Аутогенне тренування 3 страница

Для вивчення феномену довголіття нації введений статистичний показник — індекс довголіття, який визначається за формулою:

Х 100


Кількість населення у віці80-90 років і старшого

Кількість населення у віці 60 років і старшого

 

Науці відомо, скільки років жили люди в різні віки, який середній термін життя зараз у різних країнах. Але який же вік людини, що відповідає її біологічним можливостям, тобто скільки років життя "асигновано" їй природою. Можна вважати, що видова тривалість життя людини не досягає 100 років і що мають місце популяційні варіації. Тому прийнята у міжнародній науці практика вважати довгожителями людей 90 років і старших розумна. У довіднику Гіннеса відомості про довгожителів не перевищують 130 років.

Мрії про життя 150 років і більше поки що нездійсненні. У всякому випадку, статистично масовий вихід за межі 100-річчя потребує не тільки покращення умов життя, а й перебудови генного механізму старіння. В даний час найвищі показники середнього терміну життя (74 роки для чоловіків і 78-80 років для жінок) досягнуті в Японії, Швеції, Франції і США. Середній термін життя — це інтегральний показник стану здоров'я нації. Ось чому необхідно аналізувати його динаміку в країні, що допоможе вжити певних заходів, пов'язаних із екологією, охороною здоров'я і праці, упровадженням раціонального способу життя і взагалі з соціальними аспектами. В Україні має місце тенденція до зниження показників середньої тривалості життя, що пояснюється негативними соціальними і екологічними змінами, які значно погіршили здоров'я народу в цілому.

Увесь фактичний матеріал, одержаний в експериментах для продовження життя, дозволяє зробити висновок про існування цілого ряду експериментальних підходів щодо збільшення терміну життя.Передусім, вивчення впливу дієтичних факторів, емоційного навантаження, рухової активності, інгібіторів біосинтезу білка, ентеросорбції, іонізуючого опромінення, температури та біологічно активних речовин на тривалість життя. Одним із головних завдань валеології є перенесення одержаних даних на людину з її складним соціальним середовищем і психічною діяльністю. Це дозволить використати внутрішні і зовнішні потенційні можливості людини з тим, щоб наситити її життя кількісно і якісно, зробити людину здоровою, благополучною, щасливою.

3.2.2. Екологіяі внутрішня екологія людини

1. Природне і соціальне в житті людини.

2. Екологія і здоров'я.

3. Проблеми сучасної урбанізації та вплив НТР на здоров'я людини.

4. Техногенні катастрофи і здоров'я.

5. Вплив радіації на здоров'я популяції.

6. Проблема очистки організму.

Рекомендована література: 1,3,5,9,11,13,14,15,17,30,44,51.

Характер впливу чинників навколишнього середовища на здоров'я людини.

Доведено, що в системі факторів, які визначають процес формування і збереження здоров'я сучасної людини екологічні займають суттєве місце — 17-20%.

Екологічні аспекти здоров'я людини

Екологічні аспекти здоров'я визначаються характером дії абіотичних, біотичних і комплексу антропічних чинників навколишнього середовища на організм людини (див. схе­му № 8).

Для здійснення первинної профілактики деяких захворювань людини потрібно пере­дусім встановити причинно-наслідкові зв'язки між екологічними чинниками, що мають па­тогенний характер, і її здоров'ям. Так, наступальна стратегія системи охорони здоров'я, яка знайшла вияв у практичних рекомендаціях щодо змін технологічного процесу на деяких під­приємствах, пов'язаних із забрудненням атмосферного повітря, призвела до різкого знижен­ня рівня злоякісних новоутворень, хвороб органів дихання та інших захворювань.

Вторинна профілактика більш складна, оскільки вона проводиться на індивідуально­му рівні і залежить від сформованості культури здоров'я індивіда, його свідомості, рівня обізнаності зпитань оптимізації впливу патогенних екофакторів. Якщо первинну і вторинну профілактику проводять не на належному рівні, виникають і розвиваються хвороби, накопи­чується кількість хронічних захворювань з відповідними наслідками.

