Міжнародний банк реконструкції та розвитку. Функції МБРР
(INTERNATIONAL BANK FOR RECONSTRUCTION AND DEVELOPMENT - IBRD)
Міжнародний Банк Реконструкції і Розвитку, який частіше називають Світовим Банком, був заснований в липні 1944 р. на валютно – фінансовій конференції в Бреттон – Вудсі (США) і почав свою діяльність в червні 1946 р.
Світовий банк (World Bank) має такі організації філії - Міжнародну асоціацію розвитку (МАР), Міжнародну фінансову корпорацію (МФК) і Багатостороннє агентство гарантування інвестицій (БАГІ). Світовий банк, МФК і БАГІ іноді фігурують під загальною назвою Група Світового банку (World Bank Group). Загальна мета цих інститутів: надання допомоги в реконструкції і розвитку економіки країн-членів шляхом заохочення капіталовкладень на виробничі цілі; заохочення приватних і іноземних інвестицій за допомогою надання гарантій або участі в позиках і інвестиціях приватних кредиторів; сприяння перспективному збалансованому зростанню міжнародної торгівлі і підтримка рівноваги платіжних балансів шляхом інвестицій в розвиток виробничих ресурсів. Учасники МБРР - 184 держави. Країни, що подають заявку на вступ в МБРР, повинні бути членами Міжнародного валютного фонду (МВФ).
Капітал. Статутний капітал Банку - близько 191 млрд. дол. США. Підписний капітал склав 188,220 млрд. дол. США. Він ділиться на 1581724 акції, що надається тільки по підписці. Мінімальне число акцій, на які підписується держава-член, визначається Банком. Квота в МБРР приблизно відповідає наявній квоті в МВФ.
Позикові фонди. На отримання позик МБРР мають право країни-члени з рівнем ВНП на душу населення в розмірі від 760 дол. США в рік. В даний час МБРР концентрує увагу, головним чином, на країнах, що розвиваються, а також на державах Центральної і Східної Європи. Основні напрями його діяльності включають середньо- і довгострокове кредитування інвестиційних проектів, включаючи їх підготовку, технічне і фінансово-економічне обґрунтування. Процентна ставка близько 6% річних. Позики надаються під гарантії уряду держави-члена. Виплати по обслуговуванню позик, як правило, починаються через п'ять років після їх надання, а термін погашення не перевищує 15-20 років. Частину коштів, які МБРР дає країнам у позику Банк отримує як внески від країн – членів, проте велику частину цих коштів Банк отримує за рахунок продажу своїх облігацій на світових фінансових ринках.
Організація. Найвищим органом МБРР є Рада Керівників, до складу якої входять по одному представникові від кожної країни. Виконавчий орган МБРР – Рада Директорів (Board of Executive Directors) безпосередньо звітує перед Радою Керівників, в яку входять Міністри Фінансів або керівники Центральних Банків держав-членів (по одному Керівникові від країни). Керівники зустрічаються один раз в рік.
Рада Керівників, у свою чергу делегує найбільшу частину своїх повноважень 22 виконавчим директорам, з яких 5 призначаються найбільшими акціонерами банку (США, Великобританією, Німеччиною, Францією і Японією), а інші обираються ін. членами банку. При голосуванні кожен член банку користується правами, приблизно пропорційними внесеному капіталу.
Рада Директорів ухвалює рішення про політику Банка, на основі якої будується його робота і затверджує надання всіх позик. Складається з 24 членів, 5 з яких призначаються від країн, що володіють найбільшим числом акцій (США – 16,98%, Японія – 8,14%, ФРН – 4,64%, Великобританія і Франція - по 4,45% від загального числа акцій). Президент МБРР є також головою Ради Директорів.
Діяльність. Основними напрями діяльності МБРР в даний час є:
- середньострокове і довгострокове кредитування інвестиційних проектів;
- підготовка, технічне і фінансово-економічне обґрунтування інвестиційних проектів;
- фінансування програм структурної перебудови в країнах, що розвиваються і пост-соціалістичних країнах.
Банк виступає як партнер для країн з економікою, що розвивається, і ринками, що розширюються, з метою поліпшити якість життя людей. На відміну від багатьох програм гуманітарної і технічної допомоги, Банк не надає грантів. Всі позики, що видаються Банком, носять поворотний характер.
Прибуток. Прибуток, отриманий за попередній рік, або заноситься в загальний резерв (від 75 до 80%), або передається як безвідплатна субсидія Міжнародної асоціації розвитку.
