Контроль основного аудитора

Основний аудитор у процесі проведення аудиторської перевірки повинен постій­но контролювати і спрямовувати роботу, яка виконується асистентами, тобто персо­налом, який відрізняється за професійним рівнем від основного аудитора. На відмі­ну від асистента, основний аудитор несе повну відповідальність за виконання аудиту. Асистенти, яким передається робота, повинні бути відповідним чином про­інструктовані щодо своєї відповідальності й цілей процедур, які вони мають викона­ти, про діяльність підприємства і можливі облікові аудиторські проблеми, котрі мо­жуть вплинути на суть, час проведення і масштаб аудиторських процедур. Важливим елементом передачі аудиторських повноважень є письмова програма аудитора.

Контроль адміністрації

Контроль із боку аудиторської фірми за роботою аудитора здійснюється: шляхом обговорення і перевірки обґрунтованості аудиторського плану і програми проведен­ня аудиту у даного клієнта; шляхом суворого дотримання організаційно-етичних аудиторських принципів (а саме: аудитор, який консультує клієнта або який поно­влює його бухгалтерський облік, не йде до нього з перевіркою і т. ін.); аудиторські фірми можуть практикувати повторні, безкоштовні для клієнта, переперевірки досто­вірності звітності іншим аудитором фірми вже після видачі аудиторського висновку основним аудитором; застосовувати процедури перевірки дотримання персоналом етичних норм: підтвердження незалежності аудиторів, що йдуть на перевірку, від за­сновників, акціонерів, керівників і посадових осіб ревізованого економічного суб'єк­та, які несуть відповідальність за складання бухгалтерської (фінансової) звітності.

Залежно від стадії перевірки внутрішній контроль якості аудиторських послуг поділяють на:

§ попередній — на стадії розподілу роботи і підготовки програми (керівник аудиторської групи);

§ поточний — у процесі проведення аудиту й управління роботою підлеглих членів бригади (керівник аудиторської групи);

§ наступний — вивчення й аналіз виконаної роботи по суті та з оформленням ре­зультатів (керівник аудиторської групи перевіряє результати роботи асистентів та інших аудиторів, представник адміністрації — аудиторської групи в цілому).

Джерела інформації:

· аудиторський висновок;

· аудиторський звіт;

· робочі документи аудитора;

· документи клієнтів та інша доказова інформація, що використовується при перевірках.

Контроль аудиторською фірмою за якістю робіт, які проводять аудитори залеж­но від широти охоплення перевірками:

­ контроль аудиторського завдання;

­ загальний контроль роботи конкретного аудитора.

Контроль аудиторського завдання здійснюється в процесі проведення кожного окремого етапу аудиту. Його мета — забезпечення планування аудиту на професійно­му рівні та належне виконання всіх аудиторських заходів. Для належного контролю аудиторських завдань необхідно складати їх таким чином, щоб забезпечити кваліфі­коване виконання контрольних заходів. Роботу рекомендується видавати персоналу, який має певний досвід і достатню кваліфікацію, а також проводити з ним інструк­таж щодо конкретних робочих програм.

Обов'язковою умовою забезпечення якісного виконання аудиторських послуг є відповідальне ставлення виконавців до здійснення окремих аудиторських завдань. Контроль за конкретними деталізованими аудиторськими програмами здійснюють досвідчені аудитори таким чином: безпосередньо наглядають за процесом роботи І надають допомогу менш досвідченим помічникам; уся виконана робота перевіряєть­ся особою, безпосередньо відповідальною за конкретне завдання; у разі особливої складності завдання найважливіші частини перед оформленням звіту перевіряють­ся досвідченим аудитором, який не брав участі у виконанні цього завдання.

Під загальним контролем маються на увазі адміністративні заходи, спрямовані на створення передумов для високоякісного проведення аудиту. Відповідальність за здійснення даного контролю лягає на адміністрацію фірми. Загальний контроль передбачає ряд норм і правил. Це передусім незалежність персоналу фірми від клі­єнтів. Працівники фірми зобов'язані повідомляти керівництву фірми, чи не пра­цювали вони раніше у клієнтів; вони не повинні вступати у стосунки з клієнтами, які ставили під сумнів незалежність працівника.

Фірма повинна мати достатню кількість кваліфікованого персоналу для виконання аудиторських завдань. При цьому чітко визначають вимоги до найму персоналу, його просування по службі, а також вимоги до працівників щодо кожного завдання і в цілому щодо роботи. Персонал зобов'язаний постійно проходити належне навчання. З огляду на це визначають вимоги до перервного навчання, проводять навчання на робочому місці за допомогою досвідчених аудиторів, дають аудиторам методичні рекомендації і матеріа­ли, які містять нові свідчення, проводять регулярні збори персоналу фірми тощо.

