РОЗДІЛ 4 ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОЩУВАННЯ ТЕЛЯТ ХОЛОДНИМ МЕТОДОМ В ДП ДГ ІМ. «ДЕКАБРИСТІВ» ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
4.1. Теоретичне обгрунтування теми наукових досліджень
Інтенсифікація галузі молочного скотарства пов’язана з вирішенням проблеми відтворення та одержання скороспілих, добре розвинених, здорових, з міцною конституцією тварин. При цьому вирішальне значення надається технології вирощування телят у молочний період [45,57,58,60].
При вирощування телят у молочний період використовується прив'язне і безприв'язне утримання. Прив'язне вважається на сьогодні застарілою технологією вирощування. Воно не гарантує здорових і комфортних умов для тварин, почасти є причиною захворювань і, відповідно, неповноцінного розвитку.
Тому, при вирощуванні молодняка високопродуктивних тварин воно неперспективне. Крім того, такий вид утримання телят молочного періоду заборонений до використання Європейською конвенцією у країнах Євросоюзу.
На наш погляд, найбільш перспективним є індивідуальне утримання телят молочного періоду. На відміну від групового, воно повністю виключає контакт тварин, запобігаючи тим самим поширенню інфекцій між ними. Окрім цього, створює гарантовані умови для нормованої годівлі тварини відповідно до їх віку і рівня розвитку та дає змогу у разі потреби індивідуально коригувати рівень вирощування. Це сприяє створенню у виробничих умовах простої, чіткої і керованої системи вирощування молодняка. За такого типу утримання теля набуває специфічної для нього мікрофлори, при взаємодії з якою воно нормально розвивається.
На сьогодні в багатьох господарствах, незалежно від їх кліматичних зон розташування, впроваджується технологія цілорічного утримання телят молочного періоду в пластикових будиночках із гратчастою вольєрою на відкритому повітрі [2].
З наукового погляду, метод холодного вирощування телят полягає в тому, що вони дихають чистим зовнішнім повітрям природної температури і вологості, практично позбавленим шкідливого мікроклімату тваринницького приміщення, що сприяє вирощуванню здорових та міцних тварин [57,60 ].
На сьогодні існують різні модифікації холодного методу вирощування телят у зимово - весняний період, серед яких доцільно виділити такі системи утримання тварин на вулиці:
- в індивідуальних клітках із дахом, який знімається;
- в індивідуальних клітках-будиночках з вигульними майданчиками;
- в індивідуальних клітках під навісами;
- в індивідуальних клітках у нетипових холодних приміщеннях капітального чи полегшеного типу з вигульними майданчиками на вулиці;
- після дво - тримісячного віку - групове безприв’язне утримання в ізольованих боксах на глибокій солом’яній підстилці в нетипових холодних приміщеннях капітального або спорудах полегшеного типу з вигульними майданчиками на вулиці.
Вигульні майданчики повинні мати тверде покриття. Телят, починаючи з третього - четвертого дня від народження, на вигульні майданчики рекомендується випускати вільно або регламентовано, з урахуванням вуличної температури. Індивідуальні клітки, будиночки та холодні приміщення повинні мати годівниці для грубих, соковитих, концентрованих і мінеральних кормів. Яку модифікацію застосувати, повинен вирішити власник тварин, з урахуванням матеріальних та технологічних можливостей господарства. Конструкції будиночків різняться між собою лише формою, розміром, міркувань економії, оскільки не потрібно будувати приміщення.
Суть практичного застосування “холодного” методу вирощування телят заключаєтся в наступному.
Після 24 годин від народження, коли теля обсохло й мало кілька випоювань молозивом, його переносять в індивідуальні приміщення на вулиці (попередньо ретельно розтерши йому шкірний покрив). При цьому у телят відбувається рання стійка і довготривала адаптація до холоду.
Штейман С И. пропонував, за будь - якої температури, телят одразу ж після народження переносити в холодний телятник і, якщо на вулиці температура 7°С, індивідуальну клітку утеплювати зверху та з боків соломою, а саме теля накривати соломою. Коли теля обсохне (приблизно через 8 – 12 годин після народження), його треба розтерти солом’яним джгутом. На вулиці теля в індивідуальній клітці - будиночку слід утримувати на глибокій солом’яній підстилці завтовшки 20 – 30 см (7 – 8 кг соломи). Для досягнення чистоти й сухості повітря в клітці-будиночку треба регулярно змінювати верхній шар соломи. Щоденно в індивідуальні клітку або будиночок, з урахуванням ступеня забруднення підстилки, потрібно вносити 2 – 3 кг свіжої соломи, причому, верхній шар підстилки завтовшки 5 – 8 см постійно слід підтримувати сухим. Якщо теля утримують на відкритому повітрі в індивідуальних клітках з дахом, який знімається, то в теплу пору дах слід зняти. Коли на вулиці дуже холодно, то клітку зверху та боків додатково треба утеплити соломою. В індивідуальній клітці або будиночку не повинно бути більше одного теляти. Індивідуальні клітки та будиночки перед новою постановкою телят треба очистити від гною, продезінфікувати, побілити і тільки через тиждень можна запускати в них новий молодняк.
