Субєкти права муніципальної нормотворчої ініціативи
Суб’єктами муніципального правотворчого процесу є учасники
муніципальних відносин, наділені відповідною юридичноюправосуб’єктністю, тобто правоздатністю і дієздатністю, що визначається нормами муніципального права. Муніципальна правоздатність виражається всистемі конституційних прав і обов’язків учасників муніципальних правовідносин. Своєю чергою, муніципальна дієздатність полягає в здатності реалізовувати ці права й обов’язки.
Суб’єктами муніципально-правових відносин можуть вважатися мешканці населених пунктів (територіальної громади), які самостійнорозглядають питання, віднесені до компетенції територіальних громад: щодоучасті в місцевих референдумах, виборах посадових осіб, розгляду місцевих ргани рад, і ті ж посадові особи, наділені певними повноваженнями. Виходячи з цього, суб’єктами муніципального правотворчого процесу є:
територіальна громада; сільські, селищні, міські ради; сільський, селищний, міський голова; виконавчі органи сільської селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громадсіл, селищ, міст; депутати сільських, селищних, міських, районних у містах, районних, обласних рад; постійні комісії рад; виборчі комісії з виборіворганів місцевого самоврядування; органи самоорганізації населення; сходи громадян тощо.
Суб´єктами нормотворчої ініціативи можуть бути члени територіальної громади (у вигляді місцевої ініціативи), депутати ради, постійні комісії ради, виконавчі органів ради тощо. В обласних і районних радах із нормотворчою ініціативою може виступати голова місцевої державної адміністрації. Ініціатор має чітко сформулювати питання, подати пропозицію про внесення питання до плану роботи міської ради чи розглянути його позапланово на черговій сесії ради, назвати доповідача на пленарному засіданні ради.
поняття „муніципальна нормотворча ініціатива” охоплює: суб’єкт права муніципальної нормотворчої ініціативи, змістовну характеристику суб’єктивного права муніципальної нормотворчої ініціативи; правові наслідки реалізації цього права, що полягають у кореспондуючих йому обов’язках нормотворчого органу.
На основі діючого законодавства про місцеве самоврядування визначити коло суб’єктів, що володіють правом муніципальної нормотворчої ініціативи досить складно. З одного боку, надання цього права широкому колу суб’єктів має важливе значення з точки зору природи місцевого самоврядування. З іншого боку, розширення цього кола до нескінченності може призвести до перевантаженості місцевих рад неякісними проектами нормативно-правових актів. Аналіз публічно-самоврядної практики дозволяє стверджувати, що в теперішній час в Україні реальною тенденцією є звуження кола суб’єктів права муніципальної нормотворчої ініціативи.
Суб’єкти, що залучені до муніципальної нормотворчості, відрізняються один від одного за рівнем юридичних знань, через що вони нерідко неоднаково розуміють призначення нормативно-правових актів у механізмові правового регулювання, що утворює ситуацію, коли одне і те ж питання різні місцеві ради регулюють різними за нормативністю правовими актами. Таке становище не є припустимим, оскільки воно порушує єдність правового простору України.
Дата добавления: 2014-11-30; просмотров: 1303;