Сутність хеджування у біржовій торгівлі та його різновиди.
Хеджерські операції являють собою специфічний комплекс біржових операцій, котрі рознесені в часі, і здійснюються паралельно на біржовому ринку ф’ючерсних контрактів та спот ринку реального товару.
Хеджування -страхування від можливих втрат на ринку реального товару, шляхом прийняття протилежної позиції на ринку ф’ючерсного товару. Хеджування дозволяє зменшити втрати виробникам та споживачам на ринку реального товару від несприятливої зміни ціни на товар, що його виробляють чи споживають дані суб’єкти
Хеджування базоване на взаємозв’язку цін на ринках реального базового активу та ф’ючерсних контрактів. Ринок реальних базових активів часто називають спот-ринком. Зміна цін на ринку реального товару викличе адекватні зміни на ринку ф’ючерсних контрактів. Таке положення речей прийнято називати базисом хеджування. Результат проведення хеджерських операцій є тим кращим чим кращим є базис хеджування.
Базис хеджування - це взаємозв”язок цін на ринку ф”ючерсних контрактів та реального базового активу. Його прийнято обчислювати як різницю цін на ф”ючерсному ринку та ринку реального базового активу (спот-ринку).
За рівнем взаємозв”язку даних цін базис може бути:
- сильний - коли ціни розташовані близько одна відносно одної, а величина базису є близькою до нуля (при цьому результат хеджування кращий);
- слабий - коли ціни розходяться у різні сторони, а абсолютна величина базису збільшується (при цьому хеджерську операції гублять свою ефективність).
- За відносним положенням цін можна виділити базиси:
- додатній - коли ціни на ф”ючерсному ринку вищі, ніж на спот- ринку (ринок в такому випадку називають нормальним);
- від”ємний - коли ціни на ф”ючерсному ринку нижчі, ніж на спот- ринку (ринок в такому випадку називають інвертованим).
Практика свідчить, що при збільшенні ефективності фондового ринку базиси хеджування посилюються для будь-яких базових активів. Та сама тенденція спостерігається при наближення терміну погашення ф”ючерсних контрактів.
Деколи на ринку спостерігається положення співпадіння спот та ф”ючерсної ціни. В цьому випадку базис є абсолютним, нульовим, а ринок умовно вважають нормальним. Тільки при постійному абсолютному базисі є можливим проведеннякласичного хеджування. Правда в чистому вигляді воно майже не існує у природі.
Сутність хеджерських операцій полягає у прийманні особою, яка здійснює хеджування, протилежних позицій на описаних вище ринках. При цьому слід вважати, що при продажу цінних паперів чи будь якого іншого активу на ринку ми приймаємо коротку позицію, і навпаки, при покупці товару, цінних паперів, валюти чи іншого активу ми набуваємо його у власність, а отже приймаємо довгу позицію.
Враховуючи вищевказане, хеджер, який бажає застрахуватись від несприятливої зміни цін при майбутній продажі базового активу, аналогічно застосовує коротке хеджування. Його послідовність здійснення наступна:
1.Емісія ф’ючерсних контрактів на майбутню кількість базового активу на біржі в момент, коли там склалася сприятлива кон’юнктура.
2.Купівля на біржі контрактів, аналогічних емісованим та продажа на реальному ринку необхідного базового активу.
Хеджер, який бажає застрахуватись від несприятливої зміни цін при майбутній покупці базового активу, застосовує довге хеджування за наступним алгоритмом:
1.Інвестування ф’ючерсних контрактів на необхідну у майбутньому кількість базового активу на біржі в момент, коли там склалася сприятлива кон’юнктура.
2.Продажа на біржі куплених контрактів та купівля на реальному ринку необхідного базового активу у момент виробничої необхідності здійснення покупки.
Механізми довгого та короткого хеджування дозволяють особі, яка їх здійснює, компенсувати втрати на спот-ринку реального товару прибутком, отриманим на біржовому ринку товарних, процентних чи валютних ф’ючерсів. Оскільки базовим активом ф”ючерсних контрактів виступають не лише валюта чи облігації, а і товарні цінності (особливо, сировинні види товарів), то емісією ф”ючерсів досягається стабілізація цін на сировинні ресурси, котрі слугують сировинною базою для суспільного виробництва.
Існують наступні різновид класичного хеджування:
1. Звичайне (чисте) хеджування ‑ здійснюється для позбавлення цінового ризику та полягає в повному збалансуванні по часу та по кількості протилежних по напрямку зобов’язань на ринку реального товару та ф’ючерсному ринку. Чисте хеджування входить як в класичну, так і в некласичну теорії, але великої ролі в практиці біржової діяльності не відіграє.
2.Арбітражне хеджування ‑ враховує витрати на зберігання товару. Цей вид хеджування здійснюється виключно для отримання прибутку з очікуваних сприятливих змін в співвідношенні цін реального товару та біржових котировок з різним терміном поставки. При надлишку товару це співвідношення цін, як правило, дозволяє фінансувати витрати на зберігання товару.
3. Селективне хеджування ‑ відрізняється від попередніх видів тим, що угода на ф’ючерсному ринку проводиться одночасно з укладенням угоди на реальний товар і не адекватні його кількості, що дає можливість для отримання прибутку за рахунок маневрування кількістю товару.
4. Попереджувальне хаджування‑ полягає в купівлі та продажу ф’ючерсного контракту ще до того, як здійснена угода з реальним товаром.
5. Множинне (селективне) хеджування ‑ операція яка здійснюється декілька раз на протязі одного виробничого циклу або на одну партію товару в залежності від збільшення цін або зменшення ризику пов’язаного зі зміною ціни.
Дата добавления: 2014-12-05; просмотров: 2514;