Еволюція козацько-селянських повстань напередодні Хмельниччини
Козацькі повстання 90-х років XVI ст.Кінець XVI ст. ознаменувався в Україні піднесенням козацького повстанського руху, що мав національно-визвольний характер. Причини повстань:
— закріпачення селянства і нереєстрових козаків; збільшення панщини через ринкову спрямованість шляхетських господарств;
— захоплення польськими феодалами південноукраїнських земель, де феодали зіткнулися з інтересами козаків;
— ігнорування польським урядом вимог щодо збільшення реєстру. Основні вимоги:
— збільшення плати за військову службу;
— розширення козацького реєстру;
— вільні походи проти Кримського ханства та Османської імперії;
— привілеї для православної церкви.
Повстання Криштофа Косинського (1591-1593 рр)
І Криштоф Косинський був гетьманом реєстрового козацтва, дрібним шлях- I тичем із Підляшшя. Був позбавлений отриманого за службу маєтку, через 1 що і розпочав повстання. Загинув в одному з боїв із польськими військами. І Існує легенда, що його живцем замурували в католицькому монастирі. Територія: Поділля, Київщина, Волинь. Учасники: козаки, селяни-втікачі, міщани. Перебіг подій. Повсталі захопили Білу Церкву, Трипілля, Переяслав. Край було переведено на воєнний стан. 23 січня 1593р. повстанці зустрілися з польськими військами під містечком П'яткою на Волині. Після тижня кривавих боїв було підписано угоду:
— К. Косинський позбавляється гетьманства;
— з реєстру виписують тих, хто приєднався до повстання;
— козаки втратили право самостійно підтримувати дипломатичні зв'язки з іншими державами та здійснювати військові походи. Косинський звернувся за допомогою до московського царя, але
той воював зі Швецією і надав лише гроші.
Загинув Косинський у травні 1593 р. під Черкасами. Повстання було придушено. Р • .
Козацька війна 1594 р. під проводом Северина Наливайка. Територія: БрацЛавщина, Київщина, Волинь, Білорурь. Учасники: козаки, селяни, міщани. Перебіг подій. Наливайко скористався війною Польщі з Туреччиною. Повстання охопило більшу частину українських і білоруських земель, що стало загрожувати існуванню держави. Проти повстанців рушила каральна експедиція С. Жолкевського. Відступаючи, Наливайко планував перейти на територію Московського царства, але під Лубнами в урочищі Солониця був розбитий. Поляки вирізали майже 10 тис. чоловік у козацькому таборі, в основному — жінок і дітей.Наливайка та ще шістьох керівників повстання стратили у 1597 р.
Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 1310;