Маятникові КНБК.
Гладкі КНБК ( рис.6,а) складаються з ОБТ, в тому числі ступінчастих (в нижній частині встановлюють маховики), і бурильних труб. В турбінному способі буріння функцію маховиків виконує турбобур ( рис.7,а).
Такі КНБК використовують рідко, в основному, для пластів із незначною тенденцією до викривлення
а) б) в) г) д) е) є)
Рисунок 6 − Схеми КНБК для роторного буріння свердловин:
1—долото; 2—ОБТ; 3— бурильні труби; 4—центратор; 5—калібратор;
6—стабілізатор (квадратна ОБТ); 7— наддолотний обважнювач
Маятникові КНБК включаютьв основномуОБТ максимально можливого діаметра (довжиною 25-36м) для створення ефекту виска, один (або більше) стабілізатор, ОБТ, товстостінну бурильну трубу і бурильні труби. Компоновки цього типу використовують для розбурювання м'яких, незцементованих порід при бурінні під кондуктор, а також для зменшення викривлення стовбура.
Маятникові компоновки використовуються переважно:
− при бурінні вертикальних свердловин у нестійких, м'яких гірських породах та при незначному нахилу залягання пластів (до 10-150);
− для зменшення зенітного кута при бурінні викривлених свердловин (вирівнювання свердловин);
− для збільшення або зменшення зенітного кута при бурінні похило-скерованих свердловин.
В останніх двох випадках в КНБК обов’язково встановлюють ОЦЕ -опорно-центрувальний елемент (центратор або калібратор, рис. 6,б та 7,б), причому, на різних віддалях від долота, в залежності від поставленої задачі.
До складу таких компоновок може входити:
− долото, ОБТ, бурильні труби;
− долото, ОБТ більшого діаметра, ОБТ меншого діаметра, бурильні труби;
− долото, ОБТ розрахункової довжини, ОЦЕ , ОБТ, бурильні труби;
− долото, вибійний двигун з пересувним або міжсекційним центратором на розрахунковій відстані від долота, ОБТ, бурильні труби;
− долото, турбобур, ОЦЕ, ОБТ більшого діаметра, ОЦЕ, ОБТ меншого діаметра, бурильні труби.
Недоліком маятникових компоновок є те, що складової ваги часто недостатньо для компенсації відхиляючої сили. Внаслідок цього стовбур свердловини викривляється і тому для підсилення ефекта виска потрібно зменшувати навантаження на долото, що знижує показники роботи доліт.
11 |
а) б) в) г) д) е) є) ж)
Рисунок 7 − Схеми КНБК для турбінного буріння свердловин:
1—долото; 2— турбобур; 3— ОБТ; 4— бурильні труби;
5—центратор; 6—калібратор; 7—наддолотний маховик;
8— центратор на ніпелі турбобура; 9— міжсекційний центратор;
10— шарнірний центратор; 11—турбобур-стабілізатор
Ефект жорсткого центрування долота і низу бурильної колониреалізується в компоновках, які включають ОБТ (в тому числі спіральні і квадратні), ОЦЕ і стабілізатори (рис. 6,в,г,д та 7в,д,е) та дозволяють при достатньо високих осьових навантаженнях зберігати прямолінійність КНБК і її співвісність зі стовбуром (віссю) свердловини.
Такі компоновки називаються жорсткимиі використовуються для попередження викривлення свердловин у стійких породах (твердих і середньої твердості).
Для жорстких компоновок довжина направляючої ділянки має бути меншою за довжину півхвилі при поздовжньому згині низу бурильної колони.
Найбільшого ефекту можна досягти при встановленні в нижній частині КНБК чотирьох стабілізаторів, а саме:
– перший → на віддалі 0,91м від долота;
– другий → на віддалі 4-5,1м від долота
– третій → на віддалі 14,9-15,5м від долота
– четвертий →на віддалі 27,4-29,0м від долота
Для буріння вертикальних свердловин діаметром від 138,1 до 445,0 мм роторним способом ВНДІБТ розроблені компоновки з наддолотними стабілізуючими пристроями типу НСП (рис. 8).
