Види операцій банків з платіжними картками та їх характеристика
Виходячи з економічної суті операції виокремлюють фінансові та нефінансові операції з платіжними картками. До фінансових операцій з платіжними картками відносять:
— зарахування (поповнення) коштів на картрахунки клієнтів;
— безготівкова оплата за товари (послуги);
— виплата заробітної плати працівникам підприємств, організацій і установ;
— переказування коштів клієнтом зі своїх картрахунків на інші власні рахунки та на рахунки інших осіб;
— одержання готівки в касах банків, інших фінансових установ, торговців і через банкомати, у тому числі екстрене отримання готівки у разі втрати держателем платіжної картки.
До нефінансових операцій з платіжними картками відносять:
— установлення та оновлення (зміна) терміну дії платіжної картки;
— установлення та зміна лімітів платіжної картки;
— одержання клієнтом додаткових карток довіреним особам (держателям);
— зміна ПІН-коду для здійснення операцій;
— блокування операцій по картці внесенням її в СТОП-ЛИСТ;
— отримання виписки про залишок коштів на картрахунку, а також довідок, пов'язаних з операціями по картрахунку.
Безготівкові розрахунки населення у сфері торгівлі та послуг є важливою операцією банків. Їх здійснення забезпечується, зокрема, через використання платіжних карток.
Для здійснення розрахунків торговець проводить авторизацію, тобто процедуру отримання дозволу на проведення операції із застосуванням платіжної картки. Одержавши дозвіл на проведення операції, торговець оформляє сліп або квитанцію платіжного термінала залежно від установленого на підприємстві обладнання. Потім він може вимагати підтвердження особи держателя платіжної картки. Останній або підписує сліп чи квитанцію платіжного термінала (перевіряється відповідність цього підпису зразку на платіжній картці), або вводить свій ПІН-код. Держателю торговець разом зі сліпом (квитанцією платіжного термінала) повинен видати чек касового апарата, що підтверджує факт оплати товару.
Сліп оформлюють у кількох примірниках. Один видається клієнту, другий залишається у торговця, а третій надсилається до банку. Задокументувавши операцію, торговець створює реєстр із сумами кожної трансакції, загальною сумою, загальною кількістю сліпів та ін. Потім кілька примірників разом зі сліпами в узгоджені строки передаються еквайру (юридичній особі, яка здійснює еквайринг) для формування й направлення до процесингового центру або розрахункового банку платіжних повідомлень для обробки та виконання на їх підставі розрахунків за виконані операції. Після перевірки сліпів та фіксації їх прийому, банк переказує кошти з рахунку покупця на рахунок продавця.
За допомогою банківської платіжної картки може здійснюватися виплата заробітної плати працівникам підприємств, організацій та установ.
За допомогою банкоматів банки надають послугу переказування коштів з однієї платіжної картки на іншу.
Однією з найпоширеніших операцій з платіжною карткою є використання її для одержання готівки через банкомат.
Держатель платіжної картки готівку зі свого картрахунку може одержати не лише в касі банку, іншої фінансової установи або в банкоматі, а й у торговців.
Якщо держатель втратив (тобто загубив або у нього вкрали) платіжну картку, то йому треба негайно звернутися до банку з проханням заблокувати її. Утім послуга блокування, тобто внесення картки в СТОП-ЛИСТ, в окремих банків є платною. В цьому разі клієнт покриває банку також витрати, пов'язані з виготовленням нової платіжної картки.
На окремі операції з використанням платіжних карток банки можуть установлювати ліміти (обмеження).
Власник платіжної картки може замовити в банку додаткові картки для довірених осіб, зокрема членів своєї сім'ї.
Держателі банківських платіжних карток можуть у будь-якому банкоматі в мережі свого банку-емітента змінити старий ПІН-код своєї картки на новий.
Держателі платіжних карток можуть оперативно отримувати інформацію про стан картрахунку.
Дізнатися про стан картрахунку можна, просто зателефонувавши до банку. Назвавши номер картки, пароль, держатель отримує відповідну інформацію.
