Історія геологічного розвитку. В геологічній історії розвитку Кавказу можна виділити наступні основні етапи: допалеозойський який завершив утворення байкалід на місці сучасного Кавказу;

В геологічній історії розвитку Кавказу можна виділити наступні основні етапи: допалеозойський який завершив утворення байкалід на місці сучасного Кавказу; палеозойський, який ознаменувався подрібненням байкальської основи і закладанням геосинкліналей Великого і Малого Кавказу, розділених Закавказьким серединним масивом; альпійський, який характеризується власне геосинклінальним режимом (мезозой, палеоген) і орогенним (неоген, антропоген) періодом розвитку.

Територію на південь від Великого Кавказу до встановлення орогенного етапу альпійського циклу, тобто до олігоцену, займав Закавказький серединний масив з фундаментом, складеним метаморфічними сланцями верхів докембрію - низів палеозою, які виступають на поверхню на Дзирульському піднятті і на північному схилі Малого Кавказу. В палеозої і тріасі північна частина Закавказького масиву зазнала підняття, а починаючи з юри більша його частина була покрита неглибоким морем і стала ареною вулканічної діяльності, особливо інтенсивної в середній юрі. В кінці середньої юри західна частина масиву - Грузинська глиба, за виключенням північної окраїни зазнала осушення з накопиченням в окремих западинах спочатку вугленосної товщі, проявленням інтрузій гранітоїдів, а потім відкладенням верхньоюрських уламкових червоноколірних порід і місцями солей та виливом лужних базальтів.

Нова трансгресія наступила в ранній крейді, Континентальна перерва в кінці юри - на початку крейди спостерігалась і на решті масиву. В олігоцені, з початком гороутворення на Великому і Малому Кавказі в межах масиву виникли спочатку вузькі прогини по периферії цих споруд, а в пізньому міоцені вони злились у великі міжгірські прогини -Ріонський на заході і Куринський на сході, які розділились Дзирульським підняттям. Морські тонкоуламкові моласи олігоцену-середнього міоцену в пізньому міоцені були витіснені континентальними або мілководними, переважно грубими, моласами. З цього періоду обидві западини, особливо середня частина Куринської западини, піддались складчасто-насувним деформаціям, які розповсюдились зі сторони Великого Кавказу. Деформації продовжуються й в сучасну епоху.

Північно-східна частина Куринської западини відокремлена Аджігайсько-Алятською зоною розломів від периклінального моласового Апшероно-Кобустанського прогину, утворюючи разом зі ним північно-західне обрамлення глибокої Південнокаспійської западини.

Південна частина Закавказького масиву на альпійському орогенному етапі була втягнута в підняття Малого Кавказу. На масиві в середині крейди в північно-західній частині виник широтний рифтогенний Аджаро-Тріалетський прогин, який виповнювався флішовими, вулканогенно-карбонатними товщами крейди-нижнього палеогену і зазнав складчастих деформацій помірної інтенсивності в кінці еоцену, з насуванням на Ріонську і Куринську западини. Виникла Аджаро-Тріалетська складчаста зона занурилась на схід від Тбілісі під моласи Куринської западини.

Заключні деформації зони відносяться до кінця еоцену, коли на неї на сході насунулась антиклінорна зона Малого Кавказу. Південна частина Малого Кавказу на протязі палеозою і майже всього мезозою належала до північної окраїни Іранської плити з пізньокембрійським метаморфічним фундаментом. На цьому фундаменті залягають мілководно-морські карбонатно-теригенні і карбонатні відклади девону-нижнього карбону і пермо-тріасу.

Вся ця область зазнала складчастих деформацій помірної інтенсивності в кінці еоцену. В міоцені в басейні сучасного Араксу утворились накладені моласові западини - Араратська і Нахічеванська. В пізньому міоцені значні площі в центральній частині Малого Кавказу були охоплені потужним наземним вулканізмом. Вулканічна діяльність продовжувалась до голоцену включно. Вона проявилась й на Великому Кавказі - вулкани Ельбрус, Казбек та ін. Відомі на Великому Кавказі малі інтрузії гранітоїдів пліоценового віку, а в районі Мінеральних Вод на північному схилі дещо більш давніх лаколітів.

Порівняно з деякими іншими структурами альпійського складчастого поясу Кавказ характеризується відносно невисокою сейсмічністю, катастрофічні землетруси тут рідкісні, а їх інтенсивність не перевищує 8 балів.








Дата добавления: 2014-12-08; просмотров: 770;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.