Об’єкти і суб’єкти фінансових відносин. Фінансові протиріччя.
У фінансових відносинах приймають участь 3 суб’єкта:
1) Держава;
2) Юридичні особи;
3) Фізичні особи.
Фінансові відносини – це відносини між суб’єктами, в результаті яких є потік грошових коштів: податки в бюджет, отримання кредиту, виплата заробітної плати.
Фінанси вивчають формування фінансових ресурсів та їх розподіл у будь-якій організації чи державі, але головний об’єкт вивчення – це ВВП.
При розподілі ВВП кожний суб’єкт фінансових відносин, хоче взяти більше (працівники-заробітної плати, держава-податків, підприємства ж навпаки, бажають менш платити)– це викликає фінансові протиріччя між суб’єктами, вихід із якого лежить у збільшенні ВВП.
Для виконання своїх функцій держава формує бюджет, в першу чергу, за рахунок ВВП. За рівнем централізації у бюджеті частки ВВП виділяють 3 моделі фінансових відносин у суспільстві:
1. Американська – у бюджеті централізується до 30% ВВП, характеризується мінімальним втручанням в економіку, мінімальні соціальні витрати – досить ефективна.
2. Західно – Європейська – рівень централізації ВВП в бюджеті до 35-40% ВВП. Безоплатна освіта, певна допомога в соціальній сфері.
3. Скандинавська – рівень централізації ВВП складає 50-60%, характеризується високим рівнем розвитку в області освіти і соціальній сфері.
В Україні рівень централізації ВВП у зведеному бюджеті держави складає 30%.
Вибір фінансової моделі в сукупності залежить від рівня ВВП на душу населення, культури та свідомості людей.
Тема №2: «Фінансова система»
План
1. Фінансова система за внутрішньою будовою.
2. Фінансова система за організаційною будовою.
Дата добавления: 2014-12-01; просмотров: 5890;