Україна в умовах незалежності. Економічні проблеми незалежної України. Об*єктивні й суб*єктивні труднощі формування національної економіки.
Економічний розвиток незалежної України
Соціально-економічна ситуація в перші роки незалежності:
- вплив негативних чинників (підпорядкування більшості українських підприємств центру, монополізм, відсутність різних форм власності, неконкурентноспроможність на світових ринках, екстенсивних розвиток, диспропорційність, застарілість матеріально-технічної бази, міцний зв'язок з економікою СРСР, високий рівень мілітаризації економіки, залежність від енергоносіїв).
- економічна криза (гіперінфляція, зростанню безробіття, катастрофічне падіння виробництва, дефіцит державного бюджету та ін.)
- прийняття низки законів («Про власність», «Про селянське (фермерське) господарство», «Про приватизацію майна державних підприємств» тощо).
- причини невдач економічної політики в перехідних період:
а) відсутність чіткої економічної програми;
б) нерішучість, повільність, непослідовність, у проведенні нагальних економічних реформ
в) політична нестабільність, часта зміна урядів
г) відсутність правової бази для розвитку ринкової економіки тощо.
Останнє десятиріччя ХХ століття для України можна назвати роками економічної трансформації — складного соціально-економічного явища, в якому дуже важко виявити чіткі й недвозначні причинно-наслідкові зв’язки між окремими явищами, діями окремих економічних суб’єктів та їх наслідками. Суть соціально-економічних перетворень у цілому зводиться до того, щоб змінити існуючу економічну систему і забезпечити економічне зростання.
Невдача України на початковій стадії економічних перетворень певною мірою пов’язана зі стартовими умовами реформ. Деякі з них мають об’єктивний характер і притаманні багатьом колишнім республікам СРСР. Це спадок командно-адміністративної системи, зношеність виробничих фондів, ірраціональна виробнича структура. Негативну роль відіграли розрив господарських зв’язків із сусідніми країнами та стрибок цін на імпортовані енергоносії.
Президентські вибори, що відбулися влітку 1994 р., принесли перемогу Л. Кучмі, який виступив з програмою виведення економіки з кризи. Основою курсу економічних реформ президент оголосив необхідність прискорення формування ринкових відносин. Програма передбачала:
- розвиток підприємництва;
- лібералізацію торгівлі;
- створення нової законодавчої бази;
- кардинальні зміни в грошово-кредитній політиці;
- безкомпромісну боротьбу зі злочинністю і корупцією.
У жовтні 1994 року президент країни починає здійснювати курс на радикальні економічні перетворення. З метою фінансового оздоровлення народного господарства відміняються дотації на виробництво збиткової продукції, відпускаються ціни, а також фіксований курс карбованця до твердих валют. Проголошується необхідність тотальної приватизації, суттєвого скорочення бюджетного дефіциту тощо.
За роки кризи більше ніж у двічі знизилась продуктивність праці, у два рази зросла собівартість промислової продукції. Здійснюється деіндустріалізація країни, фізичне руйнування продуктивних сил, руйнування інтелектуального потенціалу суспільства. У країні постійно знижуються попит і пропозиція. При цьому попит знижується швидше порівняно з пропозицією. А це призводить до того, що промислові підприємства не можуть реалізувати вироблену продукцію.
Наступні роки підтвердили помилковість стратегії економічних реформ. Вони показали, що використання монетаристських методів не може забезпечити вихід української економіки з кризи і забезпечити реальне відродження. Щорічні обіцянки економічного зростання, починаючи з 1997 р. впродовж трьох років, так і залишилися лише обіцянками. Поспішний демонтаж адміністративно-командної системи управління і планування не супроводжувався формуванням ринкової економічної системи, що природно призвело економіку не до регульованого ринку, а до стихії і хаосу. В країні здійснюється прискорена криміналізація економіки, перехід колосальних грошових засобів до тіньового обороту, які припинили працювати на національну економіку, а обслуговують інтереси вузького кола мафіозно-спекулятивних структур.
Дата добавления: 2014-12-11; просмотров: 3258;