Ліквідація аварій з турбобурами і турбодолотами
Про виникнення аварії з турбобуром свідчить різке падіння тиску в нагнітальній лінії майже без втрати ваги колони.
У разі зриву замкової різьби верхнього перехідника турбобура у свердловину опускають трубоуловлювач абомітчик-калібр, в залежності від степеня пошкодження різьби. Якщо є впевненість, що різьба замкової муфти ціла, опускають мітчик-калібр або новий замковий ніпель (голий кінець), який з'єднують із залишеним турбобуром. Роботи проводять відповідно до правил експлуатації вибраного уловлювального інструменту, пам'ятаючи про необхідність спуску у відповідних умовах цього інструменту з центрувальним пристосуванням.
У разі зриву різьби, яка з'єднує перехідник із корпусом турбобура або секції між собою, опускають різьбовий калібр або новий перехідник. Останній використовують у тому випадку, коли є впевненість, що різьба корпусу турбобура не порушена і доступ до неї не закритий. Для підйому залишеної секції турбобура часто використовують нову секцію (пусту) такого ж турбобура. Якщо дає змогу діаметр свердловини, для витягування турбобура опускають трубний уловлювач, який являє собою відрізок обсадної труби з ум'ятинами, або уловлювач турбобура для захоплення турбобура під ніпель.
У разі поломки корпусу, коли частина статорів виявляється відкритою або відкрутився ніпель, тобто відкриті всі статори, для витягування вузлів турбобура застосовують трубний уловлювач з ум'ятинами в тілі для заклинювання в них турбобура. Щоб переконатися в тому, що турбобур знаходиться в уловлювачі, колону припіднімають на 1—5 м над вибоєм і повільно відновлюють циркуляцію промивальної рідини. Збільшення тиску свідчить про з'єднання уловлювача з турбобуром.
Іншим способом виймання турбобура є захоплення його укороченим уловлювачем або турбіноуловлювачем за виступну частину вала з гайкою і контргайкою. Для полегшення захоплення турбобура за виступну частину вала контргайку видовжують на 200 мм. Зовнішній діаметр її роблять рівним діаметру труби або замка, що сприяє захопленню турбобура за виступну частину відповідним уловлювачем. Різьба гайки і контргайки не в усіх турбобурів є лівою, тому не завжди можна виконувати ловильні роботи дзвоном.
Через поломку вала турбобура або турбодолота, а також під час відкручування гайки і контргайки у свердловині залишається вал турбобура, який витягують уловлювачем або дзвоном. Якщо з'єднанню уловлювального інструменту з турбобуром заважає розпірна втулка, то її витягують гладким дзвоном, який іноді застосовують для захоплення турбобура за верхню опору.
Для ліквідації заклинювання турбобура у відкритому стовбурі використовують кислотну ванну (особливо в інтервалі залягання карбонатних порід), а для ліквідації прихвату внаслідок сальникоутворення — нафтову або водяну ванну чи один із методів подібної ліквідації прихватів труб.
Якщо корпус турбобура заклинений над вибоєм і застосовані методи вивільнення його за допомогою розходжування і ванн не дали результатів, то перед торпедуванням бурильної колони турбобур пробують збити на вибій. Для цього розвантажують колону на 100—150 кН, опускають в неї шаблон для виявлення можливостей торпеді безперешкодно дійти до вала турбобура. Після піднімання шаблона в колону кидають два жорстко з’єднаних вали турбобура з головкою у верхній частині для захоплення його лебідкою ЛГТ-300. Якщо турбобур не вдалося збити, то вали піднімають лебідкою і повторюють операції кілька разів, але не більше 10.
Збивати заклинений турбобур ефективніше іншим способом. Суть його полягає в наступному. Бурильну колону від'єднують від турбобура (торпедуванням, з допомогою труборізу або розкручуванням) так, щоб верхня частина його не була порушена. До нижньої частини піднятої колони приєднують глухий перехідник, який виключає проходження бурового розчину всередину труб, і опускають бурильну колону в свердловину, забезпечуючи герметичність замкових з'єднань. Внутрішня частина бурильної колони залишається незаповненою рідиною в межах допустимих величин, які виключають зминання труб. Після досягнення «голови» залишеного турбобура колону розвантажують. Зусилля розвантаження беруть залежно від діаметра бурильних труб, але не більше 150 кН. Після цього всередину порожніх труб кидають жорстко з'єднані між собою два вали турбобура з головкою для захоплення шліпсом.
Вали вдаряються об дно глухого перехідника, передаючи силу удару на заклинений турбобур. Якщо після першого удару турбобур не звільнився, то вали піднімають і їх скидають ще кілька разів. Збитий турбобур ловлять одним із вищеописаних методів. Коли роботи по вийманню турбобура не дають результату, тоді забурюють другий стовбур.
Якщо корпус турбодолота зламався так, що верх його закінчується ґрунтоносієм, що виступає з вала, і його опорою, то треба застосовувати вловлювач із вм’ятинами і захопити корпус за верхню опору або за ротори і статори. Коли ж цей засіб не дає результату, то спочатку виймають піднімальний ґрунтонос, а потім опускають труболовник або мітчик для з'єднання з валом турбодолота.
Уловлювач Л.В. Алянчикова (рисунок 4.1) застосовують для захоплення турбобура під ніпель, або під перехідник, або під диски статорів.
|
Контрольні питання:
• які види аварій з вибійними двигунамиви знаєте?
• перечисліть основні причини виникнення аварій з вибійними двигунами;
• перечисліть основні заходи попередження аварій з вибійними двигунами;
• перечисліть основні способи ліквідації аварій з вибійними двигунами.
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 868;