналу підприємства виражається фондом робочого часу (Фрч),що обчислюється в людино-днях або людино-годинах за формулою
Фрч = Чоб х РЧ (8.8.)
де РЧ- робочий час у днях або годинах одного працівника за відповідний період.
Кількісні характеристики кадрів в економіці праці доповнюються показниками ефективності використання трудових ресурсів, основним серед яких є продуктивність праці.
У загальному розумінні продуктивністьпраці - це показник ефективності (результативності) праці, який розраховується як частка від ділення обсягу продукції (робіт, послуг) на ту кількість праці, що витрачена на його виробництво. Рівень продуктивності праці розраховується двома способами: прямим і зворотним.
При прямому способі продуктивність праці в туризмі визначається кількістю сформованого (реалізованого) турпродукту (турпослуг) в розрахунку на одного працівника підприємства в одиницю часу. Оскільки обсяг роботи виражається в натуральних і вартісних показниках, то продуктивність праці обчислюється в таких же показниках відповідно за формулами
Nтп
Пн = -------- (8.9.)
Чоб
Vтп
ППварр = ------- (8.10.)
Чоб
де ППн ; ППварр - продуктивність праці відповідно в натуральному і вартісному вираженні;
Nmп - кількість створеного (реалізованого) тур продукту (послуг);
Vmn - обсяг виручки від реалізації турпродукту (послуг).
Зворотний спосіб визначення ефективності праці полягає в розрахунках трудоємності одиниці турпродукту (послуг). Трудоємність характеризується кількістю робочого часу, витраченого на одиницю турпродукту (послуги), і розраховується за формулою
Фрч
Тнсм = ---------- (8.11.)
Nмп
де Тнсм - трудоємність натуральної одиниці турпродукту (послуги);
Фрч - фонд робочого часу, витрачений на створення та реалізацію усієї кількості турпродукту (послуг) за певний період.
Вартісні показники трудоємності обчислюються як співвідношення витраченого часу до вартості сформованого (реалізованого) турпродукту (послуг) за той же час:
Фрч
Тварєм = -------- (8.12.)
Vмп
де Тварєм - трудоємність турпродукту (послуги), виражена у вартісних показниках;
Vmn - обсяг реалізованого турпродукту (послуг) у грошовому вираженні.
Комплексний показник (коефіцієнт) динаміки ефективності використання робочої сили
(Ккомеф )обчислюється за формулою
Іварпр , Інпр - відповідно індекс зміни продуктивності праці у вартісному і натуральному вираженні.
Головні резерви підвищення продуктивності праці пов'язані зі скороченням трудоємності турпродукту та окремих послуг.
Велике значення в підвищенні продуктивності праці має мотивація працівників до трудової діяльності.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 1357;