Методологічні підходи до розробки випереджувальної уніфікації конструкцій швейних виробів
Випереджувальна стандартизація - це один із шляхів розв'язання об'єктивних причин посилення суперечностей між вимогами споживача і можливостями промислового виробництва, з одного боку, та вимогами науково-технічного прогресу і класичними формами фіксуючої стандартизації - з іншого.
Розробку випереджувальної уніфікації конструкцій швейних виробів розділяють на чотири етапи:
1) підготовка;
2) вибір об'єктів уніфікації;
3) уніфікація;
4) впровадження.
На етапі підготовки опрацьовують інформацію з маркетингових досліджень.
Для цього слід зібрати, систематизувати і опрацювати інформацію про тенденції і напрямки попиту, моди, економічного і технологічного розвитку промисловості тощо, використовуючи для аналізу методи кількісної оцінки, екстраполяції, моделювання чи експертної оцінки. Цей етап співпадає в часі і змісті з роботами створення перспективної колекції. Він є головною з'єднуючою ланкою споживача з виробництвом.
На другому етапіздійснюють вибір об'єктів уніфікації. Об'єктами уніфікації можуть бути:
- основні формотворні деталі (спинка, піл очка, рукав - для плечових виробів;
передня, задня частина - для поясних виробів);
- додаткові формотворні деталі (коміри, капюшон);
- декоративні деталі (пати, погони, хлястики, оборки, бейки) як елементи певного
стилю;
- - функціонально-декоративні вузли (кишені, пояси, застібки, шлиці, манжети, тощо);
- допоміжні деталі у складальних одиницях конструкцій (обшивки, підзори, підкладка кишень, прокладки всіх видів);
- деталі підкладки для плечових та поясних виробів;
- конструктивні лінії основних та додаткових формотворних деталей (лінії плечей,пройми, бічні, горловини, оката рукава тощо);
- конструктивно-декоративні лінії та декоративні лінії, утворені краями деталей, петлями, строчками тощо;
- технологічні елементи конструкції (величини припусків на шви,
підрізання, утворення канта тощо).
Третій етап передбачає безпосередню уніфікацію. Уніфікація кожного із об'єктів має своє завдання для вирішення. Вибір мети уніфікації також залежить від об'єкта уніфікації.
Наприклад, мета уніфікації основних деталей — зниження матеріальних і трудових затрат у процесі проектування і виробництва моделей, скорочення термінів інженерної підготовки виробництва до запуску нових моделей, раціональне використання матеріалів і забезпечення високої якості продукції.
Уніфікація додаткових формотворних, функціонально-декоративних і декоративних деталей дає можливість частково знизити матеріаломісткість і трудові затрати у виробництві
і проектуванні, розширити можливості застосування автоматичного і напівавтоматичного обладнання.
Об'єкти уніфікації визначають і принципи підходу до вирішення завдань уніфікації.
Відповідно до визначення уніфікації такими принципами будуть: естетична відповідність, повторюваність, взаємозамінюваність, схожість.
У конструкторській підготовці виробництва випереджувальна стандартизація - це уніфікація основних і додаткових формотворних деталей, функціонально-декоративних і декоративних деталей та ліній, вільних країв і конструктивно-декоративних ліній членування. Уніфікація цих деталей повинна здійснюватися з урахуванням естетичного інтервалу байдужості і розпочинається вона з уніфікації форми. Сутність уніфікації форм для випереджувальної стандартизації зводиться до виявлення і відбору найхарактерніших форм для певного періоду. Всі відібрані форми зорово повинні сприйматися різними за конфігурацією як між собою, так і з тими, що освоєні промисловістю. Кількість відібраних для подальшої розробки форм повинна бути мінімальна, оскільки засоби розробки поверхні форми значно різноманітніші, ніж засоби її просторового утворення. Конфігурацію і розташування конструктивних ліній членування на деталі для отримання розгорток уніфікованих форм визначають з урахуванням ергономічності одягу, технологічності конструкції, напрямку моди і властивостей матеріалів. Усі деталі повинні бути відпрацьовані по лініях спряження на сумісність за принципом взаємозамінюваності.
Уніфікацію декоративних деталей і функціонально-декоративних вузлів та ліній, вільних країв та конструктивно-декоративних ліній членування (за конфігурацією, розміром, місцем розташування тощо) здійснюють так само як і уніфікацію форм, тобто виявляють характерні, але геометрично не подібні конфігурації. Розмір і місце розташування визначають з урахуванням інтервалу зорової байдужості, який дорівнює 2 см.
Відібрані за принципом естетичної відповідності форми, креслення деталей, вузлів тощо формують у каталог уніфікованих деталей.
Враховуючи, що панування певної моди у побутовому одязі не перевищує п'ять років, розробку каталогів уніфікованих деталей можна проводити на основі короткотермінових прогнозів, що підвищують їхню надійність.
Для уніфікації конструктивних ліній деталей підкладки, прокладок доцільно використовувати принцип повторюваності, тобто за основу брати ті лінії і деталі, що повторюються найчастіше. Деколи цей метод підсилюють математичним аналізом статистичних даних з випуску швейних виробів.
Для уніфікації конструкцій з'єднань, вузлів, припусків на шви тощо може бути використаний принцип схожості обладнання, технології, а також вимог, які обумовлені експлуатацією і технічними можливостями обладнання, тобто можливостями машин виконувати строчки певної конфігурації, на певній відстані від краю тощо.
Четвертий етап передбачає впровадження випереджувальної уніфікації. Він здійснюється на стадії розробки промислових колекцій моделей одягу.
Робота зі створення моделі зводиться до набору і компонування у виробі деталей заданої форми з каталогу з урахуванням призначення виробу, матеріалу, антропометричних, психологічних і демографічних даних про споживачів.
Найбільш доцільним для уніфікації є одяг, у якому утилітарні функції переважають над естетичними. Отже, повсякденний діловий одяг більш прийнятний для уніфікації, ніж святковий.
Вплив споживача на рівень уніфікації слід розглядати у трьох аспектах: антропометричному, віковому і психологічному.
Вікові особливості проявляються як у будові тіла, так і у відношенні до моди. Психологія і конституція тіла молодих дозволяє широко використовувати найрізноманітніші моделі і по відношенню до моди. Це найактивніша група споживачів. Але молодь прагне одягатися "як всі" (маючи на увазі своє середовище), їх не бентежить одноманітність, що підтверджує джинсова мода. Звідси найширша можливість для проектування одягу з використанням уніфікованих деталей.
Можна застосовувати уніфікацію і в розробці моделей одягу для жінок старшого віку. Оскільки вони не будуть активними споживачами моди, тут може знайти застосування фіксуюча уніфікація.
Використання уніфікованих деталей для розробки промислової колекції моделей здійснюється на основі принципів і положень методу комбінаторики та взаємозаміни.
Дата добавления: 2014-12-09; просмотров: 1074;