Попередження аварій під час освоєння свердловин

Роботи, пов'язані з викликом припливу флюїду, потрібно проводити тільки під керівництвом від­повідальної особи з числа ІТП згідно із затвердженим планом і в присутності представника воєнізованої частини (або з його дозволу).

До початку освоєння свердловини устя має бути обладнане за відповідною схемою.

Насосно-компресорні труби із висадженими назовні кінцями мають бути опресовані і перевірені дефектоскопією.

Для установки цементних мостів при розкритому продуктивному пласті превентор треба обладнати плаш­ками під труби, які застосовуються, а також двома викидними лініями, одна із яких має бути з’єднана з жолобом. Проведення робіт у свердловині без цього категорично забороняється.

► Ліквідація аварій з випробувачами пластів.Для ліквідації аварій, які виникають під час роботи з випробувачами пластів, розробляють детальні плани, оскільки помилки, допущені в процесі проведення ловильних робіт можуть привести до перебурювання свердловини.

Якщо було прихвачено випробувач пластів, то намагаються звільнити його розходжуванням колони. У разі виникнення такої аварії, то спочатку здійснюють такі самі підготовчі роботи, як і при інших видах аварій з елементами бурильної колони. Так як над пакером встановлюється безпечний перехідник, то в більшості випадків бурильну колону від'єднують від пакера, в свердловину опускають «голий кінець», з’єднавшись із залишеною частиною бурильної колони (пакер, хвостовик), приступають до ліквідації аварії, а при необхідності ліквідовують прихват.

У разі обриву в тілі труби одного з вузлів випробувача пластів або зриву різьби, якщо все­редині вузла є отвори, доцільно з'єднатися з ним за допомогою трубоуловлювача.

В деяких випадках можна провести оббурювання залишеної в свердловині частини бурильної колони, або використати інструмент для розбурювання і витягання пакерів (рисунок 5.1).

Рисунок 5.1 – Модифікації фрезерів для розбурювання пакерів

 

Фрезери лопатевого типу мають чотири лопаті, армовані крихтою карбіду, призначені для розбурювання пакера. Промивні отвори між лопатками дозволяють вимивати шлам із стовбура свердловини. Вузол захоплення забезпечений армованою крихтою карбіду фрезерною головкою, що функціонує як направляюча, і призначеної для видалення всіх перешкод в каналі пакера.

Фрезер кільцевого типу розбурює секцію плашок для від'єднання пакера. Секція трубоуловлювача висувається крізь пакер для захоплення і витягання елементу ущільнювача після витягання плашок. Фрезер для розбурювання пакерів складається з корпусу фрезера і змінної фрези або довгого кільцевого фрезера, армованого крихтою карбіду.

Між трубоуловлювачем і фрезерами обох типів для розбурювання пакера можуть бути додатково встановлені подовжувачі, що дозволяють одержати трубоуловлювач необхідної довжини, проходячу наскрізь через отвір пакера, раніше ніж фреза увійде до зачеплення з ущільнюючим елементом.

У разі невдалого розбурювання пакера, інструменти для розбурювання і витягання пакера як кільцевого, так і лопатевого типу можуть бути звільнені від пакера.

Лопатеві торцеві фрезери (рисунок 5.2) мають озброєння з високоякісного карбіду вольфраму, що має оптимальні робочі характеристики в будь-якому варіанті застосування. Такі торцеві фрезери підходять для будь-яких робіт як для руйнування металу на вибої, так і для видалення пакерів, стопорних пристосувань і тампонажних снарядів.

Лопатеві торцеві фрези випускаються в розмірами від 89 до 445 мм.

 

Рисунок 5.2 – Лопатевий торцевий фрезер

 


Торцеві фрези Conebuster (рисунок 5.3) ідеальні для фрезерування при важких режимах різання, наприклад при розбурюванні шарошок бурових доліт, клинів та інших частин свердловинного інструменту. Увігнута ріжуча поверхня з могутнім озброєнням забезпечує тривалий термін служби і ефективне фрезерування.

Фрезери цього типу не рекомендується використовувати для розбурювання цементу. Торцеві фрезери Conebuster випускаються також розмірами від 89 до 445 мм.

Рисунок 5.3 – Торцевий фрезер Conebuster


Контрольні питання:

• які види аварій можуть виникнути під час випробування свердловин?

• які види аварій можуть виникнути під час освоєння свердловин?

• перечисліть основні причини виникнення аварій під час випробування свердловин;

• перечисліть основні причини виникнення аварій під час освоєння свердловин;

• перечисліть основні заходи попередження аварій під час випробування свердловин;

• перечисліть основні заходи попередження аварій під час освоєння свердловин;

• які підготовчі роботи потрібно провести перед ліквідацією аварії, яка сталася під час випробування свердловин;








Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1299;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.