Фізична реабілітація. Розділ 3. Фізична реабілітація


Розділ 3. Фізична реабілітація


 


жовчних шляхів, органів травлення; Закарпаття — Поляна, Свалява, мінераль­ні води яких ефективні при захворюваннях шлунково-кишкового тракту; се­редньої частини України ■— Миргород, Березовські мінеральні води. В Прикар­патських санаторіях, окрім мінеральних вод, застосовують озокерит, який пос­тачається з єдиного в Україні родовища у м. Бориславі (Львівська обл.).

Грязьові курорти. До курортів цього профілю, в яких основним засобом лікування є грязі (пелоїдотерапія), належать Саки (Крим), Куяльник (Одеська обл.), Слов'янськ (Донецька обл.), Бердянськ (Запорізька обл.). Є ку­рорти, де пелоїдотерапію використовують як додатковий лікувальний чинник: Євпаторія, Трускавець, Моршин, Любінь Великий, деякі Одеські курорти та ін.

Головним лікувально-профілактичним закладом курортує санаторій. Вньому в комплексному лікуванні використовуються специфічні курортні чинники у вигляді кліматотерапії, бальнеотерапії або пелоїдотерапії і неспеци­фічні, загальні для всіх санаторіїв, що грають важливу, а здебільшого і голов­ну роль у лікуванні багатьох захворювань і реабілітації хворих. Це засоби фі­зичної реабілітації, дієтотерапії, медикаментозне лікування, санаторно-курорт­ний режим. Однак незалежно від превалювання тих чи інших чинників ефект санаторного етапу реабілітації буде складатися з їх сумарної дії на організм.

У курортній місцевості розташовуються не тільки санаторії, а й заклади відпочинку: пансіонати, будинки відпочинку, дитячі здравниці, спортивно-оз­доровчі табори і тренувальні бази, що мають переважно оздоровчу і профілак­тичну спрямованість.

Основою санаторного лікування с санаторно-курортний режим.Він передбачає спеціально складений спосіб та ритм життя пацієнтів під час пере­бування у санаторії; продумане застосування фізичних тренувань і відпочинку, харчування, сну; правильне чергування фізіотерапевтичних процедур та інших лікувальних чинників; поступове загальне навантаження на організм. Розріз­няють такі санаторно-курортні режими: слабкої, помірної та інтенсивної дії.

Режим № І — слабкої дії, призначають в перші 3-5 днів під час аклімати­зації і пристосування до нових умов життя. Всі лікувальні заходи спрямовані на поступову адаптацію хворого і носять щадний характер. Кліматолікування проводиться у вигляді перебування на верандах, повітряних ванн, прогулянок. Бальнеотерапію призначають найчастіше з третього дня. Рухова активність пе­редбачається у щадному режимі.

Режим №2 — помірної дії, передбачає помірно тренуючу дію кліматоте-рапевтичних процедур: повітряних і сонячних ванн, морських купань, водо­лікувальних процедур, газових і мінеральних ванн, недовготривалих, із не­великою концентрацією інгредієнтів. Рухова активність розширюється і здійснюється за щадно-тренуючим режимом, окрім лікувальної фізичної куль­тури, лікувального масажу за показаннями, можуть застосовуватися механоте­рапія і працетерапія.

Режим № 3 — Інтенсивної дії, є заключним. В останні 10-12 днів призна­чають кліматобальнео- і гідропроцедури у тренуючому режимі: збільшення ча­су дії і концентрації інгредієнтів у воді, частіше їх застосування. Руховий ре­жим — тренуючий із застосуванням практично всіх засобів фізичної реабіліта-


ції. Використовують вправи великої інтенсивності, тренування на велоерго­метрах, інтенсифіковані програми з ходьби, плавання, туризму, прогулянок на лижах, спортивних ігор, розважальні заходи.

Перебування у санаторії суттєво впливає на нервово-психічну сферу паці­єнтів. Виключення із повсякдення побутових та службових обставин, лікарня­них умов; особливості клімату і сприятливий вплив гарних природно-ландшафтних чинників, прогулянок і туризму, плавання та гідропроцедур, спортивних ігор, розважальних заходів викликають позитивні емоції, відверта­ють від неприємних думок і повертають упевненість у світле майбутнє. Все це разом з аутотренінгом, гіпнозом, музикотерапією, психофармакологічними препаратами та іншими психотерапевтичними засобами сприяє психічній реа­білітації.

Застосування санаторного лікування і відпочинку на курорті підтримує чи відновлює працездатність, скорочує терміни тимчасової непрацездатності, по­переджає або зменшує інвалідизацію, забезпечує виробничу і соціальну реабі­літацію.

Термін перебування пацієнтів у санаторіях здебільшого 24 дні, а у деяких спеціалізованих -— 28-53 дні і більше (туберкульоз, спінальні хворі). Хворих направляє в санаторій лікар залежно від захворювання і віку (дитячі, підлітко­ві, дорослі).

Для лікування встановлено такі профілі санаторіїв: для пацієнтів із захво­рюваннями серцево-судинної системи, органів травлення, органів дихання не-туберкульозного походження, жіночої статевої сфери, органів руху, шкіри, ни­рок і сечовивідних шляхів, обміну речовин. Є санаторії для лікування тубер­кульозу, спастичних паралічів, кардіохірургічних хворих тощо.

Після закінчення санаторного лікування пацієнту видають на руки курорт­ну книжку, де зазначено, яке лікування він приймав, його результати і рекомен­дації щодо подальшого життя. У випадках, коли санаторне лікування є проміж­ним етапом реабілітації хворого, необхідно визначити, як збільшити руховий режим, змінити режим праці, харчування і продовжувати реабілітацію на дис­пансерному етапі.

Протипоказання для санаторно-курортного лікування: внутрішні хвороби з вираженою органною та системною недостатністю, хронічні захво­рювання у стадії загострення, паразитарні та інфекційні хвороби, кахексія, ва­гітність, ускладнена гінекологічними захворюваннями, психічні хвороби, нар­команія.

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ

1. Назвати засоби фізичної реабілітації. Як їх застосовують на етапах медичної реа­білітації?

2. Охарактеризувати лікувальну фізичну культуру. Чим вона відрізняється від інших методів лікування?


Фізична реабілітація


Розділ 3. Фізична реабілітація


 


3. Обгрунтувати необхідність застосування ЛФК у фізичній реабілітації хворих. У яких випадках вона протипоказана?

4. Розкрити механізми лікувальної дії фізичних вправ.

5. Які існують форми занять з ЛФК?

6. Охарактеризувати гімнастичні вправи, що використовуються у ЛФК.

7. Які спортивно-при к ладні вправи та ігри використовують у ЛФК?

8. Як будують заняття з лікувальної гімнастики і яких методичних правил слід до­тримуватися при його проведенні?

9. Які особливості має гідрокінезитерапія і яким хворим її призначають?

 

10. Які методи гідрокінезитерапії ви знаєте? Охарактеризувати методи гідрокінези-терапії.

11. Охарактеризувати періоди застосування ЛФК.

12. Які існують загальні вимоги до методики проведення занять з ЛФК?

13. Розкрити зміст рухових режимів, що застосовують у лікарняний і післялікарня-ний періоди реабілітації.

14. Як визначають ефективність застосування ЛФК?

15. З якою метою і як проводять вимірювання рухів у суглобах кінцівок і хребта?

16. З якою метою визначається сила м'язів і як вона оцінюється?

17. Розказати про мануальне тестування м'язових груп верхніх кінцівок.

18. Розказати про мануальне тестування м'язових груп нижніх кінцівок.

19. Обгрунтувати необхідність застосування лікувального масажу у фізичній реабі­літації хворих. У яких випадках він протипоказаний?

20. Які механізми лікувальної дії масажу?