Фінансування. МБРР використовує наступні форми фінансування:
1. Звичайні позики (по поточних ринкових процентних ставках).
2. Глобальні позики фінансовим установам, зайнятим у сфері розвитку.
3. Субсидії.
4. Надання гарантій.
Банк не бере участь в спеціальних позиках, не вкладає засобів в акціонерний капітал або в капітал з підвищеним рівнем ризику, не бере участь в лізингу і в процентному субсидуванні. Умови кредитування можуть бути різними. Сума, що виділяється на один проект, - не менше 2-3 млн. дол., верхня межа не встановлюється. Частка МБРР- не менше 1-2 млн. дол. Максимальна сума статутом не визначена, але фактично складає 200 млн. дол. Середній об'єм участі - від 50 до 70 млн. дол., або 1/3 вартості проекту. Терміни погашення - від 15 до 20 років, включаючи 4-5-річний пільговий період. Уряд країни, яка одержує позику, повинен давати відповідні гарантії. Інші умови припускають виплату основної суми рівними піврічними внесками, виплату відсотків раз на півроку, дострокове погашення позики карається штрафними санкціями. Валютою позикою є долари США, але погашення проводиться в тій валюті, в якій вони були фактично надані. Щоб зменшити ризик позичальників, банк створив для них валютний пул і приймає виплату відсотків в одній валюті, незалежно від того, в якій валюті була надана позика. Позичальників припадає на частку від 10 до 60% вартості проекту.
Одержувачі позик. Право на отримання позик МБРР мають:
1. Держави, що розвиваються, - члени Банку і вхідні в них політичні одиниці.
2. Державні установи цих країн при гарантіях з боку держави.
3. Державні і приватні компанії цих країн при гарантіях з боку держави.
4. Національні банки розвитку, повторно позичаючи кошти для фінансування малих проектів за розсудом банку.
Умови позик приводяться у відповідність з проектами. Кожен проект повинен задовольняти одним і тим же вимогам, починаючи з його розробки і закінчуючи оцінкою виконання. Цей період відомий як цикл проекту, який може продовжуватися більше 10 років і зазвичай проходить шість стадій: визначення змісту проекту; підготовка або оформлення; оцінка; представлення проекту; переговори за проектом і ухвалення рішення Радою виконавчих директорів; здійснення проекту і спостереження над його проходженням; ретроспективна оцінка підсумків.
2.2. Міжнародна асоціація розвитку (МАР)
Міжнародна асоціація розвитку (Articles of Agreement) заснована в 1960. Ця філія Світового банку надає допомогу найбіднішим країнам, де річний прибуток становить менш ніж 1305 дол. на душу населення. У їх числі більше 80 країн. Перше рішення про надання кредитів Гондурасу, Індії, Судану і Чилі було ухвалене в 1961 р.
МБРР і МАР працюють паралельно. Вони спільно використовують єдиний штат, єдине керівництво, звітують одному і тому ж Президентові і використовують однакові стандарти при оцінці проектів. Відмінність полягає лише в умовах кредитування і джерелах фінансування. Перш ніж стати членом МАР, держава повинна стати членом МБРР. В даний час 164 країн є членами МАР.
Приблизно 45-50 % від об'єму позик МАР припадає на країни Африки. Решта засобів направляється в азіатські країни, такі як Бангладеш, Індія, В'єтнам, Пакистан і Непал. Решта позик надається найбіднішим державам Латинської Америки, Карибського басейну, Близького Сходу, Європи і Центральної Азії.
МАР фінансується в значній мірі за рахунок внесків Урядів багатших держав-членів. Загальна кількість зібраної МАР з початку свого функціонування засобів складає близько 91 мільярда доларів США.
Фонди МАР поповнюються донорами кожні три роки. 11-е Поповнення (IDA11) фінансує проекти протягом трьох років, що починаються з 1 липня 1996. Засоби IDA11 дозволять МАР надавати позик на загальну суму близько $22 мільярдів, з яких $11 мільярдів забезпечуються країнами-донорами.
Найбільші внески в IDA11 були зроблені США, Японією, Німеччиною, Францією, Великобританією і Італією. Декілька менше багатих країн також внесли чималі внески. Туреччина і Корея, що були позичальниками МАР, в даний час входять до числа донорів. Донорами також є країни, що продовжують запозичувати у МБРР, - Аргентина, Ботсвана, Бразилія, Чеська Республіка, Угорщина, Мексика, Польща, Росія і Південна Африка. У число тих, що надали засоби в IDA11 входять також Австралія, Австрія, Бельгія, Канада, Данія, Фінляндія, Греція, Ісландія, Ірландія, Кувейт, Люксембург, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Португалія, Саудівська Аравія, Іспанія, Швеція, і Швейцарія.