За останні десятиріччя особливості екології знайшли своє відображення у рівнях і ха­рактері здоров'я населення та в показниках захворюваності інфекційної та неінфекційної природи. Серед останніх перші рангові місця посідають хвороби органів дихання (І), системи кровообігу (II), злоякісні новоутворення, психічні розлади (III), травми та отруєння, спадкові хвороби (IV).

Розглянемо деякі закономірності захворюваності населення України, які мають еколо­гічні аспекти.

Генетичні наслідки забруднення навколишнього середовища.

Народонаселення певного регіону є формою існування людини в конкретних умовах середовища. Воно є своєрідною біологічною системою, функція якої — збереження та відт­ворення виду Homo sapiens в умовах його існування.

Ще 1866 р. Г.Мендель довів, що будь-які ознаки організму визначаються різноманіт­ними поєднаннями спадкових чинників, котрі передаються від батьків до нащадків через ста­теві клітини. Відкриті Г.Менделем спадкові чинники датський біолог Йогансен у 1909р. за­пропонував називати генами. Він також увів генетичні терміни "генотип" — сукупність ге­нів, локалізованих у хромосомах та цитоплазматичних структурах зиготи (диплоїдної клітини, що утворюється внаслідок злиття чоловічої та жіночої статевих клітин), і "фенотип" — сукупність ознак та властивостей організму, прояви яких зумовлені взає­модією генотипу з умовами внутрішнього і навколишнього середовища.

Несподівані зміни спадкових ознак називають мутаціями.Сьогодні ми вже знаємо, що спадкові зміни можуть статися не тільки внаслідок змін генетичної інформації, котра за­писана в молекулах хромосомних нуклеїнових кислот, а й унаслідок цитоплазматичних му­тацій, тобто модифікації спадкових самовідтворюваних цитоплазматичних структур.

Нині близько 37% населення нашої країни проживає в екологічно несприятливих умовах, що призвело до швидкого зростання захворюваності, пов'язаної з погіршенням нав­колишнього середовища.

Як відомо, порушення середовища існування народонаселення певного регіону, по­гіршення екологічного стану ведуть до непродуктивної зміни генофонду, накопичення гене­тичного вантажу популяції.

У природних умовах мутації з'являються під впливом чинників внутрішнього та нав­колишнього середовища. Чинники, здатні спричинити мутацію, мають назву мутагенів.Вони бувають фізичні, хімічні та біологічні (див.схему).

Чинники (мутагени), здатні спричинити зміни спадкових ознак


 


· віруси (збудники кіру, віспи, епідемічного паротиту) · бактеріальні токсини

Забруднення навколишнього середовища неминуче призводить до збільшення захво­рюваності населення, оскільки деградація середовища проживання зумовлює, з одного боку, збільшення числа генетичних мутацій (генетичного вантажу популяції); з іншого — збільшу­ється кількість випадків неспадкових захворювань.

Мутації мають дві форми: генеративні мутації, що виникають у зародкових клітинах і передаються по спадковості, та соматичні мутації, що з'являються в одній клітині люд­ського тіла і не передаються нащадкам; виникаючи в будь-якій соматичній клітині, такі му­тації успадковуються тільки нащадками цієї клітини, внаслідок розмноження якої утворює­ться мутантна тканина. Соматична мутація у низці випадків призводить до розвитку ракової пухлини.

Онкологічні захворювання та їх зв'язок з екологічними особливостями сере­довища проживання.

За статистичними даними, впродовж останніх десяти років відзначається зростання злоякісних новоутворень серед населеня України на 27%. Щороку виявляється 5192 особи, які уперше захворіли на рак. Кількість хворих на рак збільшується на 1,5-4% за рік залежно від регіональних особливостей.