21. Як впливає лікувальний масаж на основні системи організму?

22. Охарактеризувати сегментарно-рефлекторний і точковий ручний масаж. У разі яких захворювань їх застосовують?

23. Назвати види апаратного масажу.

24. Розказати про лікувальну дію підводного і водоструменевого душу-масажу та підводного вібраційного масажу. У разі яких захворювань вони показані?

25. Яким чином досягають розслаблення м'язів ділянок тіла під час масажу?

26. Як поєднується лікувальний масаж з ЛФК та іншими засобами фізичної реабілі­тації?

27. Обгрунтувати необхідність застосування фізіотерапії у фізичній реабілітації хво­рих. У яких випадках вона протипоказана?

28. Пояснити механізми лікувальної дії фізичних чинників.

29. Охарактеризувати лікувальну дію, показання і протипоказання до застосування гальванізації, електростимуляції, діадинамо- і ампліпульсотерапії, електросну.

30. Охарактеризувати лікувальну дію, показання і протипоказання до застосування індуктотермії, УВЧ- і НВЧ-терапії, магнітотерапії, ультразвуку.

31. Розказати про вплив інфрачервоних, видимих, ультрафіолетових променів на лю­дину. У разі яких захворювань їх застосовують?

32. Як застосовують геліотерапію з метою лікування і профілактики?

33. Розказати про вплив аероіонів, гідроаероіонів на організм та про аерозольте­рапію і спелеотерапію.

34. Розказати про гідро- і бальнеотерапію. Як діють на організм водолікувальні про­цедури залежно від температури води?

35. Назвати захворювання, у разі яких використовують душ, обливання, обтирання, укутування, компреси.


 

36. Як діють прісні та медикаментозні ванни на організм, які показання і протипока­зання до їх застосування?

37. Чим відрізняються між собою парильня і сауна, у яких випадках вони протипо­казані?

38. Які види мінеральних і газованих ванн ви знаєте, як вони діють на організм, у разі яких захворювань їх використовують?

39. Охарактеризувати лікувальну дію, показання і протипоказання до застосування пелоїпів, глини, піску, парафіну та озокериту.

40. Обґрунтувати необхідність застосування механотерапії у фізичній реабілітації хворих. У яких випадках вона протипоказана?

41. Назвати типи механотерапевтичних апаратів, з якою метою вони застосо­вуються?

42. З якими засобами фізичної реабілітації поєднується механотерапія і з якою ме­тою це робиться?

43. Обгрунтувати необхідність застосування працетерапії у фізичній реабілітації хворих. У яких випадках вона протипоказана?

44. Назвати види працетерапії. З якою метою вони застосовуються?

45. За якою ознакою поділяють курорти? Охарактеризувати показання для лікуван­ня у кожній групі курортів.

46. Обгрунтувати потребу санаторно-курортного етапу реабілітації і зазначити, коли це протипоказано.

47. Які санаторно-курортні режими ви знаєте і які рухові режими та засоби фізичної реабілітації в них застосовуються?



РОЗДІЛ 4


Розділ 4. Фізична реабілітація при хірургічних захворюваннях


 


ФІЗИЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ ПРИ ХІРУРГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ

До хірургічних захворюваньналежать пошкодження (травми) органів та тканин, гнійні запальні захворювання, пухлини, вади розвитку, деякі порушен­ня кровообігу. Лікують їх оперативно і консервативно. До оперативних мето­дів належать криваві доступи до тканин та органів і їх обробка. Консерватив­не лікування проводиться без операцій із застосуванням пов'язок, медикамен­тозних засобів, лікування положенням, методами фізіотерапії або виконуючи безкровні втручання: вправляння вивихів, зіставлення уламків кісток витя­гненням, мануальна терапія.

Операції залежно від терміновості поділяються на екстрені (невідкладні), термінові і нетермінові (планові). Екстрені операції — це такі, які потрібно ро­бити негайно або протягом кількох годин за життєвими показаннями. Невід­кладної допомоги потребують і хворі з травмами. Терміновими є операції, які слід зробити найближчим часом у зв'язку з небезпекою прогресування захво­рювання. Нетермінові операції можуть бути здійснені в різні терміни після від­повідної підготовки хворих.

Хірургічні операції і пошкодження супроводжуються механічною і пси­хічною травмою та сильним болем, що призводить до порушення функцій життєво важливих органів І систем організму. Ці зміни, особливо після опе­рацій на органах черевної і грудної порожнини, можуть спричинити інші сер­йозні ускладнення — тромбоемболії; пневмонії, ателектази; атонії і парези шлунка і кишок, метеоризм, затримку випорожнень і сечовипускання; інфіль­трати. Вони значно обтяжують загальний стан хворого і стають однією з при­чин довготривалого перебування його у лікарні.

Хірургічні захворювання і травми лікують комплексно. У сукупності ліку­вальних заходів медичної реабілітації щодо запобігання ускладнень, віднов­лення здоров'я, функціонального стану і працездатності хворих фізична реабі­літація застосовується у всіх її періодах. У лікарняний період призначається ЛФК, лікувальний масаж, фізіотерапія. Інші засоби фізичної реабілітації — механотерапія і працетерапія — використовують, переважно, у післялікарня-ний період реабілітації разом з першими.


4.1. КЛІНІКО-ФІЗІОЛОГІЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ЗАСТОСУВАННЯ ЗАСОБІВ ФІЗИЧНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ

Лікувальна фізична куль тура після травм і операцій у лі­карняний період реабілітації призначається, у разі відсутності протипоказань, в той самий день через кілька годин або на другий, інколи — третій. Раннє зас­тосування фізичних вправ пов'язане, у першу чергу, з попередженням ймовір­них ускладнень, стимуляцією компенсаторно-пристосовувальних реакцій і ді­яльності органів і систем організму. Лікувальна дія фізичних вправ чітко про­являється у вигляді всіх чотирьох основних механізмів: тонізуючого впливу, трофічної дії, формування компенсацій, нормалізації функцій.

Виконання фізичних вправ залучає хворого до свідомої і активної участі в здійсненні власного лікування, що підвищує його психо-емоційний стан і загальний тонус організму, надає впевненості у своїх силах й близькому одужанні.

Безпосередньою дією вправ є певні зрушення, що виникають у серцево-су­динній системі. Вони проявляються в активізації крово- і лімфообігу в зоні пошкодження, збільшенні об'єму і швидкості кровотоку, що усуває порушення периферичного кровообігу, набряки. Рухи зменшують застійні явища і у парен­хіматозних органах, порожнистих венах, сприяючи надходженню крові до сер­ця і полегшенню його роботи. Все це разом з Іншими методами лікування за­побігає тромбоемболіям.

Мабуть немає кращого методу попередження легеневих ускладнень і поліпшення діяльності легень після операцій і травм, як дихальна гімнасти­ка. Людині підвладне вольове регулювання дихання і тому під час занять, за словесними вказівками, є можливість змінювати ритм, темп, амплітуду і глибину дихальних рухів, цілеспрямовано посилювати легеневу вентиляцію за рахунок грудного або черевного компонента дихання. Фізичні вправи прискорюють відновлення повноцінного механізму дихання. Це наочно під-

Д^wЛwJilNw^адш^ , „,.рі

Рис. 4.1. Оксигемоспі-ропневмографічні криві хворої К., 75 років, запи­сані на другу добу після радикальної операції лі­восторонньої стегнової

грижі: а — до заняття, 6 — після за­няття ЛФК; І — споживання кисню; 2 — спірограма; 3 — грудне дихання; 4 — черевне дихання; S — оксигемограма; 6 — відмітка часу


 




Фізична реабілітація


Розділ 4. Фізична реабілітація при хірургічних захворюваннях


 


 

% а б в ,
 
 
  / • - 6
^^-^/>^5
^<^7^л
-5 -10 trfs-r-............. • ' --*■?
:\'V
  ч /
-15 \/
-20 -

тверджується на рис. 4.1. Зареєс­тровані криві (а — до лікувальної гімнастики і б — після неї) показу­ють, що до заняття нерівномірне за частотою і амплітудою дихання, асинхронні рухи грудної клітки і черевної стінки, хвилеподібні пері­одичні коливання експіраторного та інспіраторного рівнів дихання, східцеподібна будова його циклу перейшли після лікувальної гімнас­тики в переважно рівномірне, рід­ше, синхронне дихання. Разом з цим, підвищився хвилинний об'єм дихання за рахунок збільшення ди­хального об'єму.