2.3. Міжнародна фінансова корпорація (МФК)
Міжнародна фінансова корпорація (МФК) існує з 1956 р. Її функція полягає в сприянні економічному розвитку слаборозвинених в економічних відносинах країн шляхом надання допомоги приватному сектору економіки і мобілізації національного і зарубіжного капіталу для цієї мети. Членство в МБРР є необхідною умовою для вступу в МФК, яка об'єднує зараз 146 країн. Україна приєдналася до МФК в 1993 році.
Діяльністю МФК управляють 175 держави-члена через Раду Керівників (Board of Governors) і Раду Директорів (Board of Directors). Кожна країна призначає Керівника (як правило - Міністра фінансів). Рада Директорів складається з 24 Директорів. Президент Групи Світового Банку, також є і Президентом МФК. Виконавчий віце-президент (Executive Vice President) МФК відповідає за безпосереднє управління щоденною діяльністю. Він спирається на Групу управління (Management Group) в яку входять 5 віце-президентів.
Можна виділити три основні напрями діяльності МФК: фінансування проектів приватного сектора, допомога компаніям в країнах, що розвиваються, в залученні засобів на міжнародних фінансових ринках, і консультаційна і технічна допомога бізнесу і урядам.
МФК пропонує досить широкий спектр фінансових програм і послуг для приватних компаній в державах-членах, зокрема довгострокові позики в основних валютах з фіксованим або змінним тарифом, гарантування і резервне фінансування, управління ризиками і т.д. Всі запозичення і проекти МФК реалізуються за ринковими тарифами, урядові гарантії не приймаються.
2.3. Багатостороннє агентство гарантування інвестицій (БАГІ)
Багатостороннє агентство гарантування інвестицій (БАГІ) засноване 12 квітня 1988 і є наймолодшим членом групи Світового банку. Мета БАГІ - заохочення іноземного прямого інвестування в держави-члени, що розвиваються, для прискорення їх економічного зростання. Перш за все, йдеться про полегшення процесу капіталовкладення шляхом гарантій капіталовкладень від ризиків переказ валюти, погроз конфіскації, і військових або громадянських заворушень (політичних ризиків). БАГІ покликаний сприяти підтримці потоків капіталовкладень і поширювати інформацію щодо можливостей інвестування в державах-членах, що розвиваються. Налічує 159 країн-членів.
Будучи членом Групи Світового Банку, БАГІ має фінансову незалежність від МБРР. Всі повноваження по управлінню БАГІ належать Раді Керівників (1 керівник, 1 заступник), за винятком спеціальних переданих іншому органу. Рада Керівників може передавати свої повноваження Раді Директорів. Президент Світового банку є головою Ради Директорів.
Подібні заходи необхідні для заохочення іноземних капіталовкладень, оскільки забезпечують страхування інвестицій від некомерційних ризиків в країнах, що розвиваються. За цих умов капіталовкладення в національні економіки таких країн стають більш конкурентоспроможними в порівнянні з індустріальними країнами.
Таблиця 1
Відмінності в ролі МВФ і Світового банку (МБРР)
Міжнародний валютний фонд | Світовий банк |
спостерігає за станом світової валютної системи і сприяє міжнародній співпраці у валютній сфері | прагне сприяти економічному розвитку і здійсненню структурних реформ в державах, що розвиваються |
сприяє збереженню стабільності валют і підтримці впорядкованих валютних відносин між країнами | надає допомогу країнам, що розвиваються, здійснюючи довгострокове кредитування проектів і програм розвитку |
допомагає своїм членам в подоланні тимчасових труднощів у зв'язку з платіжним балансом, надаючи їм коротко- і середньострокові кредити, дозволяючи їм позбавитися від дефіциту | через Міжнародну асоціацію розвитку надає спеціальну фінансову допомогу бідним державам, що розвиваються |
доповнює резерви країн-членів надаючи їм спеціальні права запозичення у разі довгострокової потреби в них | залучає основну частину своїх Фінансових ресурсів шляхом запозичення на міжнародних облігаційних ринках |
залучає ресурси по перевазі у формі внесків країн-членів. | через свій філію - Міжнародну фінансову корпорацію - стимулює зростання приватного підприємництва в країнах, що розвиваються |
Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 2861;