Індивідуальна клітка-будиночок з вигульним майданчиком для телят на вулиці має розміри: довжина - 2,5 м, ширина - 1,2 м, висота передньої стінки - 1,2 м, задньої - 1,1 м - виготовляється із суцільних стінок (дошок, фанери, пластмаси або інших матеріалів). Довжина вигульного майданчику для прогулянок телят - 1,8 м. Краще його виготовити зі щитів у вигляді штахетнику чи дерев’яних дошок. Зовні клітки-будиночки рекомендується оббивати поліетиленовою плівкою. Відстань між клітками-будиночками - 0,5 - 1,0 м, яку взимку, за низьких температур та при заметілях, слід заповнити соломою. Індивідуальна клітка - будиночок може мати дверці або не мати передньої стінки взагалі, щоб теля мало змогу вільно виходити на вигульний майданчик. У цьому разі передню частина будиночка закривають брезентом або мішковиною у вигляді шторки. Для захисту від дії атмосферних опадів використовують поліетиленову плівку або руберойд. На тверде покриття в будиночку укладають підстилку з тирси завтовшки 20 - 25 см, яку застилають соломою спочатку з розрахунку 7,5 кг на один будиночок (товщина шару соломи - 30 см). Якщо на вулиці температура нижче 8 - 10°С, заметіль або негода, то шторку опускають, але теля вільно може виходити з будиночка, якщо на вулиці теплішає, - шторку доцільно підняти. За температури – 25 - 30°С будиночок з боків треба утеплити тюками соломи чи іншими матеріалами. У зимово-весняний період з індивідуальних кліток або будиночків на вулиці телят рекомендується переводити в холодні приміщення, в групові ізольовані бокси з вигульними майданчиками на відкритому повітрі - не раніше двомісячного віку. Групове безприв’язне утримання телят (по 5 - 10 голів залежно від віку) допомагає тваринам краще витримувати низькі температури (до - 30°С), раніше привчитись до поїдання рослинних кормів, що прискорює розвиток органів системи травлення, сприяє формуванню міцного кістяка. За групового утримання телят площа підлоги на одну тварину становить не менше 2 м2/голову, фронт годівлі - не менше 40 см. Холодне приміщення обов’язково повинно мати добру вентиляцію.
За “холодного” методу вирощування телят важливо дотримуватись основних правил випоювання їх молозивом та молоком, а також годівлі рослинними кормами. Незалежно від того, в який час доби телиться корова, є дуже чітка зоотехнічна вимога - теля потрібно напоїти не пізніше ніж через 30 - 40 хвилин після народження. Це обумовлюється тим, що з часом молозиво втрачає свою якість, у ньому стає менше імуноглобулінів, які захищають організм новонародженої тварини від різних захворювань.
Протягом першої доби від народження теля слід поїти теплим молозивом температурою 36 - 38°С не менше п’яти - шести разів.
У два - сім днів від народження теляті рекомендується випоювати молозиво три - чотири рази на добу.
Для покращання процесу травлення телятам у віці 3 - 20 днів від народження доцільно через 1,5 години після випоювання молозивом і молоком додатково давати 0,5 - 1,0 літр теплої кип’яченої води двічі - тричі на добу.
Після 20 - денного віку теляті можна давати теплу воду в будь - який час доби.
