Вибраний спосіб буріння та інше.
При обертовому способі буріння основними режимними параметрами, які впливають на викривлення свердловини, є осьове навантаження на долото і частота його обертання. Низ бурильної колони під дією цих параметрів згинається, і внаслідок цього вісь ОБТ відхиляється від осі свердловини.
На рис.5, за М.Г. Середою, показана схема впливу механічних факторів (осьового навантаження на долото) на викривлення стовбура свердловини в ізотропних породах.
Для викривленої свердловини із зенітним кутом α направляюча ділянка бурильної колони (нижня частина КНБК) торкається стінки свердловини у точці Т. У процесі буріння свердловини під впливом ваги направляючої ділянки GHдолото намагається прийняти вертикальне положення, а під впливом осьового навантаження на долото Gд — переміститися вздовж осі бурильної колони. Результуюча цих сил GH , може бути розкладена на дві складові — силу Gд, направлену вздовж осі бурильної колони, і силу F, перпендикулярну до неї.
Якщо сила F направлена до вертикалі (вниз),то долото буде намагатися зменшити зенітний кут свердловини, і цясиламоже бути названою випрямляючою силою (рис.5,а)
Якщо сила F=0, то наступає стабілізація зенітного кута свердловиниі відповідно свердловина буде буритися похило (рис.5,6).
Якщо сила направлена від вертикалі (вверх),то долото буде намагатися збільшити зенітний кут викривлення свердловини, і ця сила може бути названою відхиляючою силою (рис. 5,в).
При бурінні в ізотропних породах значення і напрямок сили Fвизначається залежно від навантаження на долото, діаметра свердловини і ОБТ, та зенітного кута свердловини.
При створенні осьового навантаження на долото збільшується прогин нижньої частини бурильної колони, точка Т наближається до долота і складова ваги направляючої ділянки GH, зменшується, що приводить до зменшення випрямляючої сили F. При подальшому підвищенні навантаження на долото може наступити стабілізація (F= 0), а потім — збільшення зенітного кута свердловини (F стає відхиляючою силою).
Рисунок 5− Схема впливу механічних факторів
на викривлення стовбура свердловини в ізотропних породах:
а— зменшення зенітного кута; б— стабілізація зенітного кута; в— збільшення зенітного кута
До технологічних причин належить також режим промивання свердловини, який сприяє розмиванню стінок свердловин, що може привести до збільшення зазорів між стінкою свердловини та КНБК, а це приводить до її викривлення.
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 906;