Модуль 2. Управління та контроль за виконанням проектів. Основи управління змінами проектів.
Рекомендована література для вивчення модуля 2: [2-4], [5-6], [7-8], [16-19].
ТЕМА 7. Планування ресурсів, витрат проектУ
7.1. ОЦІНКА І ПЛАНУВАННЯ РЕСУРСІВ
7.2. ПОБУДОВА РЕСУРСНИХ ГІСТОГРАМ
7.3. МОДЕЛЮВАННЯ І КАЛЕНДАРНЕ ПЛАНУВАННЯ РЕСУРСІВ
7.4. ПЛАНУВАННЯ ЗАТРАТ
ОЦІНКА І ПЛАНУВАННЯ РЕСУРСІВ
Під ресурсами в проекті розуміють робочу силу, техніку (машини, устаткування), матеріали і грошові кошти. Це різноманітні товари, необхідні для виконання робіт, що є обов’язковою умовою здійснення будь-якого проекту. На жаль, дуже часто при здійсненні проектів власними силами підприємства не планують належним чином і не наділяють проектну команду необхідними ресурсами, що потім призводить до негативних наслідків – невиконання основних цілей проекту щодо часу, якості, обсягів.
Тому дуже важливим для менеджера у цій сфері є оцінка і складання плану потреб у pecypcax, термінів їх отримання й забезпечення повного та ефективного використання. Він має вирішити проблему виконання робіт за проектом з необхідним рівнем якості, витрачаючи мінімально можливі час, ресурси і кошти.
Одне із важливих питань – як пов’язати календарне планування робіт із плануванням потреб у ресурсах. Як правило, основна проблема полягає у відповідності наявної і необхідної робочої сили, оскільки інші види ресурсів легше забезпечити на необхідному рівні. Ідеальна ситуація – коли потреби в ресурсах збігаються з їх наявністю. На жаль, в управлінні проектами це трапляється дуже рідко, тому потрібно шукати компроміс.
Якщо потреба в ресурсах перевищує можливості, існують три шляхи її вирішення:
· відкласти (затримати) роботу в межах запасу часу;
· скоригувати терміни їх виконання відповідно до обмежених ресурсів (тобто якщо ресурси лімітовані, заздалегідь обмежені, то треба змінити календарний план);
· скоригувати інтенсивність використання ресурсів у межах встановленого часу (якщо дати змінити не можна, то збільшуємо, наприклад, тривалість робочого дня).
Оцінка обсягу необхідних ресурсів безпосередньо залежить від обсягу робіт, який треба виразити у трудомісткості. Число працюючих визначається за формулою:
, [7.1]
де Т – трудомісткість роботи; Фкор – корисний фонд часу одного працівника.
Далі необхідно зіставити цю чисельність із запланованою тривалістю роботи. Так, якщо на певну роботу треба витратити 120 людино-днів, то цю потребу можна задовольнити по-різному:
12 люд. ´ 10 днів;
6 люд. ´ 12 днів;
4 люд. ´ 30 днів;
3 люд. ´ 40 днів.
Якщо час і сукупні витрати вже визначено, то завдання полягає в тому, щоб узгодити ресурси з цими обмеженнями. При цьому потрібно брати до уваги такі чинники:
а) обмеженість простору лімітуватиме чисельність людей, які працюють у даному приміщенні;
б) обмежений доступ до об’єкта веде до необхідності узгодити відповідні потреби в матеріалах та устаткуванні (спорудження будинку на схилі гори);
в) обмежена кількість комп’ютерів і машин;
г) вимоги безпеки праці, що не дозволяють позаурочні роботи;
д) продуктивність часто безпосередньо залежить від ефективності керівництва.
Визначення сукупної потреби в людських ресурсах визначається за допомогою таблиці по кожному виду професії (табл. 7.1).
Таблиця 7.1
Дата добавления: 2014-12-24; просмотров: 892;