Україна на шляху до незалежності.

16.07.1990р. Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України., якою було проголошено наміри народу України самостійно вирішувати свою долю. Цей документ можна вважати першим кроком на шляху до побудови нової незалежної України, в якій ми зараз живемо. У Декларації було проголошено державний суверенітет України. Крім державного суверенітету, іноді виділяють також народний та національний суверенітети. Їх також було закріплено в Декларації.

Державний суверенітет – верховенство державної влади всередині країни, тобто зосередженість всієї повноти влади у державних органах, і незалежність держави у зовнішньополітичній сфері.

Народний суверенітет – це повновладдя народу, наявність механізмів, засобів, шляхів реальної участі громадян в управлінні державою. Реалізуючи принцип народного суверенітету, Декларація проголосила народ єдиним джерелом влади, закріпила виключне право Верховної Ради, обраної народом, виступати від імені всього народу.

 

 

Національний суверенітет – повновладдя нації, право та можливість самостійно визначати своє життя в тому числі шляхом створення власної національної держави.

Декларація складається зі вступу (преамбули) та 10 розділів:

I. Самовизначення української нації

II. Народовладдя

IIІ. Державна влада

IV. Громадянство.

V. Територіальне верховенство

VI. Економічна самостійність

VII. Екологічна безпека

VIII. Культурний розвиток

IX. Зовнішня і внутрішня безпека

X. Міжнародні відносини

У Декларації проголошено принцип поділу державної влади.

Для реалізації державного суверенітету визначено верховенство влади та законів України на всій території республіки. Це означає, що саме владні органи України мають всю повноту влади на її території, саме Конституція та закони України мають на території України вищу юридичну силу. Велике значення мало проголошення економічної самостійності України; права на самостійне вирішення питань розвитку науки, культури, освіти; право на власні збройні сили. Було підтверджено самостійність України в міжнародних відносинах.

 

24 серпня 1991року Верховна Рада УРСР прийняла важливий документ державотворення – Акт проголошення незалежності України.

В цьому Акті було проголошено створення нової незалежної держави, що отримала назву Україна, підтверджено єдність та недоторканість її території. Визначено, що на території нової країни діють лише Конституція та закони України. 1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум, на якому було винесено питання про підтвердження Акта. Понад 90% громадян, що взяли участь у референдумі, висловилися на його підтримку.

Після проголошення незалежності України виникло питання про правову та державотворчу спадщину, що залишилися після її попередниці – Радянської України, про перехід прав та обов’язків від УРСР до нової держави, іншими словами про право наступництво. Більшість питань щодо цього було вирішено після прийняття 22. 09. 1991 р. Закону України „Про правонаступництво України”.

 








Дата добавления: 2014-12-12; просмотров: 840;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.