ПЕРЕДМОВА. Розвиток ринкових відносин об’єктивно зумовив необхідність підвищення ролі економічних знань і, зокрема
Розвиток ринкових відносин об’єктивно зумовив необхідність підвищення ролі економічних знань і, зокрема, з економіки будівництва. У зв’язку з цим зростають вимоги до рівня економічної підготовки інженерів-будівельників. Сучасним фахівцям потрібні глибокі теоретичні і практичні знання щодо економічного, правового та інформаційного забезпечення роботи будівельної галузі. Фахівці повинні вміти узагальнювати та використовувати наявний досвід як країн з розвинутою ринковою економікою, так і досвід ефективно працюючих вітчизняних будівельних підприємств. Вони повинні вміти обґрунтовувати та запроваджувати власну економічну політику щодо поліпшення економічного стану свого підприємства.
Посібник відповідає освітньо-професійній програмі та освітньо-кваліфікаційній характеристиці підготовки бакалаврів за напрямом 6.060101 «Будівництво» за галуззю знань «Будівництво та архітектура».
У посібнику розкрито:
– роль та місце будівництва у соціально-економічному розвитку країни як галузі, що реалізує капітальні інвестиції виробничого та невиробничого призначення;
– будівельне підприємство як суб’єкт господарювання, що здійснює у нерозривному взаємозв’язку фінансову, інвестиційну та операційну (виробничу) діяльність;
– ціноутворення та кошторисна справа у будівництві;
– економічні аспекти використання сукупності матеріально-технічних, трудових, фінансових, інформаційно-програмних ресурсів, а саме: основні виробничі фонди, нематеріальні ресурси, оборотні кошти будівельного підприємства; кадри, продуктивність та оплата праці;
– собівартість будівельно-монтажних робіт,
– формування та використання (розподіл) прибутку;
– облік та звітність будівельних підприємств;
– аналіз економічного стану будівельних підприємств;
– методи економічної експертизи інвестиційних проектів та, зокрема, економічного обґрунтування інвестиційної діяльності будівельних підприємств.
У посібнику матеріал згрупований за 12 темами, за кожною з яких наведені: основні визначення та поняття; чинні законодавчі та нормативні акти; статистичні дані; тести, запитання, задачі для самоконтролю знань, відповіді на тести і задачі; література. Наведено також тести для підсумкового контролю знань з дисципліни в цілому.
При підготовці навчального посібника були використані чинні законодавчі та нормативні документи, що регулюють економічну діяльність суб’єктів господарювання в Україні.
Економічні показники щодо діяльності будівельної галузі України та підприємств наведені у посібнику станом на 2011 – 2012 роки за даними Держкомстату України та збірника Науково-дослідного інституту будівельного виробництва «Капітальне будівництво в Україні у 2011 році» [26, 27].
Загальновідомо, що в області економічних знань постійно відбуваються зміни, пов’язані, зокрема, зі змінами у податковому та трудовому законодавстві, державних будівельних норм (ДБН) з питань ціноутворення, форм статистичної та фінансової звітності, значень економічних показників тощо. Їх можна відстежувати в Інтернеті, а саме на сайтах:
http://www.rada.gov.ua – сайт Верховної Ради України;
http://www.nau.kiev.ua – нормативні акти України;
http://www.ukrpravo.com – Українське право;
http://www.kmu.gov.ua – сайт Кабінету Міністрів України;
http://ukrstat.gov.ua – сайт Держкомстату України;
http://www.minregion.gov.ua – сайт Мінрегіонбуду України.
Осучасненню базових знань, одержаних студентами з даного посібника, сприятиме регулярний перегляд ними фахових періодичних видань, до яких можна віднести такі журнали як: «Актуальні проблеми економіки», «Економіка і держава», «Економіка України», а також такі збірники наукових праць як: «Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин» (Київський національний університет будівництва і архітектури – КНУБА) та «Будівельне виробництво» (Науково-дослідний інститут будівельного виробництва – НДІБВ).
Дата добавления: 2014-12-26; просмотров: 792;