Рис. 4.2. Оксигемоспірографічні показники до операції (а), після операції (б), після лі­кувальної гімнастики (в): 1 — частота дихання; 2 — дихальний об'єм; 3 — хви­линний об'єм дихання;4— споживання кисню за І хв; 5 — коефіцієнт використання кисню; споживання кисню за 1 дихальний цикл; 7 — насичення артеріаль­ної крові киснем

Збільшення глибини дихання і легеневої вентиляції прискорює ви­ведення наркотичних речовин після наркозу, активізує кровообіг і газо­обмін в легенях та зменшує застій у них, поліпшує бронхіальну прохід­ність, допомагає видаленню мокро­тиння і тим самим протидіє виник­ненню гіпостатичних пневмоній, ателектазів і бронхітів. У випадках виникнення легеневих ускладнень заняття лікувальною гімнастикою не припиняють і застосовують спеціальні дихальні вправи у комплексі з іншими методами лікування.

Внаслідок позитивних змін у гемодинаміці і газообміні у легенях підвищу­ється насичення артеріальної крові киснем (рис. 4.2), зменшується кисневе го­лодування тканин, поліпшуються окисно-відновні і обмінні процеси, що є фі­зіологічною основою регенерації тканин. Під впливом фізичних вправ приско­рюється розсмоктування продуктів запалення, заживления рани і формування кісткового мозоля. Утворюється рухливий еластичний рубець і міцна доброя­кісна кісткова тканина.

Рухи грудної клітки і черевної стінки, збільшення екскурсії діафрагми ді­ють на внутрішні органи, посилюють кровообіг і зменшують застійні явища у них, рефлекторно підвищують евакуаторну і секреторну функцію шлунково-кишкового тракту. Вони сприяють більш швидкій нормалізації функції кишок, зменшують можливість утворення внутрішньопорожнинних спайок та сполуч­но-тканинних зрошень.

ЛФК протидіє атрофії м'язів, розвиткові контрактур, тугорухливості у суг­лобах, анкілозу; сприяє утворенню тимчасових компенсацій, відновленню по­рушених операцією або травмою функцій органів і систем. Вона відновлює ру­хові навички, ходьбу, правильну поставу, зміцнює м'язи, тренує пацієнта і го-


тує його до фізичних навантажень побутового і виробничого характеру. У ви­падках незворотності анатомо-структурних змін, що виникли внаслідок трав­ми або оперативного втручання, таких, як видалення частини чи цілої легені, ампутація кінцівки тощо, фізичні вправи допомагають виробити постійні ком­пенсації, оволодіти навичками самообслуговування, навчитись користуватися протезами, засобами пересування, адаптуватися чи реадаптуватися до праці, перекваліфікуватися.

Застосовують ЛФК після травм і операцій за трьома періодами. У хірургії після операцій розрізняють: І період — ранній післяопераційний, триває до зняття швів; II період — пізній післяопераційний, продовжується до випис­ки хворого з лікарні; ІП період — віддалений післяопераційний, триває до відновлення працездатності пацієнта. При нетермінових (планових) операціях ЛФК призначають і перед операцією. У травматології її застосування поді­ляють на І період — іммобілізаційний, II період — постіммобілізаційний, III період — відновний.

Засоби, форми й методика ЛФК залежать від загального стану хворого, ха­рактеру і локалізації травми, методу лікування і способу іммобілізації, змісту і обсягу хірургічного втручання, перебігу післяопераційного періоду, наявності супутніх захворювань, віку хворого, рухового режиму, періоду реабілітації і періоду застосування фізичних вправ.

У лікарняний період реабілітації ЛФК застосовують за І і II періодами у повній відповідності до призначених суворо постільного чи постільного, на-півпостільного (палатного) і вільного рухового режимів.

У післялікарняний період реабілітації — в поліклініці або реабілітаційно­му центрі, санаторії — ЛФК продовжують за III періодом і проводять у щадно­му, щадно-тренуючому і тренуючому рухових режимах.

Лікувальний масаж: після травм і операцій у лікарняний період реабілітації призначають, при відсутності протипоказань, у першу-другу до­бу. Раннє його застосування викликане такими самими причинами, що і зас­тосування ЛФК: попередження ускладнень, покращання крово- і лімфообігу, стимуляція функцій систем організму. Лікувальна дія масажу на організм про­являється трьома основними механізмами: нервово-рефлекторний, гумораль­ний І механічний.

Проводиться масаж не втягнутих у патологічний процес ділянок тіла. Він зменшує больові відчуття, відвертає увагу хворого від травми чи операції, вик­ликає позитивні емоції, підвищує психічний тонус.

У першу добу, особливо коли хворий не може виконувати активні рухи но­гами, роблять легкий масаж нижніх кінцівок, а також грудної клітки і спини. Масажування ніг прискорює протікання венозної крові та лімфи, підсилює ар­теріальну гемодинаміку, ліквідує застійні явища. Це разом із загальним підси­ленням кровообігу запобігає утворенню тромбоемболій, що формуються пере­важно у венах нижніх кінцівок і малого тазу.

Масаж грудної клітки і спини підвищує тонус дихальних м'язів, рефлек­торно покращує легеневу вентиляцію, сприяє відходженню мокротиння, пок­ращанню бронхіальної прохідності, і тим самим у комплексі з іншими метода-


 




Фізична реабілітація


Розділ 4. Фізична реабілітація при хірургічних захворюваннях


 


ми лікування допомагає попередити гіпостатичну пневмонію, ателектази, бронхіти. На це також спрямований непрямий масаж легень у вигляді безпе­рервної вібрації і ритмічних натискань долонею над легеневими полями. Вико­нання аналогічних мануальних дій по ходу 10-12 pef.ep від груднини до хреб­та впливає на діафрагму. У випадку виникнення легеневих ускладнень масаж грудної клітки не протипоказаний.

У ранній післяопераційний період проводиться непрямий масаж серця із застосуванням безперервної вібрації його ділянки, ніжних ритмічних натис­кувань над серцем І нижньої третини груднини, струшування, стискання, здавлювання грудної клітки. Такі дії полегшують роботу серця І гемодинаміку у цілому.

Масаж активізує діяльність шлунково-кишкового тракту, стимулює відход-ження газів, ліквідує затримку випорожнення та сечовипускання. Проводиться обережний масаж м'язів живота, непрямий масаж внутрішніх органів з акцен­том на товстий кишечник. Масажують ободову кишку по ходу годинникової стрілки: спочатку висхідний, а потім поперечний і низхідний відділи. Ви­користовують погладжування, поверхневу стабільну і лабільну вібрацію долонною поверхнею пальців, постукування та ритмічні натискування кін­чиками пальців.

При проведенні масажу операційний шов обходять. Дозволяється робити навколо нього ніжні погладжування долонною поверхнею пальців у напрямку найближчих лімфатичних вузлів. Такі маніпуляції покращують мікроцир-куляцію в зоні пошкодження, підсилюють крово- і лімфообіг, зменшують лімфостаз і набряки, гіпоксію тканин. Все це пожвавлює окисно-відновні процеси, збільшує притікання поживних речовин до ділянки, що маса­жується, звільняє її від продуктів розпаду і обміну, стимулюючи регенерацію тканин.