Новоутворення (неоплазма, бластома) являють собою особливу форму росту тканини, яка характеризується вираженою автономією. Пухлини ділять на доброякісні та злоякісні. Доброякісні пухлини дуже близькі за своєю структурою та обміном до нор­мальної тканини, чітких розмежувань між ними немає. Злоякісна пухлина характеризується необмеженим ростом, автономністю і призводить організм до загибелі.

Як відомо, онкологічні захворювання, поряд із серцево-судинною патологією, зумов­люють найбільшу смертність (див.табл.).

Таблиця

№ п/п Фактор або клас факторів Відсоток усіх випадків смерті від раку
Найбільш точна оцінка Діапазон можли­вих оцінок
1. Тютюн 25-40
2. Алкоголь 2-4
3. Харчові добавки 2-5
4. Професія 2-8
5. Забруднення атмосферного повітря 7-8
6. Продукти промислового виробництва 3-5
7. Лікарські препарати 0,5-3
8. Геофізичні фактори 2-4
9. Порушення дієти і харчування 10-70

Смертність від онкологічних захворювань (Р.Долл, Р.Піто).

 


Ендогенні

 

 


Екзогенні

Природа канцерогенних чинників,

які спричиняють онкологічні хвороби людини

 

Нерівномірність поширення онкологічних захворювань у різних регіонах та зміна по­казників захворюваності залежно від міграції населення переконливо доводять зв'язок вини­кнення раку з екологічними особливостями існування людини.

Епідеміологічними дослідженнями встановлено, що онкологічні хвороби мають полі-етіологічну природу. Канцерогенні чинники, що спричиняють виникнення злоякісних ново­утворень, мають як ендогенну, так і екзогенну природу (див. рис.).

Як видно з рисунка, більшість онкогенних агентів утворюється та циркулює в приро­ді, а інші виникають в організмі чи зумовлюють канцерогенний ефект, комплексуючись із зовнішніми чинниками.

Дослідники в галузі епідеміології раку простежують чітку кореляцію між захворюва­ністю та умовами життя населення різних географічних зон і районів. Це свідчить про важ­ливу роль навколишнього середовища в онкологічній захворюваності населення.

За даними Міжнародного агентства з вивчення раку (МАВР), виникнення приблизно 85% пухлин людини можна пов'язати із впливом чинників навколишнього середовища. Це, зокрема, стосується новоутворень органів дихання, печінки, травного каналу.

 

 

3.2.3. Раціональне харчування - фактор здоров'я

Питання для обговорення

1.Закони та принципи правильного харчування.

2. Енергетика харчування. Вітаміни та мікроелементи.

3. Дія голоду на органом. Дієта.

4. Маса тіла і здоров'я.

5. Специфічні харчувальні системи.
Рекомендована література: 11,12,17,39,40,44,47,59,60.

Теоретичні відомості

Політика українського уряду в галузі харчування.

Основна проблема оздоровчого харчування в нашій країні — це проблемараціональ­ного харчування,тобто такого, яке відповідає фізичним потребам організму для забезпе­чення фізичного здоров'я й активної трудової діяльності.

Необхідність раціоналізації харчування людини здійснюється в усіх країнах світу. Доказом цього слугують опубліковані ВООЗ дані про медичні проблеми в Європі, пов’язані з деякими особливостями харчування.

За даними Українського інституту харчування, проблеми харчування і стан здоров’я населення нашої країни відображають певною мірою картину, яка склалася в інших країнах Європи.

З урахуванням даних, наведених у таблиці, вироблена стратегія ВООЗ для суспільного харчування, основними напрямками якої є:

· зниження вживання насичених жирів, холестерину, цукру, солі, алкоголю;

· зниження маси тіла;

· відмова від куріння;

· підвищення фізичної активності;

· вживання овочів і фруктів, зернових, харчових волокон, мінеральних речовин.