Науковці рекомендують також витирати морду теляти після випоювання молозивом або молоком, щоб у нього не виникало рефлексу ссання. В разі вирощування телят на холоді потрібно суворо дотримуватись розпорядку дня й годувати тварин три - чотири рази на добу. У зв’язку з інтенсивністю окислювально - відновлювальних процесів в організмі молодняку та значною витратою енергії рівень годування телят на холоді повинен бути високим і становити близько 2,5 - 3,0 літрів молока на одне годування. Із сьомого дня від народження телят привчають до поїдання доброякісного сіна та концентрованих кормів. До 15 дня від народження телятам краще давати концкорми у вигляді молочної бовтанки, а потім перейти на сухі збалансовані концентровані корми, до яких тварини повинні мати вільний доступ. Із 40 - 60 дня від народження телят привчають до поїдання сінажу, а силос починають давати не раніше тримісячного віку. У цілому в господарствах повинні бути розроблені схеми годівлі телят, а раціони потрібно складати з урахуванням віку та живої маси тварин і балансувати за всіма поживними речовинами. Важливе застереження: щоб не викликати захворювання телят, яких вирощували “холодним” методом на відкритому повітрі, їх не рекомендується переводити в теплі капітальні приміщення і змішувати з телятами, що там утримуються. Отже, телята, вирощені на холоді, повинні утримуватись і далі в аналогічних умовах, тобто окремо в холодних приміщеннях. У власників корів може виникнути запитання, коли краще впроваджувати “холодний” метод вирощування телят. Це потрібно починати з моменту постановки худоби на зимово-стійлове утримання. Метод “холодного” вирощування телят не є абсолютно ідеальним. До нього слід розумно підготуватися, освоїти технологію, зробити потрібні розрахунки, а вже потім впроваджувати в господарстві. Однак основні переваги “холодного” методу такі: зменшуються витрати на утримання та будівництво типових теплих капітальних приміщень для тварин, підвищується імунітет тварин, значно знижуються захворювання телят, значно скорочується падіж новонароджених телят, підвищується їх збережуваність, зменшуються витрати на лікування тварин, покращується мікроклімат приміщень, зменшуються витрати електроенергії. Ручна праця та витрати кормів за “холодного” вирощування дещо збільшуються (на 5 – 15%), але це компенсується вищими середньодобовими приростами телят у всі пори року. Ще одна перевага полягає в тому, що телиці на один - два місяці раніше досягають парувального віку, а відтак, значно зменшуються витрати на вирощування майбутньої корови. І нарешті, молодняк, який вирощено за технологією “холодного” методу поза теплими приміщеннями, у подальшому практично завжди продуктивніший, ніж тварини, вирощені в традиційних умовах. Для успішного застосування “холодного” методу вирощування телят потрібно дотримуватись усіх зоотехнічних вимог щодо утримання та повноцінної годівлі тварин і враховувати конкретні умови й можливості господарства. Наприклад, якщо в господарстві немає кваліфікованих тваринників, не побудовано належних приміщень для телят або немає в достатній кількості доброякісних кормів чи соломи для підстилки, - переходити на “холодний” метод вирощування телят не рекомендовано.
Рис. 4.1 Індивідуальни будиночкі для утримання телят
в ДП ДГ «ім. Декабристів»
“Холодний” метод вирощування телят поза теплими капітальними приміщеннями доречно застосовувати не лише в зимово - весняний період, а й у будь-яку пору року.
Технологія "холодного утримання" має ряд переваг:
1. Новонароджене теля знаходиться на чистому повітрі без домішки аміаку, який в неминуче великій концентрації є присутнім в повітрі тваринницьких приміщень.
2. Телята отримують достатнє УФ - випромінювання. Під його дією в шкірі тварин виробляються біологічно активні речовини і вітамін D, які посилюють окислювальні процеси.
3. Сприяють збільшенню вмісту в крові гемоглобіну і еритроцитів, лімфи і підвищують імунологічну реактивність організму.
4. При використанні технології холодного утриманні у теляти завжди є вибір місцезнаходження. Залежно від погодних умов він може знаходитися у вольєрі на вулиці або усередині будиночка, де підтримується необхідний теляті мікроклімат.
5. Утримання телят на свіжому повітрі сприяє нормальному формуванню кісткової тканини, збільшенню приростів живої маси телят на 10 - 12%, крім того, поліпшенню використання кормів.
6. Телята, яких вирощують в індивідуальних будиночках, отримують достатню кількість моціону. Він підвищує апетит тварин і сприяє кращому розвитку внутрішніх органів. За даними ряду дослідів, телята, що користуються тривалим активним моціоном, у віці до 6 місяців мали прирости на 8 - 15% вище, ніж їх однолітки. При використанні холодного метода утримання телят, обслуговуючий персонал може уважно спостерігати за здоров'ям кожного теляти. Запобігають підсоси телятами один одного (рефлекс смоктання слабшає після 14 днів життя) і тим самим можливого запалення тканин вимені і їх інфікування.
7. У індивідуальних будиночках телята ізольовані один від одного впродовж досить тривалого часу. Відсутність утворення контакту між ними дає можливість уникнути передачі різних хвороб від хворого теляти до здорового.
8. У молочному скотарстві останнім часом все частіше виникає актуальна проблема лейкозу у корів. За статистичними даними у десяти корів тих, що хворіють на лейкоз народжується тільки один хворий цим же захворюванням теля. Індивідуальне спостереження за молодняком у будиночках дає можливість діагностувати це захворювання методом ПЦР за два тижні після народження теляти і прийняти рішення про його подальшу долю.
9. Ізольованість телят один від одного в індивідуальних будиночках дає дуже високу гарантію нерозповсюдження захворювання на інших телят, що народилися здоровими, і заощадити на ветеринарних препаратах.
10. Такий метод сприяє кращому розвитку у них серцево - судинної системи, органів дихання, травлення і виділення.
11. Активізується діяльність щитовидної залози, посилюється газо - энергетичний обмін.
12. Відбувається формування міцної конституції.
Дата добавления: 2014-12-30; просмотров: 1275;