Суттєве значення для якості контролю має можливість персоналу консульту­ватися зі спеціалістами, тому аудиторська фірма повинна брати на роботу не тільки аудиторів, а й спеціалістів іншого фаху (з електронної обробки даних, оподаткуван­ня, юристів тощо), а також співпрацювати з незалежними спеціалістами і надавати працівникам вільний доступ до необхідної літератури.

Самоконтроль — це здійснення контрольних функцій щодо проведеної роботи відповідно до стандартів та інших нормативних документів самими працівниками фірми незалежно від їхньої посади. :

У таблиці 2.1 наведений зразок програми внутрішнього контролю якості аудиту.

Таблиця 2.1

Зразок програми внутрішнього контролю якості аудиту (здійснюється суб'єктом аудиту)

Заходи Дотримання вимог Основні процедури
1.Забезпе­чення не­залежності Кожний аудитор (персонал), який залучається до співпра­ці, повинен дати розписку, що він ознайомлений та дотриму­ється критеріїв професійної незалежності й кодексу про­фесійної етики аудитора Персонал повинен пройти стисле тестування на предмет знання основних принципів ауди­ту й основ кодексу професійної етики аудито­ра. Дані тестування зберігаються у суб'єкта аудиторської діяльності. Персонал повинен повідомляти керівництву про порушення не­залежності в ході робіт
2. Наймання на роботу Кожний із персоналу (ауди­торів, експертів) повинен ма­ти відповідну кваліфікацію При прийнятті на роботу персонал складає резюме, яке контролюється керівником з ка­дрових питань та додатково власником
3. Складання графіка ро­боти При плануванні аудиту слід враховувати складність робіт, строки їх здійснення та дос­від (кваліфікацію) виконавців Графік робіт повинен додатково перевірятися старшим партнером або одним із керівників (аудиторів), який має найбільший досвід в ор­ганізації перевірок
4. Підвищен­ня кваліфі­кації Весь персонал повинен по­стійно підтримувати високий рівень знань та намагатися його підвищувати Усі аудитори щорічно проходять 40-годинні курси підвищення кваліфікації. Стимулюєть­ся самостійне підвищення кваліфікації персо­налом додатково до зазначених курсів
Продовженя таблиці 2.1
5. Інформа­ційне за­безпечення Необхідно мати адекватне роботам (консультаціям, по­слугам), що виконуються (надаються), актуалізоване інформаційне забезпечення У суб'єкта аудиту повинна бути бібліотека або зібрання довідкових матеріалів, що забезпечу­ють якість робіт та їх відповідність законодав­ству, методології перевірки та обліку. Кожен із персоналу повинен мати можливість швидко­го доступу до інформаційного забезпечення або отримати кваліфіковану консультацію від­повідно внутрішнього чи зовнішнього фахівця
6. Кар'єра Найвищі посади у суб'єкта аудиту повинен обіймати тільки висококваліфікова­ний та досвідчений фахівець Слід мати чітку систему професійного зрос­тання, яка базується не на формальних, а на реальних професійних досягненнях персона­лу. Кожний із персоналу (аудиторів) повинен мати оцінку своєї роботи (картку фахівця), в якій фіксується якість його роботи
7. Контроль Хід робіт, їхня якість повинні контролюватися керівницт­вом суб'єкта аудиту Слід оперативно наглядати і своєчасно втру­чатися в дії виконавців (експертів) із метою забезпечення вимог Національних стандартів аудиту й етичних засад
8 Моніто­ринг клієн­тів (замов­ників) Усі наявні або потенційні клієнти (замовники) вивча­ються з метою мінімізації мо­жливості співпраці з нечес­ною адміністрацією або кри­мінальним співтовариством За результатами аудиту (співпраці в ході ве­дення обліку або надання консультацій) слід робити оцінку доцільності подальшої спів­праці з цим клієнтом, незважаючи на розмір винагороди, або планувати підвищення (зни­ження) ризику такої співпраці в майбутньому. Це стосується і потенційних клієнтів

Умови доведення аудитором якісного виконання послуг

Проведення аудиту у відповідності з загальноприйнятими аудиторськими норма­тивами може бути доказом невинуватості. Джерелом доказів дотримання встановле­ного рівня ретельності перевірок є підготовлені робочі документи. Вони під­тверджують заяву аудитора про те, що аудит був проведений у відповідності з загальноприйнятими стандартами, особливо в частині вимог, які висуваються до збору даних на місці, допомагають аудитору в контролі над виконанням завдання.