 

Таблиця Хвороби людини, пов'язані з особливостями харчування

 

Хвороби Нестача в харчуванні Надлишок у харчуванні Додаткові фактори ризику
Хвороби серця (ІХС, інфаркт, інсульт) Незамінні жири Насичені жири Тютюнокуріння, алко­голь
Гіпертензія Калій, кальцій Сіль, насичені жири Надлишкова маса тіла, гіподинамія, ожиріння
Діабет   Жири, цукор Ожиріння, гіподинамія, генетичний код
Ожиріння Харчові волокна Енергетично ємний раціон, цукор, жири, алкоголь Гіподинамія
Жовчні камені Вітамін С, харчові Сіль Нестача секреції жовч­них кислот
Хвороби печінки   Алкоголь  
Рак молочної залози   Жири Прілактин
Рак шлунка Овочі, фрукти Алкоголь Нітрати, здоба
Рак кишечника Клітковина Жири, цукор м'ясо  
Рак легенів     Тютюнокуріння
Артрити   Енергетично ємні раціони  
Карієс зубів Фториди Цукор  
Анемія Залізо, фолати    
Зоб Йод    

 

Українським урядом ще в грудні 1992 року була підписана Всесвітня декларація і "План дій у галузі харчування". Наведемо витяг з останнього:

"Держави-члени повинні здійснювати досягнуті угоди і прикласти всіх зусиль для здій­снення таких завдань до 2000 року:

1. Суттєво знизити недостатність харчування і рівень смертності серед дітей.

2. Значно зменшити хронічне недоїдання.

3. Усунути основні захворювання, які викликані харчуванням.

4. Зменшити рівень анемії у жінок, викликаний недостатністю заліза, на одну третину у порівнянні з рівнем 1990 року.

5. Фактично усунути захворювання, які викликані недостатністю йоду.

6. Фактично усунути недостатність вітаміну А і її наслідки, включаючи сліпоту.

7. Заклади, які забезпечують регулярний моніторинг і аналіз стану фактичного харчу­вання, повинні існувати у всіх країнах до кінця 90-х років.

8. Поширювати знання про здорове, раціональне харчування і підтримувати служби,
які працюють над реалізацією національного плану в галузі харчування."

Матеріали про захворюваність населення, демографічні дані про взаємозв'язок з даними про фактичне харчування і забрудненість продуктів харчування чужерідними речовинами дають можливість правильно прогнозувати стан харчового статусу населення нашої країни і своєчасно вживати заходи профілактичного спрямування.

Цінними для прогнозування завжди вважалися дані про харчування і стан здоров'я ди­тячих контингентів. За матеріалами Українського НДІ харчування (1993р.), серед дітей України констатується зниження вживання продуктів тваринного походження, овочів, фрук­тів і відносне збільшення споживання картоплі, круп, макаронних виробів. Тому в раціонах харчування відзначається дефіцит білка, вітамінів, особливо ретинолу і аскорбінової кисло­ти, мінеральних речовин і відносне збільшення вуглеводів, жирів.

В умовах економічного спаду і зниження життєвого рівня в Україні недоліки в харчу­ванні населення виражаються в дисбалансі харчових речовин з дефіцитом біологічно актив­них речовин (вітамінів і мінеральних солей) і відносним надлишком рафінованих, технологі­чно оброблених продуктів.

У зв'язку з цим проблема раціоналізації харчування в Україні має два аспекти.

Перший базується на створенні і науковому обгрунтуванні фізіологічних норм харчу­вання у відповідності з рекомендаціями нутріціологїї — науки, що вивчає потреби органі­зму людини в основних харчових речовинах і енергії у зв'язку з конкретними умовами (ві­ком, фізичним навантаженням, фізіологічним станом).

Другий полягає в дотриманні безпечних норм вживання продуктів харчування через можливий вміст у них чужерідних речовин.

Необхідно вирішувати проблеми раціоналізації харчування за двома цими аспектами одночасно.

Короткий огляд найпопулярніших оздоровчих дієт.

В останні роки увага багатьох людей прикута до різноманітних оздоровчих дієт. У ба­гатьох масових виданнях публікуються найбільш популярні з них: очкова дієта, дієта Шел-тона, система харчування Брегга тощо. Найбільш вражає те , що користь більшості з цих дієт не підтверджена науково, а пропонують їх частіше не фахівці в галузі науки про харчування. Щоправда, не можна не погодитися з тим, що дуже часто ці дієти і рекомендації виявляють­ся досить корисними.

