З використанням долотних бурів.
►Буріння долотами великого діаметрашироко використовувалося при проходці відносно м'яких порід. При збільшенні твердості (міцності) гірських порід та при тенденції до інтенсивного природного викривлення використання доліт великого діаметра стає проблематичним через відсутність широкої гами таких доліт, а також центруючих та калібруючих елементів і ОБТ великого та надвеликого діаметрів.
У більшості випадків компоновки для попередження викривлення свердловин при бурінні вертикальних стовбурів суцільним вибоєм засновані на використанні маятникового ефекту або ефекту виска в нижній частині бурильної колони.
Маятниковий ефект використовується для створення випрямляючої сили, яка виникає за рахунок ваги нижньої частини бурильної колони, що не торкається стінки свердловини. Ця сила притискує долото внизу до стінки свердловини і в деякій мірі нейтралізує відхилення при асиметричному руйнуванні анізотропних порід.
Застосування спеціальних наддолотних ОБТ надвеликого діаметра дозволяє збільшити випрямляючу силу. Збільшення ваги одиниці довжини нижньої частини бурильної колони приводить до зменшення прогину ОБТ, а довжина вільної частини від долота до першої точки дотику ОБТ до стінки свердловини збільшується, що приводить до підвищення випрямляючої сили. Проте промисловість не випускала калібратори та центратори великого діаметра, і тому буріння стовбурів великого діаметра в складних гірничогеологічних умовах (наприклад, Прикарпаття) являло собою велику проблему.
► Ступінчасті долота для бурінні свердловин на нафту і газ практично не використовуються.
►Буріння випереджаючим стовбуром з одночасним його розширенням здійснюється ступінчастими компоновками, які включають породоруйнівний інструмент, що утворює центральний вибій. Цей інструмент з'єднується за допомогою ОБТ або вибійного двигуна з породоруйнівними інструментами (розширювачами), які утворюють периферійний кільцевий вибій, тобто розширюють випереджаючий стовбур.
Буріння свердловин великого діаметра методом випереджаючого стовбура з одночасним його розширенням є найбільш ефективним і поширеним методом, який реалізується широким асортиментом ступінчастих компоновок. Із аналізу схем видно, що можуть існувати багато інших форм привибійної частини стовбура, утворених на основі комбінації з різних форм вибою, кількості ступенів розширення і різних форм кільцевого вибою.
Буріння випереджаючим пілотним стовбуром свердловини з одночасним розширеннямйого до необхідного діаметра використовувалось у складних гірничогеологічних умовах, схильних до інтенсивного природного викривлення свердловин. Така технологія ступінчастого роторного способу буріння успішно апробована на площах Прикарпаття, а також при бурінні глибоких свердловин на родовищах Тенгізу (Республіка Казахстан) і Чечні (Росія).
КНБК для ступінчастого роторного буріння (рис.15) належать до найбільш жорстких компоновок і забезпечують вертикальність стовбура в умовах інтенсивного природного викривлення та нормальну прохідність обсадної колони по стовбуру без його додаткового калібрування.
Рисунок 15−Схеми ступінчастих КНБК для роторного буріння свердловин великого діаметра: 1—долото;2— нижній подовжувач; 3— ОЦЕ; 4— верхній подовжувач; 5—обмежувач зміщення розширювача; 6—розширювач;7—муфта шарнірна; 8— калібратор; 9— ОБТ; Dp—діаметр розширювача; Од—діаметр долота; lд—відстань від долота до верхнього торця ОЦЕ; lр—відстань від розширювача до верхнього торця ОЦЕ; D0—діаметр обмежувача; Doe—діаметр ОЦЕ |
Буріння випереджаючого стовбура з його наступним розширенням в умовах Прикарпаття здійснювалось за таких поєднань пілотного долота і розширювача: 295,3 і 393,7 мм; 295,3, 393,7 і 555 мм та 393,7 і 555 мм.
Для розширення пілот-стовбурів можна використовувати наступні КНБК:
• долото 295,3 мм; розширювач РШ-393,7; КЛС-393,7; ОБТЗ. 1-229; КЛС-393,7; ОБТЗ. 1-203;
• долото 295,3 мм; розширювач РШ-393,7; розширювач РШ-555; КЛС-555; ОБТЗ. 1-245; КЛС-555; ОБТ-203;
• долото 393,7 мм; розширювач РШ-555; ОБТЗ. 1-245; КЛС-555; ОБТЗ. 1-229; ОБТ-203;
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 845;