При переломах кінцівок з 2-3-го дня починають масажувати здорову кін­цівку (рис. 4.3) і відповідні рефлексогенні зони. Потім на пошкодженій кінців­ці застосовують позавогнищевий масаж, при якому масажують сегменти вище місця ушкодження.

Враховуючи, що класичний масаж не можна застосовувати на травмованій ділянці, а також для масажування внутрішніх органів у ранній післяоперацій­ний період та під час іммобілізації широко використовують сегментарно-реф­лекторний масаж відповідних спинномозкових сегментів.

Після зняття швів чи іммобілізації застосовують масаж місцево для лікві­дації наслідків патологічного процесу і вимушеного обмеження рухів або пов­ної нерухомості травмованої чи оперованої ділянки тіла. У перших процедурах проводять ніжні поверхневі погладжування, неглибокі розтирання, легкі роз­минання пошкоджених м'язів, вібрацію, погладжування і розтирання суглобів та сумково-зв'язочного апарату. У місці перелому застосовують циркулярне погладжування, розтирання, ніжні вібрації, зсунення і розтягнення м'яких тка­нин, що спаяні з кістковим мозолем. Згодом інтенсивність масажних рухів пос­тупово зростає.


 

Рис. 4.3. Схема прове­дення масажу при пере­ломах кісток верхньої і нижньої кінцівок під час іммобілізації

Використовується відсмоктуючий (дренажний) масаж, який прискорює крово- і лімфообіг і тим самим ліквідує чи зменшує застійні явища і набряки. Виконується він таким чином: спочатку масажують сегменти вище хворої ді­лянки, потім її дистальні відділи. Масажні рухи мають бути ковзними, ніжни­ми, м'якими. Не слід застосовувати такі способи, як постукування, поплеску­вання, рубання, шмагання.

У післялікарняний період реабілітації лікувальний масаж спрямований на ліквідацію набряків, тугорухливості у суглобах, контрактур, м'язових ат­рофій, м'язової слабкості, неповного відновлення функцій органів і систем. Застосовують класичний місцевий і загальний масаж, сегментарно-рефлек­торний і апаратний масаж, масаж у воді, гідромасаж (підводний душ-масаж, водоструменевий душ-масаж, підводний вібраційний масаж).

Процедури лікувального масажу практично завжди поєднуються з гімнас­тичними вправами (пасивні й активні рухи, вправи з опором, на розтягнення і розслаблення, дихальні тощо), тепловими і бальнеотерапевтичними процеду­рами та з іншими засобами фізичної реабілітації.

Фізіотерапію після травм і операцій застосовують з метою профілактики і лікування на всіх етапах реабілітації. Використання певних методів залежить від завдань, що ставлять перед фізіотерапією, виходячи з характеру захворю­вання І обсягу оперативного втручання або перенесеної травми, перебігу піс­ляопераційного періоду, загального стану хворого, фаз ранового процесу чи утворення кісткового мозоля. Лікувальна дія фізичних чинників на організм після травм і операцій проявляється у вигляді нервово-рефлекторного і гумо­рального механізмів, але кожен із чинників має свої особливості в шляхах ре­алізації лікувального ефекту.

У лікарняний період реабілітації фізіотерапевтичні методи починають зас­тосовувати з перших днів, а деякі з них призначають безпосередньо після опе­рації чи травми. Так, після операції, хірургічної обробки ран застосовують УФО місця ушкодження і навколишньої шкіри, для попередження інфекції, зменшення болю, розсмоктування крововиливу. У наступні дні опромінюють­ся груди, живіт, сегментарні зони (комірцева чи поперекова) або симетричні поверхні здорової кінцівки (при переломах). Це мобілізує захисні сили організ-


 




Фізична реабілітація


Розділ 4. Фізична реабілітація при хірургічних захворюваннях


 


му, зменшує ймовірність виникнення інфільтратів, парезу кишечнику; активі­зує крово- і лімфообіг, утворення вітаміну Д, регенеративні і трофічно-обмін­ні процеси, особливо мінерального фосфорно-кальцієвого, що є запорукою ут­ворення повноцінної кісткової тканини.

Після гострих травм, таких, як удари, розтягнення сумково-зв'язкового апарату суглобів і м'язів, крововиливи в порожнину суглобів (гемартроз) і м'які тканини (гематома), вивихи та інші, одразу місцево застосовують холод: зрошення хлоретилом, пузир з льодом, холодний компрес. Він викликає спазм дрібних судин, знижує їх проникність, сповільнює кровообіг, зменшує крово­вилив і набряк, знижує збудливість нервових закінчень, що значно послаблює біль. На другий день призначають теплові процедури, які сприяють розсмокту­ванню травматичних набряків і крововиливів, діють болезаспокійливо і анти-спастично.

Для зняття больового синдрому після операцій і травм застосовують діа-динамотерапію. Болезаспокійлива дія діадинамічних струмів виникає відразу після процедури. Вона пов'язана з розвитком тимчасового гальмування у нер­вових закінченнях і зниженням їх лабільності. Одночасно з цим вони справля­ють протиспазматичну дію, розширюють судини, прискорюють циркуляцію крові та лімфи, підсилюють обмінні і регенеративні процеси. У подальшому використовують розсмоктувальну властивість діадинамотерапії при лікуванні рубців, м'язових контрактур, обмеженні рухливості суглобів після їх тривалої іммобілізації.

Ефективно зменшує або усуває біль електрофорез з новокаїном та іншими знеболюючими ліками. У цій процедурі поєднується знеболююча дія ліків і гальванічного струму, який, у свою чергу, посилює мікроциркуляцію крові та лімфи, трофічні і обмінні процеси у місці пошкодження. Для покращання кісткоутворення через два тижні призначають електрофорез почергово з каль­цієм і фосфором.

У той самий день після операції та на 2-3-тю добу після переломів, неза­лежно від виду іммобілізації, призначається УВЧ-терапія. Вона виразно діє на запальний процес, підвищує активність та інтенсивність фагоцитозу, сповіль­нює всмоктування токсичних продуктів з вогнища запалення; антиспастично впливає на непосмуговану мускулатуру шлунка, кишок, жовчного міхура, бронхів і бронхіол; розширює судини, прискорює кровообіг, обмінні і регене­ративні процеси. УВЧ-терапія запобігає або зменшує можливість виникнення інфільтратів, парезу кишок, запалення легенів, стимулює процеси загоєння тканин. Процедура діє болезаспокійливо. З цією самою метою та з протинаб-ряковою і розсмоктуючою спрямованістю застосовується і магнітотерапія. Перевагою її та УВЧ-терапії перед деякими іншими фізіотерапевтичними чин­никами є здатність їх проникати через гіпсову пов'язку. Наявність у кістці ме­талу при з'єднанні й утриманні уламків з його допомогою (металоостеосинтез) не є протипоказанням до застосування цих чинників.

Подальше застосування фізіотерапевтичних методів лікування у лікарня­ний період реабілітації націлене на посилення крово- і лімфообігу, обмінних процесів в місці ушкодження; протидію утворення спайок і контрактур, атро-


фії м'язів і обмежень рухливості у суглобах; прискорення процесів регенерації і загоєння тканин; покращання функціонування органів і систем організму і за­гального стану хворого. У першу чергу призначаються теплові процедури. Ви­користовують такі апаратні методики, здатні викликати тепло в тканинах без­контактним способом: індуктотермія, інфрачервоне опромінювання, мікрох­вильова терапія та ін.

