Основні принципи програми

1. За Мир мирними засобами. Мир розглядається як процес зменшення насилля, як процес ненасильницької і творчої трансформації конфлікту. Праця задля миру – це праця проти насилля у різних проявах. Перше – прямого насилля, що звичайно асоціюється з військовою силою, друге – структурного насилля (економічної експлуатації, відчуження та політичного тиску) і третє – культурного насилля, що служить для виправдання перших двох типів. Програма передбачає оволодіння навиками мирного зменшення насилля і водночас творчими підходами до трансформації конфлікту. Всі курси програми орієнтуються не на навчання в військовій майстерності та залякуванні опонентів, а на непровокативних, захисних, миротворчих вміннях, що також є відкритими для військових.

2. Академічна свобода. В рамках програми “За мир мирними засобами” кожен підхід, кожен погляд має право на існування. Оскільки більшість положень в даній галузі є контроверсійними, змістовність програми можлива лише за умови академічної свободи.

3. Професіоналізм. Основною метою програми є навчання людей, які можуть не лише теоретично і практично вивчати конфлікти, але й використовувати практичні вміння задля їх регулювання. Активні учасники, а не лише мислителі, теоретики і вчені повинні складати контингент випускників програми.

4. Проблемний підхід. Програма повинна складатися таким чином, щоб відповідати реальним життєвим потребам. Те саме стосується підбору викладачів.

5. Груповий тренінг. Студенти кожного року навчання складають окрему групу, що працює разом протягом всього періоду навчання. Це дає можливість розвинути внутрішні групові здібності і створити добрий колектив.

6. Основні і спеціалізовані курси. Важливо мати одні і другі. Вивчення миру є багатостороннім напрямком. Кожен заклад може підібрати курси (з 5 запропонованих) відповідно до своїх потреб.

7. Окремі модулі можуть бути координовані запрошеними викладачами з інших закладів, а також і практиками-дипломатами і державними діячами з різних частин світу. Кілька університетів можуть створити об’єднання для кращої координації і обміну спеціалістами.

Вивчення миру (Peace Studies) це нова і швидко зростаюча трансдисциплінарна галузь знань. Вона має яскраво виражену ціннісну орієнтацію, в якій мир є найвищою цінністю, метою і водночас об’єктом вивчення. Мимовільно напрошується аналогія з медициною, для якої здоров’я є тим, чим мир – для Peace Studies.

Так само як у медицині існує поділ між негативним (відсутністю хвороби) і позитивним (здатністю стримувати насилля) розумінням миру. Поділ на збереження (Peace Keeping) і будівництвом (Peace Building) миру є подібним до терапевтичної і лікувальної медицини.

Так само як існує багато форм хвороби, так і існує багато форм насильства, що вказує на те, що в рамках вивчення миру складається декілька підходів до розвитку цієї дисципліни. Одним з можливих підходів є використання теорії основних людських потреб, що спирається на такі положення:

· Насилля це будь-яка шкода для основних потреб людини і природи

· Мир це процес творчого і ненасильницького управління конфліктами, спрямований до вищого рівня задоволення основних потреб

· На думку авторів програми серед різноманітних людських потреб визначальними є чотири, визначені у формі опозиції:

 

Індивідуально орієнтовані Структурно орієнтовані
Виживання Смерть Добробут Злидні
Свобода Утиски Ототожнення Відчуження

 

 

Насилля завдає шкоди, болю і навіть вбиває людське тіло; насилля забирає життя повільно через хвороби і голод і насилля завдає шкоди, болю і навіть вбиває людський дух шляхом політичних утисків і репресій, врешті, насилля позбавляє сенсу людське існування шляхом відчуження (алієнації). До цього потрібно додати і п’яту форму насилля – насилля по відношенню до природи, що знижує її здатність до самовідтворення, уражуючи тим самим потреби природи.

Відповідно до цього можна визначити п’ять спеціалізацій в межах програми вивчення миру:

1. Мир задля виживання / безпека.

2. Мир задля добробуту та економічної справедливості.

3. Мир задля свободи і політичної справедливості.

4. Мир задля культури, що надає сенсу людському існуванню.

5. Мир задля природи / екологічного балансу.

Кожен з напрямків програми наголошує на тій чи іншій формі незадоволення основних потреб людини і природи, а також можливостях їх задоволення. Метою програми є розвиток здібностей і компетенції в усіх напрямках, незалежно від ідеологічних орієнтацій. (1 і 3 пункти більш право-орієнтовані, 2 і 4 – ліво-орієнтовані, 5 – є сильним для обох).

Запропонована програма може бути використана повністю або частково з можливостями корегування окремих курсів в залежності від специфіки і потреб ВНЗ.

Інститут аналізу та регулювання конфлікту, що створюється на базі Острозької Академії, планує розвивати свою діяльність у кількох напрямках, одним з яких є методологічне забезпечення викладання навчальних курсів, що є близькими до розглянутих у даній програмі.

В майбутньому можливе відкриття в рамках гуманітарного факультету Острозької Академії спеціалізації за напрямком вивчення миру та розв’язання конфлікту.

Таким чином Острозька Академія могла б виступати як базовий вітчизняний ВУЗ для розробки програм та підготовки спеціалістів з розв’язання конфліктів.

 

 








Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 860;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.