Розумне обмеження їжі при збереженні принципу її різноманітності, використання для її приготування свіжих плодів, овочів, ягід і зелені, обмежене споживання тваринних жирів і цукровмісних продуктів при достатній кількості рослинних олій завжди сприяють збережен­ню здоров'я і продовженню життя. Це багаторазово перевірено на практиці, доведено експе­риментально.

Дієти, про які ми згадуємо, в цілому відповідають багатьом цим критеріям (окрім очко­вої дієти). У всякому випадку, всі вони винятково малокалорійні. Звідси й їх цілком законо­мірний позитивний ефект. Одначе використовувати такі дієти можна тільки обмежений час і не всім. Сліпо йти за подібними рекомендаціями неприпустимо, застосовувати їх потрібно після попередньої консультації з лікарем.

Дієта М.Бірхер-Беннера(швейцарський лікар-дієтолог). Згідно з теорією М. Бірхер-Беннера (1914), свіжа рослинна їжа (овочі, ягоди і фрукти) містить особливий вид акумульо­ваної в ній сонячної енергії у вигляді електромагнітних хвиль. Така електромагнітна енер­гія плодів і зелені передається людині тільки при споживанні продуктів у сирому вигляді. Теплова ж обробка знищує електромагнітну енергію, руйнуючи ряд органічних речовин тих продуктів, у яких вона була акумульована у вигляді хімічних зв'язків. Звідси з'явилася гіпо­теза, яка досі не має наукового підтвердження, про те, що "варена їжа — мертва їжа". Саме присутністю і засвоєнням цієї енергії М. Бірхер-Беннер пояснює факт високої дієздатності людей і гарного їхнього самопочуття на початкових етапах харчування за цією системою.

У той же час слід мати на увазі, що сира рослинна їжа, навіть у достатньо великому об­сязі, відрізняється низькою калорійністю і винятково малою кількістю білків, жирів і вугле­водів. Викликаючи швидке насичення (за рахунок заповнення об'єму шлунка), вона не може забезпечити повноцінну роботу організму, хоча спочатку люди, які перейшли на рослинний тип їжі у харчуванні почувають себе навіть добре: настає відпочинок від "важкої" тваринної їжі, посилено витрачаються депоновані поживні речовини, виводяться продукти обміну. Та­кі ж сприятливі для організму зміни відбуваються і при короткочасних постах, розвантажу­вальних днях і дієтах. Але після цього ці резерви вичерпуються і стан здоров'я може погір­шитися, при цьому відбувається втрата маси тіла, можуть з'явитися симптоми раннього ста­ріння. Практика показує, що такі явища спостерігаються досить часто. Однак їх можна уник­нути, якщо при харчуванні за системою М. Бірхер-Беннера забезпечувати достатньо високу кількість білків (бобові, горіхи і деякі коренеплоди), використовуючи при цьому різноманітні засоби механічної обробки і комбінування продуктів для раціонального укладання харчового раціону. В ньому пропонується різноманітний асортимент овочів, фруктів, листяної зелені, коренеплодів, горіхів та сої. При укладанні раціонів і страв із сирої їжі слід користуватися рекомендаціями кваліфікованих фахівців з харчування.

Дієта М. Бірхер-Беннера протипоказана в період вагітності і годування дитини, а також у підлітковому віці. У літніх людей вона може прискорити процеси старіння організму і ви­кликати негативні зміни в кістках. Цілком очевидно, що тривале використання такої системи харчування без лікарського контролю неприпустимо.

Дієта Г. Шелтона(американський дієтолог). Розроблений Г. Шелтоном (1991) прин­цип харчування полягає в розумному підході до укладання раціону з урахуванням сумісності різноманітних видів харчових продуктів.

