Оцінка кредитоспроможності позичальника

Банк здійснює оцінку фінансового стану боржника відповідно до вимог Положення про порядок формування та використання банками України резервів для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями, що затверджено Постановою Правління Національного банку України 25.01.2012 N 23. від 25 січня 2012 р.

Банк, оцінюючи фінансовий стан боржника, визначає його кредито- та платоспроможність.

Кредитоспроможність – наявність у боржника (контрагента банку) передумов для проведення кредитної операції і його спроможність повернути борг у повному обсязі та в обумовлені договором строки

Платоспроможність – здатність боржника (контрагента) банку своєчасно здійснювати розрахунки за всіма видами своїх зобов’язань.

Банк визначає кредитоспроможність боржника під час надання кредиту та в разі зміни первісних умов договору, у тому числі пов’язаних із фінансовими труднощами боржника.

Банк визначає платоспроможність боржника протягом строку дії договору з періодичністю, визначеною цим Положенням.

Оскільки банк як кредитор може мати різних клієнтів – підприємницькі структури (юридичні особи), фізичні особи, банки і бюджетні установи оцінювання їх кредитоспроможності здійснюється неоднаково.

Порядок визначення фінансового стану (кредитоспроможності) юридичної особи (крім банку та бюджетної установи)

Банк здійснює оцінку фінансового стану боржника юридичної особи, який відповідно до вимог законодавства України складає:

· квартальну та річну фінансову звітність – не рідше ніж один раз на три місяці;

· тільки річну фінансову звітність – не рідше ніж один раз на дванадцять місяців.

Банк здійснює оцінку фінансового стану юридичної особи (крім банку), якій надано кредит (далі - боржник - юридична особа), шляхом розрахунку інтегрального показника фінансового стану боржника – юридичної особи (далі - інтегральний показник).

Банк розраховує інтегральний показник із застосуванням багатофакторної дискримінантної моделі (далі - дискримінантна модель) за такою формулою:

де Z – інтегральний показник;

К1, К2 ... Кn - фінансові коефіцієнти, що визначаються на підставі даних фінансової звітності боржника - юридичної особи для великого або середнього підприємства. Для малого підприємства замість зазначених коефіцієнтів застосовуються коефіцієнти МК1, МК2 ... МКn;

а1, а2 ... аn - параметри, що визначаються з урахуванням вагомості та розрядності фінансових коефіцієнтів і щорічно актуалізуються Національним банком України на підставі даних фінансової звітності боржників - юридичних осіб;

а0 – вільний член дискримінантної моделі, значення якого щорічно актуалізуються Національним банком України.

Банк розраховує інтегральний показник із урахуванням пояснень щодо визначення моделі розрахунку інтегрального показника боржника - юридичної особи, наведених у додатку 3 до цього Положення, виходячи з належності підприємства відповідно до законодавства України до великого, середнього або малого та виду його економічної діяльності.

Розрахунок фінансових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку інтегрального показника фінансового стану боржника – юридичної особи, відповідно до Додатка 3 до Положення про порядок формування та використання банками України резервів для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями:

1. К1, МК1 –коефіцієнт покриття (ліквідність третього ступеня.

2. K2, МK2 – проміжний коефіцієнт покриття.

3. K3, МK3 – коефіцієнт фінансової незалежності .

4. K4, МK4 –коефіцієнт покриття необоротних активів власним капіталом.

5. K5 – коефіцієнт рентабельності власного капіталу.

6. МK5 – коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості .

7. K6, МK6 – коефіцієнт рентабельності продажу за фінансовими результатами від операційної діяльності (EBIT).

8. K7–коефіцієнт рентабель-ності продажу за фінансовими результатами від звичайної діяльності (EBITDA).

9. МK7–коефіцієнт рентабельності продажу за фінансовими результатами до оподаткування.

10. K8, МK8 –коефіцієнт рентабельності активів за чистим прибутком.

11. K9, МK9 –коефіцієнт оборотності оборотних активів..

12. K10 – коефіцієнт оборотності позичкового капіталу за фінансовими результатами від звичайної діяльності (EBITDA).

13. МK10 – коефіцієнт оборотності позичкового капіталу за фінансовими результатами до оподаткування.

Банк визначає клас боржника - юридичної особи залежно від значення інтегрального показника з урахуванням величини підприємства (велике, середнє або мале) згідно з таблицями 4 та 5 додатка 3 до цього Положення.

Порядок визначення фінансового стану (кредитоспроможності) фізичної особи

Банк здійснює оцінку фінансового стану фізичної особи, якій надано кредит (далі - боржник - фізична особа), у тому числі тієї, яка є суб’єктом господарювання, на підставі таких кількісних та якісних показників.

Кількісні показники:

· сукупний чистий дохід (щомісячні сукупні доходи, зменшені на сукупні витрати та зобов’язання, крім зобов’язань перед банком, що здійснює оцінку фінансового стану боржника - фізичної особи з метою формування резерву;

· накопичення на рахунках у банку (інформація надається за бажанням боржника - фізичної особи);

· коефіцієнти, що характеризують поточну платоспроможність боржника - фізичної особи і його фінансові можливості виконати зобов’язання за кредитом (зокрема співвідношення сукупних доходів і витрат/зобов’язань боржника - фізичної особи; співвідношення обсягу боргу за кредитом до вартості об’єкта кредитування/застави; співвідношення щомісячних витрат боржника на обслуговування боргу до обсягу його щомісячних доходів тощо). Оптимальні значення цих коефіцієнтів банк установлює самостійно з урахуванням видів кредитів і залежно від форми їх надання, цільового призначення, строку користування, наявності забезпечення, способу сплати тощо.

Банк для розрахунку кількісних показників ураховує доходи, факт отримання яких протягом дії договору підтверджується достовірними документами, виданими третьою особою [довідка з місця роботи, довідка про доходи, виписка (довідка) банку з рахунку про рух коштів] або банком-кредитором, який є роботодавцем боржника - фізичної особи або здійснює обслуговування його рахунку.

Якісні показники:

· загальний матеріальний стан клієнта (наявність у власності майна, крім майна, переданого в заставу);

· соціальна стабільність клієнта (тобто наявність постійної роботи, ділова репутація, сімейний стан тощо);

· вік клієнта.

Банк оцінює якісні показники на підставі достовірних документів, у тому числі відповідних копій документів, засвідчених в установленому законодавством порядку.

Оцінка фінансового стану боржника - фізичної особи, який є суб’єктом господарювання, має здійснюватися банком також з урахуванням аналізу фінансової звітності, що подається ним як суб’єктом господарювання за встановленими законодавством України формами. Аналіз фінансової звітності боржника - фізичної особи, який є суб’єктом господарювання, має враховувати дослідження динаміки показників його діяльності.

Питома вага кількісних показників у загальній оцінці фінансового стану боржника - фізичної особи має становити не менше ніж 70%.

Банк визначає періодичність здійснення оцінки поточного фінансового стану боржника - фізичної особи самостійно з урахуванням стану обслуговування боргу, але не рідше ніж один раз на рік (або за результатами фінансового року).

Банк визначає клас боржника - фізичної особи на підставі результатів оцінки його фінансового стану відповідно до наведених характеристик.

Клас А – фінансовий стан добрий.

Клас Б – фінансовий стан задовільний.

Клас В – фінансовий стан незадовільний.

Клас Г - фінансовий стан критичний.








Дата добавления: 2014-12-09; просмотров: 3962;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.