Індуктотермія викликає підвищення температури тканин на 1-3 °С на глибині 5-6 см, за рахунок чого виникає активна гіпертермія, активізується крово- і лімфообіг, обмін речовин, стимулюються процеси розсмоктування. Ін­дуктотермія сприяє накопиченню кальцію у кістках, прискорює регенерацію і загоєння, широко використовується як у попередженні, так і в лікуванні ускладнень з боку легенів, шлунково-кишкового тракту, операційної рани і травмованих тканин.

Інфрачервоні промені підвищують температуру поверхневих тканин і викликають появу гіперемії та пов'язані з нею наслідки. Тепло заспокоює біль, діє протизапально, знижує тонус м'язів, прискорює ферментативні реакції, посилює процеси регенерації і загоєння, особливо ран та виразок, що погано гояться.

Мікрохвильова терапія (СМХ і ДМХ) здатна локально на 1-4°С підвищу­вати температуру тканин на глибині 5-9 см. Вона добре діє на гемодинаміку, регенеративні і обмінні процеси, посмуговану мускулатуру кінцівок. Опромі­нювання грудної клітки прискорює кровообіг у судинах малого кола, позитив­но впливає на легеневу вентиляцію і газообмін за рахунок зменшення бронхо-спазму, покращання дифузії і осмосу в легенях.

Після загоєння рани, зняття постійної іммобілізації фізіотерапію ви­користовують для прискорення і завершення процесів регенерації пошкод­жених тканин, створення еластичного і рухомого рубця та повноцінного кісткового мозоля; ліквідації тугорухливості, зміцнення ослаблених м'язів і відновлення обсягу рухів; лікування можливих ускладнень у вигляді кон­трактур, спайок, зрощень, пролежнів; підвищення психофізичного і емоцій­ного тонусу.

На цьому етапі лікування можна застосовувати і контактні з ураженою ді­лянкою тіла фізіотерапевтичні методи: парафіно- і озокеритолікування, гідро­терапевтичні процедури (компрес, ванни загальні і локальні), електростиму­ляція, ультразвук.

Парафін чи озокерит, накладений на визначене місце, добре прогріває і довго утримує тепло, за рахунок цього підвищується температура тканин, особливо шкіри, покращуються циркуляція крові і лімфи, обмінні і трофічні процеси. Це сприяє розпушенню фіброзної сполучної тканини, розм'якшенню і розсмоктуванню рубцевих змін і зрощень, поліпшенню еластичних власти­востей шкіри, м'язів та їх розслабленню.

Гідротерапія проводиться, переважно, у вигляді теплих локальних ручних та ножних ванн. Тепла вода рівномірно прогріває тканини ушкодженої кінців­ки, у результаті чого активізуються гемодинаміка і обмінні процеси, м'язи розслабляються, покращується еластичність сухожилково-сумкового апарату


 




Фізична реабілітація


Розділ 4. Фізична реабілітація при хірургічних захворюваннях


 


суглобів, розм'якшуються рубці, зменшуються стягнення тканин І болючість рухів. Все це дає змогу збільшити амплітуду рухів, прискорити ліквідацію наслідків травми.

Електростимуляція викликає скорочення ослаблених м'язів, що підвищує їх функціональну здатність, стимулює кровообіг, обмінні і трофічні процеси. Електрогімнастика сприяє зміцненню м'язів і зв'язково-сумкового апарату суглобів, ліквідації тугорухливості в них, відновленню рухової активності хворого.

Ультразвук проникає у тканини на глибину 4-6 см, викликає своєрід­ний мікромасаж їхніх елементів і утворення тепла. В зоні дії ультразвуко­вих коливань Інтенсифікуються обмінно-трофічні і гемодинамічні процеси, зростає активність окремих ферментів, підвищується протизапальна і роз­смоктуюча здатність, виникає знеболюючий ефект. Ультразвук зменшує набряки, протидіє утворенню або лікує деформуючі рубці і спайки по­верхневих та глибоких тканин, у тому числі внутрішньопорожнинних і внутрішньосуглобових. Дію ультразвуку можна підсилити впливом від­повідних ліків, що вводяться у тканини з його допомогою методом ультра-фонофорезу.

Фізіотерапію застосовують не тільки після операції, а й під час підготов­ки хворих до планових хірургічних втручань. її основна мета — корекція змін в організмі, що викликані хворобою; профілактика післяопераційних усклад­нень; підвищення емоційного і загального тонусу організму. Рекомендують сонячно-повітряні ванни, УФО, аероіонізацію обличчя і дихальних шляхів, обтирання, душ дощовий, індуктотермію на ділянку легень та ін. Процедури, особливо ті, що мають теплову дію, припиняють за два-три дні до операції, щоб запобігти підсиленню капілярної кровотечі під час хірургічного втручан­ня.

У післялікарняний період реабілітації фізіотерапевтичні методи лікування націлені на ліквідацію залишкових явищ після операції чи травми; відновлен­ня функції потерпілого органа і систем організму; підняття загального тонусу і реактивності організму; відновлення працездатності пацієнта; загартування і підтримку здоров'я у подальшому житті.

У реабілітаційних центрах, поліклініках, санаторіях широко використо­вують електро- і світлолікування, теплолікувальні чинники, геліо- і аеро­іонотерапію, баротерапію, гідро- і бальнеотерапію, таласотерапію, кліма-толікування. Добирають такі методики лікування, що разом із локальною дією на загоєні тканини викликають загальні зміни функціонального стану організму.

Застосовують електрофорез, фонофорез з розсмоктуючими ліками, гальва-ногрязьолікування; лікування піском, глиною, парафіном, озокеритом, грязя­ми, які добре прогрівають тканини, стимулюють обмінно-трофічні процеси, відновлюють еластичність тканин, амплітуду рухів у суглобах. Цьому допома­гає ампліпульсотерапія, що справляє збуджуючу дію на нервово-м'язовий апарат, підвищує скорочувальну здатність м'язів.


Гідро- і бальнеотерапію на цьому етапі реабілітації використовують у виг­ляді медикаментозних (шавлієвих), газових (азотних), мінеральних (йодобром-них, сольових) ванн. Вони впливають на організм специфічно лікарськими і мінеральними речовинами та загально — теплою водою.

Специфічна дія шавлієвих ванн виявляється в стимуляції трофічних про­цесів у пошкоджених м'язах і сумково-зв'язковому апараті; йодобромних — у підсиленні процесів гальмування у ЦНС та покращанні діяльності ендокрин­ної системи, нормалізації сухожилкових рефлексів і м'язового тонусу; сольо­вих —- в активізації кровообігу і окисно-відновних процесів у шкірі, ліквідації набряків. Одночасно з цим всі ванни за рахунок теплої води діють заспокійли­во, антиспазматично; стимулюють діяльність органів і систем організму; змен­шують психоемоційну лабільність.

При відсутності протипоказань можна застосовувати сауну, яка викликає більш значні порівняно з ваннами зміни у діяльності органів і систем організ­му та фізичній терморегуляції.

Для загартування і оздоровлення організму, зміцнення фізичного і психо­емоційного тонусу, відновлення або підтримки працездатності пацієнта на диспансерному етапі реабілітації застосовують геліо- і аероіонотерапію, тала-со- і кліматотерапію. Сонячно-повітряні ванни, купання в морі, озерах, річках, прогулянки на чистому повітрі стимулюють функції всіх систем організму, під­вищують його реактивність і загальну опірність. Це, разом з іншими засобами фізичної реабілітації, дає змогу пацієнтам досягти бажаного функціонального стану і фізичної дієздатності або виробити стійку і постійну компенсацію при незворотніх анатомо-структурних дефектах.