Зокрема, за його рекомендаціями не можна водночас вживати білкові і продукти, що містять крохмаль, оскільки перші перетравлюються кислими травними соками, а другі — лужними. При спільному надходженні таких продуктів водночас виділяються протилежні за свїм характером травні соки, що нейтралізують один одного, в результаті чого процес пере­травлення їжі порушується. їжа розкладається в кишечникові і викликає отруєння організму. Тому спочатку треба з'їдати, наприклад, ковбасу, а тільки через деякий час — гарнір до неї і хліб.

Г. Шелтон вважає також, що протипоказано суміщати яйця і молоко, рибу і сир, бо при надходженні в організм різних за своїм характером білків виділяються різні за своїм складом травні соки, які не повинні перемішуватися у шлунку, щоб не втратити свою активність.

Не допускається також поєднання білків з жиром, оскільки останні стимулюють виді­лення в дванадцятипалій кишці гормону ентерогастрину, який гальмує продукцію шлунково­го соку. Отже, швидкість і якість перетравлення білків при такому поєднанні знижується.

Г. Шелтон рекомендує вживання окремо солодкі продукти, в тому числі фрукти, ягоди, компоти, сиропи тощо. Слід виключити поєднання молока з будь-якими продуктами.

Дотримуватися таких принципів у практичному харчуванні вкрай складно. Єдина мо­жливість дотримуватися цих рекомендацій — при кожному прийомі їжі вживати тільки один вид продукту. Сама ж їжа повинна бути проста, не перероблена, оскільки її склад при пере­робці часто різко змінюється за рахунок різноманітного роду додатків.

Дієта П. Брегга.П. Брегг (1966) рекомендує вегетаріанські дієти, при яких допускаєть­ся використання пісного м'яса в поєднанні з овочами. В цілому ж ці дієти при нетривалому застосуванні заперечень не викликають.

Крім того, П. Брегг є переконаним пропагандистом лікувального голодування. І, якщо можна погодитися з його рекомендаціями про необхідність і корисність повного голодування раз на тиждень, що складає 52 дні на рік, то його пропозицію з 7-10-денного голодування З рази на рік деякі спеціалістів сприймають з великою долею скепсису. І справа тут не стільки в самому факті тижневого голодування, скільки в неприпустимості його проведення без спо­стереження лікаря. Фізіологічна реакція людей на голодування індивідуальна, а тому пере­будова обмінних процесів в організмі, може відбуватися з різною швидкістю. Практика клі­ніцистів свідчить, що найменші порушення системи ведення голодування часто призводять до серйозних, у тому числі й смертельних, наслідків.

Відомим фахівцем у галузі лікувального голодування є Ю. С. Ніколаєв, котрий очолює відділення лікувального голодування в одній із московських клінік. У цілому ж офіційна ме­дицина цей засіб в широких масштабах не застосовує.

Очкова дієтазапропонована простою жінкою з Німеччини — Е. Карізе, яка не має ме­дичної освіти. Кожний продукт вона оцінює певною кількістю очок. За день, за її думкою, людина може набирати від 40 до 60 очок. Тільки в такому випадку вона збереже, як вважає Е. Карізе, здоров'я і високу дієздатність. Однак кількість очок, що надається продукту, ні в якій мірі не визначає ступеня його корисності для людини. Тістечко, наприклад, оцінюється 40 очками, 200 г житнього хлібу — 120 очками. Високі бали отримали також фрукти й овочі, молоко і м'ясні продукти, а спиртні напої і жир відзначені мінімальною кількістю очок. Не­спроможність таких дієт очевидна і не потребує коментарів.

 

 

3.2.4. Психологія кохання

Питання для обговорення

1. Мистецтво кохати і класифікація кохання за Е.Фроммом.

2. Проблема сумісності в шлюбі.

3. Щасливий шлюб. Мотивація одруження.

4. Основні проблеми сім'ї.
Рекомендована література: 4,43,45,50,51,56,57.

Теоретичні відомості

Сім'я: визначення, сутність, історичний аспект.