Компоновки з наддолотним стабілізуючим пристроєм призначені для зменшення відхиляючої сили і кута neрекошування долота за рахунок підвищеної жорсткості низу і центрування його у свердловині. Ці компоновки ефективні при розбурюванні м'яких гірських порід.
Рисунок 8− Схема КНБК із наддолотним стабілізуючим пристроєм:
1—долото; 2, 5, 8— перехідник; 3— корпус; 4—внутрішня труба;
6, 10— центратор; 7—лопать; 9— ОБТ; 11—калібратор
Жорсткі компоновки використовують при роторному і турбінному способах буріння. Вони забезпечують відробку доліт при підвищених осьових навантаженнях.
Найбільшого ефекту можна досягти при встановленні в нижній частині КНБК чотирьох стабілізаторів, а саме:
– перший → на віддалі 0,91м від долота;
– другий → на віддалі 4-5,1м від долота
– третій → на віддалі 14,9-15,5м від долота
– четвертий →на віддалі 27,4-29,0м від долота
Ефект обертових мас (або гіроскопа) реалізується при турбінному бурінні (рис.7, г).
У таких компоновках на валу вибійного двигуна встановлюється відцентрована секція ОБТ збільшеного діаметра (маховик) довжиною 10—15 м. Момент обертової маси сприяє збереженню прямолінійності свердловини. На практиці такі компоновки не знайшли широкого застосування.
Компоновки з використанням шарнірних елементів (рис. 7 є,) призначені для перерозподілу відхиляючої сили проти природного викривлення. КНБК із шарнірними елементами можуть використовуватися при турбінному і роторному способах буріння.
Компоновки з ексцентричними елементами(ОБТ, перерехідники, ОЦЕ)призначені для реалізації динамічних ефектів, що виникають у процесі їх обертання при роторному бурінні. У таких компоновках вісь КНБК не співпадає з віссю свердловини і вони сприяють попередженню викривлення свердловин і формуванню якісного стовбура. Їх користовують у складних гірничогеологічних умовах.
Розроблена С.Я. Савреєм компоновка включає ексцентричні контактні елементи з радіусом, більшим за радіус долота та зміщенням у горизонтальній площині (рис. 9)
Ця компоновка призначена:
− для попередження викривлення свердловини;
− для формування циліндричного стовбура свердловини;
− для гасіння поперечних коливань, які збурюються роботою долота на вибої.
Конструктивні особливості калібраторів приводять до зміщення осі ОБТ відносно осі свердловини, внаслідок чого виникають сили пружної деформації, що діють на долото в перпендикулярному до осі свердловини напрямку. Так як ексцентричні контактні елементи мають більший радіус за радіус долота, то діаметр свердловини утворюється дещо більший за діаметр долота. Це позитивно впливає на формування циліндричного стовбура свердловини і зменшує термін робіт, пов’язаних з підготовчими роботами перед спуском обсадних колон.
При використанні КНБК з ексцентричними перехідниками характер викривлення свердловини визначається статичними складовими бокової сили на долоті і його нахилом. Ексцентричний перехідник може бути встановлений безпосередньо над долотом або вище (рис. 10).
&=А |
ОБТ |
6=8 |
Рисунок 9 − Схема КНБК з ексцентричними контактними елементами
1—долото; 2— калібратор; 3— ОБТ; 4— ексцентричний перехідник;
5—центратор; r—величина ексцентриситету
Рисунок 10 − Схема жорсткої КНБК з ексцентричним перехідником
При встановленні ексцентричного перехідника безпосередньо над долотом діаметр свердловини в процесі буріння стає також дещо більшим.
Недоліком таких КНБК є це, що швидше зношується опора долота.
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1712;