Означення опціону та причини його застосування. Інвестори та емітенти опціонів.
Опціон - це право купити або продати визначену цінність (товар, цінний папір, ф'ючерсний контракт) на особливих умовах,, в обмін на сплату винагороди — премії (premium).
Об'єктом опціону може бути реальний товар - сировина, цінні папери, валюта та ф'ючерсні контракти на вказані активи.
Суттєва відмінність біржових опціонів від позабіржових полягає їх у стандартизації. Визначаються певні стандартизовані ціни основного ринку, за якими укладаються та виконуються опціонні контракти. Крім того, визначаються дати, до яких може діяти опціон, вони також стандартизовані.
Ще одним основним поняттям опціонного контракту є термін його дії. В економічній літературі застосовуються такі терміни для його позначення: період, термін закінчення та дата закінчення. Термін закінчення опціону чітко фіксується (наприклад, 3, 6, 9 місяців тощо).
Стандартизація найосновнішого інструменту, ціни, типу опціону (їх два: на купівлю та на продаж), кінцевого терміну дії, кількості дозволяє опціонові існувати самостійно. Він стає обмінним, може вільно переходити з рук в руки. Саме із створенням вторинного ринку опціон отримав нову якість.
До основних характеристик опціонів належать:
1) основний інструмент (товар, валюта, ф'ючерс і т. ін );
2) кінцевий термін дії;
3) ціна, за якою власник (holder) опціону може купити або продати інструмент - страйкова ціна;
4) тип опціону - "кол" (call) або "пут" (put);
5) бажана ринкова ціна або інструкція.
Страйкова ціна— це ціна, за якою власник опціону може вимагати поставки ф'ючерсного контракту.Це друга основна вимога стандартизації торгівлі опціонами. Страйки визначаються біржами відносно ринкової ціни основного інструменту з визначеними інтервалами. Інтервали теж мають стандартну величину.
Учасниками угод із опціонами є. Покупець опціону (holder), сплативши продавцеві обумовлену премію, більше не робить депозитних внесків до Розрахункової (Клірингової) палати біржі. Після реалізації опціон стає ф'ючерсним контрактом і вимагає внесення звичайного депозиту. Якщо ж покупець вирішує не реалізовувати опціон, він не робить більше нічого. Його втрати обмежуються розміром премії.
Продавець опціону(writer) отримує преміювід покупця опціону, однак згідно з правилами біржової торгівлі опціонами він має зробити гарантійний депозитний внесок, причому значно більший за розмірами, ніж при відкритті позиції за ф'ючерсними контрактами. Його можливі втрати не обмежені, тоді як прибуток обмежений розміром премії.
Опціон, що дає його покупцеві прибуток від своєї реалізації, називається "опціоном в грошах" (in the money), або грошовим, або виграшним опціоном.
Якщо ціни ф'ючерсних контрактів збігаються зі страйковими, то такий опціон називається нульовим, паритетним, або опціоном "при своїх", або "опціоном на грошах"(at-the money).
Опціон, від реалізації якого немає прибутку, називається програшним опціоном, або опціоном "без грошей"(out-of-the money). Це відбувається за умови, коли страйкова ціна опціону "кол" вища від ринкової ціни ф'ючерсного контракту або нижча за умови купівлі опціону "пут".
Дата добавления: 2014-12-05; просмотров: 1057;