Механотерапію після травм і операцій застосовують, в основно­му, у післялікарняний період реабілітації, хоча у деяких випадках її можна по­чинати у лікарні. Головна мета цього методу відновного лікування — ліквіда­ція тугорухливості суглобів, контрактур, рубцевих зрощень, гіпотрофії і змен­шення сили м'язів, що є частим наслідком переломів, довготривалого постіль­ного режиму, травм м'яких тканин, у тому числі опіків. Застосовують механо-терапевтичні апарати маятникового типу, що збільшують амплітуду рухів у суглобах, а також блокового типу та важелі — для полегшення рухів і зміц­нення м'язів.

Вправи на апаратах зміщують і розтягують поверхневі тканини, м'язи, су­хожилки, зв'язки; підсилюють місцевий крово- І лімфообІг, обмін речовин у м'язах і суглобах; зміцнюють м'язи і підвищують рухливість у суглобах. Цьо­го досягають щоденними заняттями і при показаннях — їх застосовують де­кілька разів на день. Незначне відчуття болю при рухах на апаратах не є мо­тивом для припинення заняття — слід зменшити амплітуду рухів або провес­ти заспокійливий масаж чи зробити короткочасний відпочинок. Після заняття для заспокоєння відчуття болю призначають солюкс, ванну або іншу теплову процедуру.

У санаторному І диспансерному етапах реабілітації використовують ве­лотренажери, веслові тренажери, еспандери, що не тільки удосконалюють


 




Фізична реабілітація


Р о з а і л 4. Фізична реабілітація при хірургічних захворюваннях


 


властиву суглобам функцію, розвивають силу м'язів і фізичні якості пацієнта, але і тренують його, підвищують загальну працездатність.

Механотерапію поєднують із заняттями лікувальною гімнастикою, маса­жем, гідрокінезитерапією, грязьовими аплікаціями, парафіно- і озокеритоліку-ванням, індуктотермією, ваннами локальними і загальними. їх застосовують, переважно, перед механотерапією для підготовки тканин до механічного роз­тягування, зменшення болю і збільшення амплітуди рухів.

Працетерапїю після травм і операцій застосовують, переважно, на післялікарняному етапі реабілітації. її можна використовувати у стаці­онарі в післяопераційний період як психотерапевтичний засіб, що відвер­тає хворого від неприємних відчуттів, сумних думок. Пацієнтам пропону­ють готувати перев'язочний матеріал: робити ватні кульки, тампони, скла­дати серветки тощо. Подібні трудові процеси з мінімальним навантажен­ням для пальців руки застосовуються після переломів кісток під час іммо­білізації для попередження розвитку тугорухливостІ і порушення коорди­нації рухів.

Звичайно, працетерапІю призначають після зняття іммобілізації чи швів і проводять у кабінетах і відділеннях працетерапії, реабілітаційних центрах, а у разі необхідності — у центрах професійної реабілітації і комбінованих медич­них і професійних центрах. Протипоказана працетерапія при підвищеній тем­пературі, набряках, схильності до кровотечі.

Основними завданнями працетерапії після травм опорно-рухового апарату і операцій є збільшення рухливості у суглобах і зміцнення м'язів, відновлення координації рухів і робочих навичок, прискорення нормалізації функцій пош­кодженої кінцівки або органа; навчання щоденних видів діяльності; визначен­ня ступеня професійної здатності і загальної працездатності та установлення виду роботи, до якого здатний хворий.

Під час реалізації названих завдань, використовують три види працетера­пії — загальнозміцнюючу (тонізуючу), відновну і професійну. Трудові операції добирають такі, що втягують у роботу м'язи і суглоби пошкодженої кінцівки або ділянки тіла. Для верхніх кінцівок і суглобів пальців кисті використовують такі трудові операції: плетіння, в'язання, вишивання, чищення картоплі, виго­товлення конвертів, коробок, палітурні роботи, різьблення по дереву, виготов­лення виробів з глини, роботу з дротом. Тренуванню верхніх і нижніх кінцівок сприяють роботи на ручній і ножній швейній машинці, ткацькому станку. Відновленню загальної працездатності сприяють роботи у садку з лопатою, граблями, вилами, столярні, шліфувальні і слюсарні роботи, пиляння і коління дров.

Оскільки в основу лікувального ефекту працетерапії покладено система­тичне вправляння, тому трудові рухи мають повторюватися багаторазово про­тягом 30^-45 хв на день на початку її застосування і поступово доводитися до 4-6 год з обов'язковими перервами у роботі.

У тому випадку, коли травма спричинила інвалідність, суттєві або незво-ротні порушення функцій кінцівок, хворих насамперед слід навчати щоденних видів діяльності (рис. 4.4), таких, як умивання, приймання їжі, одягання, голін-


 

%

Рис. 4.4. Самообслуговування за допомогою найпростішого пристосування: на куксі за­кріплена гумова манжетка, під яку вставлено предмети щоденного користування

(за П.І. Бєлоусовим, 1980 )

ня, зачісування, пересування, поводження з протезами, тощо. У цих випадках завданнями працетерапії буде і виготовлення простих пристроїв, що допомага­ють хворому.

У відділеннях працетерапії, кабінетах побутової реабілітації застосовують горизонтальні і вертикальні побутові стенди, на яких розміщено різноманітні предмети домашнього ужитку. У подальшому, під час професійної працетера­пії, інвалідів навчають нової професії.

4.2. ТРАВМИ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ

Травми опорно-рухового апарату найчастіше відносять до хірургічних за­хворювань. Пошкодження бувають відкритими та закритими. Перші супровод­жуються порушенням цілісності шкіри, при інших — цього немає. До відкри­тих пошкоджень відносять рани, опіки і відмороження III-IV ступеня, до за­критих — удари, розтягнення, розриви зв'язок, сухожилків, м'язів. Вивихи і переломи кісток можуть бути відкритими і закритими.

Травми виникають внаслідок дії на організм механічного, термічного, електричного, хімічного або променевого чинників. Результатом цього є ана­томічні і функціональні порушення у тканинах і органах, що супроводжу­ються розвитком місцевої і загальної реакції організму, яка називається трав­матичною хворобою.Місцево вона проявляється відмиранням клітин, роз­ривом судин, крововиливом, порушенням обмінних процесів, запаленням. Травмована ділянка є джерелом нових, неадекватних, надзвичайних больо­вих подразників, які йдуть у вищі відділи ЦНС і там викликають зміни у вза­ємозв'язках процесів збудження та гальмування. Це, в свою чергу, порушує її регулюючу функцію, пригнічує компенсаторно-пристосовувальні реакції і призводить до загальних зрушень в організмі. Погіршуються психічний стан, діяльність серцево-судинної, дихальної, травної, сечостатевої систем, залоз внутрішньої секреції, змінюються обмінні процеси. Підсумковим проявом загальних змін може бути непритомність, колапс і, в тяжких випадках, трав­матичний шок.


 




Фізична реабілітація


Розділ 4. Фізична реабілітація прихірургічних захворюваннях


 


Місцеві і загальні прояви травматичної хвороби разом із різким обмежен­ням рухів та вимушеним положенням і тривалим перебуванням у ліжку мо­жуть спричинити тромбоемболії, пневмонії, порушення діяльності травної системи та ін. У пошкодженій ділянці та функціонально пов'язаних з нею час­тинах тіла виникає гіпотрофія і атрофія м'язів, тугорухливість у суглобах, ос-теопороз, контрактури, зменшення сили і тонусу м'язів. Це зумовлює тривале перебування у лікарні, тимчасову втрату працездатності й, нерідко, призводить до інвалідності.

Травматичну хворобу лікують комплексно. Насамперед хворого виводять із тяжкого стану, застосовуючи оперативне чи консервативне лікування зі ство­ренням спокою з фіксацією або розвантаженням ушкодженої ділянки. Наступ­не лікування націлене на попередження можливих ускладнень, відновлення анатомічної цілісності і функцій травмованої ділянки тіла, а також функціо­нального стану організму і працездатності пацієнта.