Одержати інформацію про стан картрахунку можна у вигляді повідомлень, які надходять на мобільний телефон або на адресу електронної пошти власника платіжної картки.
8.4. Національна система масових електронних платежів (НСМЕП)
В Україні нині функціонує НСМЕП, яка є внутрішньодержавною банківською багатоемітентною платіжною системою масових платежів.
НСМЕП розрахована на роботу в режимі оф-лайн, тобто без реального зв'язку з емітентом та еквайром. Під час здійснення операцій оф-лайн використовується залишок коштів відповідного платіжного додатка платіжної картки, а авторизація операції проводиться терміналом (банкоматом), на якому виконується ця операція з використанням модуля безпеки термінала. Платіжний додаток картки — це програмний засіб, розміщений у пам'яті платіжної картки, за допомогою якого здійснюється ініціювання переказування коштів з рахунку платника або з відповідного рахунку банку з метою оплати товарів (послуг), перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання готівки та здійснення інших операцій. Платіжними додатками в НСМЕП є гаманець та чек, вони не залежать один від одного та використовуються окремо. На платіжній смарт-картці дозволяється одночасно розміщувати обидва додатки.
Основним нормативно-правовим актом,; що регламентує діяльність НСМЕП, є Правила Національної системи масових електронних платежів, затверджені постановою Правління НБУ від 10 грудня 2004 р. № 620. Відповідно до цього документа визначаються загальні принципи побудови, організаційна структура НСМЕП, умови членства, взаємовідносини між її членами та учасниками, порядок використання платіжних карток, загальна технологія роботи в НСМЕП тощо.
До складу НСМЕП входять:
— платіжна організація;
— члени НСМЕП, якими є емітенти та еквайри;
— учасники НСМЕП.
Взаємовідносини між Платіжною організацією, членами та учасниками НСМЕП будуються на договірних засадах.
У НСМЕП картки за тинами поділяються на платіжні та службові, кожен тип має додатковий розподіл за функціональним призначенням картки. Службові картки використовуються уповноваженою службовою особою члена/учасника НСМЕП для доступу до виконання адміністративних та/або технологічних функцій у системі.
Платіжні картки призначені для застосування їх держателями як технічного засобу для:
— безготівкової оплати товарів та послуг;
— одержання готівки в касах банків та інших фінансових установ, торговців та через банкомати;
— переказування коштів зі своїх картрахунків на рахунки інших осіб.
Платіжні картки можуть мати додаткові властивості та містити додаткову інформацію, що дає змогу використовувати їх для забезпечення:
— ідентифікації клієнта (посвідчення особи, пенсійне посвідчення тощо);
— послуг у страховій медицині та інших видах страхування;
— обслуговування пільгових категорій населення;
— одержання пільг у торгівлі.
Зарахування (поповнення) коштів на рахунок завантаження фізичної особи здійснюється внесенням готівки через каси емітента та інших банків, депозитні банкомати, переказуванням коштів з інших власних рахунків чи рахунків інших осіб, за рахунок наданого кредиту, а також процентів, нарахованих на залишок коштів на рахунку завантаження та картрахунку. Юридичні особи поповнення здійснюють зі своїх поточних рахунків, за рахунок наданого кредиту та процентів, нарахованих на залишок коштів рахунка завантаження та картрахунку, а також готівки, внесеної до каси банку-емітента.
Поповнення коштів на чековий картрахунок фізичної особи здійснюється з рахунку завантаження або внесенням готівки до кас банку, якщо це передбачено умовами договору. Аналогічно відбувається поповнення коштів на гаманці.
ТЕМА 9
ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ КРЕДИТНИХ ОПЕРАЦІЙ БАНКІВ
9.1. Класифікація банківських кредитів
9.2. Принципи й умови кредитування
9.3. Оцінка кредитоспроможності позичальника
9.4. Форми забезпечення повернення банківських позичок
9.5. Кредитний ризик: визначення і мінімізація втрат
9.6. Ціна банківського кредиту
9.7. Процес банківського кредитування
9.8. Методи управління проблемними кредитами
Дата добавления: 2014-12-09; просмотров: 4381;