З метою захисту якості проведених перевірок аудитор на підставі робочих доку­ментів повинен довести, що він не має зобов'язань перед клієнтом, які не вказані в договорі, а ті, що в ньому вказані, він виконав, а перевірка проводилася згідно з ви­могами вітчизняних нормативів.

Характеристика якості роботи аудитора може фіксуватися у картці обліку персо­налу, зразок якої наведений нижче.

Необхідно, щоб в аудиторській фірмі були розроблені та доведені до відома пер­соналу критерії оцінки якості аудиторських послуг фірми. При проведенні переві­рок якості наданих послуг оцінка повинна бути неупередженою, об'єктивною та від­повідати етичним вимогам професійної поведінки.

Результати контролю якості роботи персоналу необхідно фіксувати в документах з обліку кадрів. Зразок картки контролю якості роботи персоналу додається.

Зразок картки обліку персоналу (аудитора, експерта)

Фотокартка
Прізвище, ім'я, по-батькові_____________ І

Дата народження _____________________

Паспортні дані ________________________________________

Освіта _____________________________________

Стаж роботи за фахом до прийняття на роботу

в аудиторську фірму (місце, посада — за останні 3 роки) ______

_______________________________________________________

Сертифікат №___________________________

Свідоцтво про підвищення кваліфікації

(коли, де, додаються копії свідоцтв) ___________ .:

Дата прийняття на роботу ________________

Зразок особистого підпису ________________

Характеристика якості роботи

Дата перевірки Причина пе­ревірки (пла­нова, позапла­нова, скарга тощо) Назва клієн­та, де прово­диться пере­вірка якості Характерис­тика предме­та перевірки Висновок переві­ряючого Рішення адміністрації
           
           

Питання для самопідготовки

1.Дайте визначення персоналу суб'єктів аудиторської діяльності.

4 Які вимоги до персоналу передбачені Законом України "Про аудиторську діяльність"?

4 Які існують фірми у залежності від переліку надаваних послуг?

4 Наведіть можливу схему управління та підлеглості в аудиторській фірмі.

4 Охарактеризуйте порядок підготовки документа "Структура і штатна чи сельність аудиторської фірми".

4 Розкажіть, як скласти штатний розпис.

4 Назвіть основні розділи кваліфікаційної характеристики аудитора.

4 Які завдання аудитора в аудиторській фірмі?

4 Які обов'язки аудитора в аудиторській фірмі?

4 Які вимоги до знань аудитора?

4 Які кваліфікаційні вимоги для посади аудитора?

4 Перелічіть внутрішні нормативні документи, що регулюють організацію роботи з персоналом, охарактеризуйте їх.

4 Яка необхідність у підвищенні кваліфікації персоналу?

14 Яким нормативним документом передбачене постійне обов'язкове вдоскона­лення професійних знань аудиторів?

ü Які розділи має програма постійного обов'язкового вдосконалення професійних знань аудиторів?

ü Який порядок організації постійного обов'язкового вдосконалення професійних знань сертифікованих аудиторів?

ü Який порядок подовження дії сертифіката аудитора?

ü Назвіть та охарактеризуйте форми організації праці аудиторів.

ü Назвіть та охарактеризуйте форми і системи заробітної плати в аудиторській організації.

ü Які особливості оплати праці керівника аудиторської фірми?

ü Яка мета контролю якості аудиторських послуг?

ü Які вимоги передбачені МСА "Контроль якості аудиторської роботи" щодо контролю якості?

ü Які заходи дають змогу отримати високу якість аудиторських послуг?

ü Охарактеризуйте внутрішній контроль якості аудиторських послуг.

ü Як здійснює контроль якості аудиторських послуг основний аудитор?

ü Охарактеризуйте контроль адміністрації за якістю аудиторських послуг.

ü На які види поділяється внутрішній контроль залежно від стадії перевірки? Дайте їм характеристику.

ü На які види поділяється внутрішній контроль залежно від широти охоплення перевірки?

ü Як перевіряється забезпечення якісного виконання аудиторських послуг конкретного завдання?

ü Як Ви розумієте загальний контроль якості аудиторських послуг?

ü Які норми і правила загального контролю Ви знаєте?

ü Як Ви розумієте поняття самоконтролю?

ü Хто проводить зовнішній контроль якості аудиторських послуг?

34 Які завдання зовнішнього контролю?









Дата добавления: 2014-12-09; просмотров: 857;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.02 сек.