Моделювання педагогічної ситуації
Студентові пропонують виступити перед аудиторією з повідомленням на тему «Я і моя професія» (основою для виступу є завдання, виконане на попередньому етапі).
За змістом і характером проведення виступ є зручною моделлю для відпрацювання вміння вирізняти й аналізувати структуру педагогічної діяльності.
- 1. Мета діяльності, тобто той очікуваний результат, заради якого студент виступив. У ході обговорення студент виокремлює ті потенційно можливі цілі, які можуть визначати характер виступу: а) виконати вимогу (завдання) викладача; б) розкритися перед товаришами з нового боку; в) дістати добру оцінку; г) усвідомити сутність педагогічної професії і свою готовність до оволодіння нею; д) спробувати свої сили у новій, нестандартній ситуації; е) зарекомендувати себе перед викладачем активним студентом тощо.
2. Студент має можливість переконатися, що, крім власних безпосередніх дій, його виступ передбачає ще один важливий момент: керування діяльністю аудиторії. Він мусить контролювати залучення слухачів до спільної роботи (слухають, співпереживають, підтримують чи байдужі, не звертають на нього уваги, не підтримують).
3. Аналізується специфіка об'єкт-суб'єктних стосунків у педагогічній
діяльності слухач водночас є об'єктом і суб'єктом впливу Розгляда
ються особливості суб'єкт-суб'єктних взаємин повага до слухачів, ураху
вання їхніх думок як значущих, створення умов для залучення до діалогу
(персоніфіковані звернення та висловлювання і невербальні «сигнали»
про прийняття їх як повноправних партнерів)
4. Засоби, якими користувався студент для реалізації мети Важливо
довести, що у виступі студент реалізує не лише вербальні, а й невербальні
засоби (інтонацію, міміку, пантоміміку, авторитет, привабливість тощо)
Слід також показати, що в ході виконання дії усвідомлена мета може не
збігатися з досягнутою саме через неадекватність добору засобів
5. Результат, досягнутий у ході виступу його відповідність чи невід
повідність меті, поставленій спочатку, побічний (непередбачений) ефект
Слід звернути увагу студентів на технологію педагогічної діяльності, важливими характеристиками якої є а) вміння вибрати головне, логічність тексту, б) здатність вступити у контакт з аудиторією, привернути до себе увагу, зберегти інтерес слухачів упродовж усього виступу, в) невимушеність поведінки, мови, інтонації
Після виступу студент проводить рефлексивний аналіз як відбувалася взаємодія з аудиторією, які виникали утруднення, чи зберігав він контроль над ситуацією протягом усього виступу Після цього вислуховує думку аудитори, висловлену з позиції «добрих очей» (фіксування досягнень і коректні пропозиції щодо удосконалення), розповідає, що він хотів би змінити у виступі Якщо є така можливість, бажано ще раз повторити деякі його фрагменти
Дата добавления: 2014-12-27; просмотров: 865;