Надзвичайно важливу роль у комплексному лікуванні хворих з травмами опорно-рухового апарату відіграє фізична реабілітація, тому що без неї немож­ливо досягнути бажаного результату оперативного і консервативного лікуван­ня. Саме тому засоби фізичної реабілітації у тій чи іншій послідовності і обся­зі використовують від першого до останнього дня лікування травм опорно-ру­хового апарату та їх наслідків.

4.2.1. Рани

Рани— це порушення цілісності шкіри, слизових оболонок та інших тка­нин. Вони характеризуються болем, кровотечею, зіянням країв і розладом фун­кцій. За ступенем і характером ушкодження тканин розрізняють: поверхневі і глибокі, проникаючі, сліпі та наскрізні; колоті, різані, рубані, забиті, рвані, роз­мічені, кусані, отруйні, вогнепальні і мішані рани. Всі рани, за винятком опе­раційної, інфіковані. Особливо небезпечні рани, отримані при стихійних лихах і військових діях: вони обширні, супроводжуються занесенням землі, різних уламків (скла, каміння, снарядів) тощо, поєднуються із численними перелома­ми кісток, опіками. Комбіновані та тяжкі травми призводять до травматичного шоку, ускладнюються іноді газовою гангреною і правцем.

При лікуванні ран в першу чергу зупиняють кровотечу і проводять хірур­гічну обробку, а, при потребі, іммобілізують. Загоювання рани поділяють на дві фази: гідратація (наростання набряку) і дегідратація. Перша — супровод­жується гіперемією, набряком, ацидозом, розпадом і відшаруванням нежиттєз­датних тканин, очищенням рани. Фаза дегідратації характеризується зворот­ним розвитком запальної реакції, переважанням процесів регенерації, загоєн­ням рани.

Загоєння ран може відбуватись первинним і вторинним натягом, під стру­пом. При загоєнні первинним натягом утворюється лінійний рубець через 5-Ю днів після отримання травми, що залежить від локалізації рани, стану і ві­ку поранених. Загоєння вторинним натягом відбувається через значно більший


 

час з утворенням широких, інколи деформуючих, грубих рубців, що виникають при значних ушкод­женнях, сторонніх тілах і розвитку нагноєння. Заго­єння під струпом спостерігається при поверхневих ушкодженнях шкіри, опіках і відмороженнях. Його видаляти не можна, бо струп захищає рану від інфі­кування і ушкодження.

Частим ускладненням травм м'яких тканин, тривалої іммобілізації і деяких захворювань с утво­рення контрактури — обмеження рухливості у суг­лобі і анкілозу — нерухливості в ньому. Залежно від того, яка тканина переважає в утворенні контракту­ри, розрізняють дерматогенні, десмогенні, міогенні, артрогенні контрактури. Для всіх контрактур харак­терна атрофія м'язів, що рано виникає.

Рис.4.5. Рубцева контрак­тура шиї після опіку

Дерматогенні (шкірні) контрактури утворюють­ся внаслідок стягування шкірних рубців після опіків (рис. 4.5), ран, запальних процесів.

Десмогенні контрактури виникають внаслідок рубцевого зморщування або переродження апоневрозів.

Міогенні (м'язові) контрактури утворюються при вкороченні м'язів вна­слідок поранення, запальних процесах, переломах кісток.

Артрогенні контрактури виникають внаслідок змін тканин суглоба після переломів і ушкоджень.

У хірургічній практиці деякі контрактури називають за причиною ви­никнення: неврогенні — що виникають при травмах І захворюваннях нервової системи, іммобілізаційні -— що утворились після тривалої іммобілізації суглоба. Лікування контрактур проводиться з урахуванням їх локалізації, часу ут­ворення, обсягу тканин, що втягнуті в патологічний процес. Призначають ме­дикаментозні препарати, що зменшують біль І рефлекторне напруження м'язів, ліквідують запальні зміни, сприяють розм'якшенню і розсмоктуванню рубців, спайок. Водночас обов'язково застосовують ЛФК, лікувальний масаж, фізіоте­рапію, а при розвитку стійкої контрактури доповнюють ортопедичними мето­дами. Так, при згинальній контрактурі колінного суглоба може використовува­тись коригуючий шино-гільзовий аппарат (рис. 4.6), етапні гіпсові пов'язки (рис. 4.7), що поступово, в декілька етапів, забезпечують розтягнення (редре­сацію) патологічних тканин. Застосовуються також гіпсові пов'язки з вмонто­ваними шарнірами зі стрижнем, що дають змогу за допомогою закрутки за Мемзеном (рис. 4.8) повільно вирівнювати кінцівку. Делікатно діє на суглоб і оточуючі його тканини витягнення (рис. 4.9), особливо у воді.

У лікарняний період реабілітаціїзастосовують ЛФК, лікувальний ма­саж, фізіотерапію, механотерапію, працетерапію.

Лікувальна фізична культура після ран призначається з першого дня у два періоди. У І період ЛФК має такі завдання: попередження пневмоній, тромбоемболій, порушень лімфо- та венозного відтоку; покра-


 




Фізична реабілітація


Розділ 4. Фізичка реабілітація при хірургічних захворюваннях


 


       
   


Рис. 4.6. Коригуючий шино-гільзовий апа- Рис. 4.8. Закрутка за Мемзеном при кон- рат при контрактурі колінного суглоба трактурі колінного суглоба

Рис. 4.7. Етапна гіпсова пов'язка при кон- Рис. 4.9. Витягнення при контрактурі ко-

трактурі колінного суглоба лінного суглоба

щання трофічних і регенеративних процесів; підвищення психоемоційного стану.

Призначаються загальнорозвиваючі і дихальні вправи, а з 2-4-го дня — спеціальні. Застосовуються вправи для дистальних сегментів ушкодженої кін­цівки, симетрично розташованих м'язів, ідеомоторні вправи. Під час виконан­ня рухів необхідно виключити можливість травмування рани пов'язкою, яка загальмує процес загоєння. Рекомендують 2-3-секундні ізометричні напру­ження м'язів, поступово збільшуючи їх тривалість у кінці періоду до 5-7 с Од­ночасно включаються вправи для уражених сегментів. ЛФК застосовують у формі ранкової гігієнічної та лікувальної гімнастики, самостійних занять по декілька разів на день. Інтенсивність вправ мала, а наприкінці періоду — по­мірна. Тривалість лікувальної гімнастики 5-12 хв.

У II період завдання ЛФК такі: сприяння утворенню рухливого еластич­ного рубця; попередження контрактур і атрофії м'язів; відновлення амплітуди рухів, функціонального стану організму. Застосовуються загальнорозвиваючі і дихальні вправи, спеціальні вправи для пошкодженого сегмента: махові без предметів і з ними, з опором і статичним утриманням, легким обтяженням та ін. Для протидії розвитку контрактур рекомендуються вправи на розтягнення і рухи у суглобах, що утягнуті у патологічний процес. їх виконують у повільно­му темпі, плавно, без ривка, при розслабленні м'язів ураженої кінцівки, з мак­симально можливою амплітудою і повторювати їх слід багато разів протягом дня. У разі необхідності застосовують лікування положенням. Окрім форм


ЛФК І періоду, у II використовують гідрокінезитерапію, лікувальну ходьбу, прогулянки, малорухливі ігри. Комплекси лікувальної гімнастики поступово ускладнюють, збільшують інтенсивність і тривалість занять до 15-25 хв.

Лікувальний масаж призначають з 2-3-го дня для сприяння лік­відації набряку, посилення крово- і лімфообігу, місцевого обміну речовин, сти­муляції процесів регенерації. Застосовують сегментарно-рефлекторний масаж відповідних паравертебральних зон, масаж здорової кінцівки чи симетрично розташованих сегментів і відсмоктуючий масаж.