Дитина виховується в сім'ї і в школі. Школа створює сприятливі умови для всебічно­го формування особистості. Проте основа характеру, життєвої позиції, елементарна вихова­ність — бере початок у сім'ї.

Антон Семенович Макаренко назвав сім'ю природним первинним осередком, де реа­лізується краса людського життя, куди приходять відпочивати переможні сили людини, де ростуть і живуть діти — головна радість життя.

Проблема становлення і виховання дитини в сім'ї сягає в глибину історії розвитку пе­дагогічної думки на Україні.

О.В.Духнович — видатний письменник і мислитель на Закарпатті середини XIX ст. виявив глибокий інтерес до проблем виховання підростаючого покоління. Сімейне вихован­ня він розглядав як природний обов'язок батьків, які повинні підготувати дітей до трудового і суспільного життя, виховати їх гідними громадянами. Вирішальну роль у вихованні людсь­кої особистості, на думку Духновича, відіграє учитель: "Хто дав тобі виховання, той більше тобі дав, ніж той, хто дав тобі життя". Вчителів він називав просвітителями народу.

З глибокою симпатією писав Тарас Григорович Шевченко про виховання дітей у сім'ях трудівників.

Великого значення сімейному вихованню надавав М.С.Драгоманов, який разом з Х.Д.Алчевською відстоювали відкриття шкіл для дорослих. На їх думку, ці школи повинні були навчати дорослих не лише грамоті, а й виховувати їх як майбутніх батьків, вихователів своїх дітей, допомагати школі вирішувати цю проблему.

М.Ф.Левицький, палкий послідовник ідей К.Д.Ушинського в питанні сімейного вихо­вання, надавав особливого значення гуманному ставленню до дітей. Розроблені ним методи­чні матеріали містили новий підхід до навчання і виховання і тому широко використовували­ся вчителями і вихователями на Україні.

Проблема виховання підростаючого покоління в сім'ї і школі отримала глибоке і все­бічне висвітлення в працях сучасних педагогів — А.С.Макаренка, В.О.Сухомлинського, В.Г.Постового, Ю.П.Азарова, А.М.Барзіна, О.Я.Савченко, В.П.Кравця, М.Г.Стельмаховича таін.

Сім'я (родина) — це засноване на шлюбі чи кровній спорідненості об'єднання людей, пов'язаних спільністю побуту та взаємною відповідальністю. Як і інші народи, українці вба­чали в сім'ї найважливішу й неодмінну умову життя кожної людини, господарську та мо­ральну основу правильного способу життя.

Головна господарська функція сім'ї українців, як і інших народів, — створення і відт­ворення матеріальної основи власного економічного добробуту. Наприкінці XIX — початку XX ст. основною формою сім'ї на Україні була мала, індивідуальна сім'я. Вона складалася часто з батьків і неодружених та одружених дітей. У той же час в різних місцевостях України існувала й інша форма сім'ї — нероздільна сім'я, що складалася з непрацездатних старих ба­тьків і з двох-трьох жонатих синів, які жили разом і спільно вели господарство.

Мала сім'я істотно відрізнялась від нероздільної не тільки своєю формою, а й внутрі­шньою будовою та характером. Значною була залежність і підлеглість членів сім'ї їх главі, а в побуті зберігалося чимало пережитків.

Такі сім'ї створювали підґрунтя для збереження традиційного розподілу виробничо-господарських відносин між їх членами, звичаїв, традицій, особливостей духовного життя.

Історичні зміни, економічна необхідність, повна демократизація сімейних взаємин поступово підривали багатовікові звичаї. Як стверджує М.Г.Стельмахович, сучасна сім'я за­лишається життєдайним осередком, що приводить на світ божий, плекає найвищу цінність людства — дітей, цвіт нації, майбутнє народу, завдяки яким кожен батько і мати мають ре­альну можливість повторити та продовжити себе в своїх потомках.








Дата добавления: 2014-12-14; просмотров: 602;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.049 сек.