У період рубцювання рани основну увагу приділяють ушкодженому сег­менту і найближчим до нього суглобам для відновлення функцій і попереджен­ня контрактур. Застосовують глибоко охоплюючі погладжування, розтирання, розтягування, зсування, безперервну вібрацію, струшування. Прийомами погладжування і глибокого розтирання старанно масажують суглобові сумки, сухожилки м'язів і місця їх прикріплення. Проводять пасивні і активні рухи в суглобах.

Фізіотерапію при ранах застосовують раніше за всі інші засоби фі­зичної реабілітації для запобігання і боротьби з інфекцією, зменшення болю, протизапальної і дегідратуючої дії на поверхню рани, розсмоктування крово­виливу. Після хірургічної обробки рани використовують УФО, діадинамотера-пію, УВЧ-терапію, електрофорез новокаїну і антибіотиків на ушкоджену ді­лянку. У подальшому для прискорення відторгнення відмерлих тканин, стиму­ляції регенерації, розпушення фіброзної сполучної тканини використовують солюкс, індуктотермію, мікрохвильову терапію.

Після загоєння рани для завершення процесу регенерації, утворення елас­тичного рухливого рубця локально застосовують парафінові й озокеритні аплі­кації, компреси, ванни локальні та загальні, ультразвук, електростимуляцію ос­лаблених м'язів. У випадках виникнення контрактур для розм'якшення І роз­смоктування рубцевих змін і відновлення функції суглобів застосовують ще електрофорез і ультрафонофорез із розсмоктуючими лікарськими речовинами. Використовують скипидарні ванни і з шавлії загальні і локальні, під час яких у воді роблять ручний масаж і активні рухи ураженою кінцівкою.

Механотерапію застосовують після загоєння ран у випадках кон­трактур, рубцевих зрощень і пов'язаною з ними тугорухливістю у суглобах. Використовують рухи на апаратах маятникового типу. Механотерапію призна­чають після теплових процедур, гідро- і електролікування, під час або після лі­кувальної гімнастики, масажу.

Працетерапію застосовують з метою підтримки функції суглобів, координації рухів, збереження трудових навичок, підняття психоемоційного тонусу хворого. Пропонують скручувати бинти, згортати серветки, ліпити з пластиліну, в'язати, виготовляти конверти тощо. Після утворення рубця приз­начають роботу на горизонтальному і вертикальному побутовому стенді, дру­карській машинці, ткацькому станку, палітурні І швейні роботи.

У післялікарняний період реабілітаціїзастосовують усі засоби фізичної реабілітації.


 




Фізична реабілітація


Розділ 4. Фізична реабілітація при хірургічних захворюваннях


 


Лікувальну фізичну культуру призначають за IIIперіодом. Завдання ЛФК: відновлення сили і витривалості травмованих м'язів; усунення контрактур; підвищення функціонального стану і фізичної працездатності ор­ганізму; адаптація пацієнтів до побутових і виробничих навантажень. Вико­ристовують практично всі форми ЛФК. У комплексах лікувальної гімнастики застосовують вправи великої інтенсивності і тривалість занять збільшується до 30^45 хв. При цьому необхідно дотримуватись поступовості у підвищенні загального фізичного навантаження і, особливо, місцевого — на післяраневу ділянку.

При наявності контрактур застосовують переважно пасивні вправи для розтягнення укорочених та зморщених тканин і активні — для зміцнення зде­більшого розтягнутих та атрофованих м'язів-антагоністів. Поява незначного болю при розтягненні не є приводом для обмеження амплітуди рухів. Однак до сильного болю доводити не треба, тому що він спричиняє рефлекторно-захис­не напруження м'язів і тим збільшує контрактуру. Для попередження або змен­шення неприємних відчуттів перед початком занять рекомендується застосову­вати теплові і знеболюючі процедури, проводити вправи у теплій воді (36-38 °С). Пасивні рухи в заняттях зберігають, доки амплітуда рухів в сугло­бі не відновиться повністю.

Лікувальний масаж призначають для покращання еластичності та пружності м'язів, нормалізації їх тонусу і скорочувальної здатності, ліквіда­ції контрактур. Використовують місцевий класичний масаж післяраневої ді­лянки, масаж руками або щітками під водою у ванні, підводний душ-масаж.

У випадку контрактур, окрім класичного масажу ушкодженої кінцівки, застосовують сегментарно-рефлекторний. При контрактурах верхніх кінцівок масажують верхньогрудні та шийні паравертебральні зони іннервації D6—DI, С7—СЗ спинномозкових сегментів; при контрактурах нижніх кінцівок — по­переково-крижові і нижньогрудні зони іннервації S3—SI, L5—LI, D12—D11. Проводиться відсмоктуючий масаж ушкодженої кінцівки та масаж ураженого контрактурою суглоба. Масажують розтягнуті й ослаблені м'язи, використову­ючи погладжування, розтирання, розминання, вібрацію. Укорочені контракту­рою м'язи масажують з використанням площинного, охоплюючого і щипцепо-дібного погладжування; розтирання — штрихування, пиляння, перетинання. При відсутності явищ рефлекторних контрактур застосовують розминання і вібрацію. Прийомами щипцеподібного погладжування, поздовжнього розти­рання, безперервної вібрації масажують сухожилки контрактурно скорочених м'язів. Проводиться погладжування і розтирання ураженого суглоба, старанно масажують місця прикріплення сухожилків, суглобові сумки. При рубцевих натягах шкіри і дерматогенних контрактурах застосовують інтенсивні прийо­ми: розтирання — штрихування, перетинання, зсування і прийоми стимуляції у вигляді розтягувань і збирань в складку шкіри і підшкірної основи в різних напрямках, що швидко повторюються. Проводяться струшування кінцівки, па­сивні і активні рухи в суглобах.

Фізіотерапія спрямована на нормалізацію функцій нервово-м'язового апарату травмованої ділянки; розсмоктування рубцевих змін, усу-


нення контрактур і повне відновлення функції суглоба; стимуляцію трофіч­них і обмінних процесів в організмі; підвищення реактивності і захисних сил організму, загартування. Використовують електростимуляцію ослабле­них м'язів, теплі прісні та скипидарні ванни, душі, парафіно- і озокеритолі-кування, грязелікування, ультразвук, лазні парову і сухоповітряну, геліоте­рапію тощо.

Механотерапія спрямована на ліквідацію контрактур, збільшення сили м'язів за допомогою рухів на апаратах блокового типу та таких, що діють за принципом важеля. Перед заняттями на апаратах рекомендується провести теплові процедури, лікувальний масаж і лікувальну гімнастику. Механотерапія може проводитися у воді, з використанням різних качалок, блокових пристро­їв тощо. В санаторно-курортних умовах застосовуються різноманітні тренаже­ри, що доповнюють заняття лікувальною гімнастикою. Вони сприяють розвит­кові сили і гнучкості, координації рухів, підвищують функції серцево-судин­ної, дихальної систем та фізичну працездатність.

Працетерапія (відновна і професійна) здійснюється в реабілітацій­них центрах, відділеннях працетерапії лікарень та центрах професійної реабі­літації. Для відновлення загальної працездатності (роботи в саду, столярні, слюсарні роботи, пиляння і коління дров та ін.) добирають такі трудові проце­си, що за структурою та енерговитратами наближаються до виробничих, від­новлюють і підвищують професійну працездатність.

У випадках стійких, особливо комбінованих контрактур (дермато-десмо-генно-міогенні), коли засоби фізичної реабілітації разом з іншими методами комплексного консервативного лікування не привели до бажаного результату, їх усувають оперативним шляхом. Після операції у комплексі лікувальних заходів застосовують фізичну реабілітацію за схемою, що описана в цьому розділі.








Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 6397;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.105 сек.