Поняття про мейоз.
Як відомо, процес запліднення організмів супроводжується злиттям ядер статевих клітин (гамет),унаслідок чого кількість хромосом у зиготі подвоюється. Таким чином, повинен існувати механізм, який би забезпечував зменшення (редукцію) кількості хромосом у статевих клітинах порівняно з нестатевими (соматичними).Саме таким явищем є редукційний поділ — мейоз.
Мейоз(від грец. мейозіс - зменшення) - редукційний поділ - особливий спосіб поділу клітин, у результаті якого кількість хромосом зменшується вдвічі й клітини переходять з диплоїдного стану в гаплоїдний.
Мейоз відбувається шляхом двох послідовних поділів (кожен з яких, як і мітоз складається з 4 фаз), інтерфаза між якими вкорочена.
2. Перший поділ мейозу.
Під час профазипершого поділу (профази І) починається спіралізація хромосом, однак хроматиди кожної з них не розділяються. В подальшому гомологічні хромосоми зближуються, утворюють пари (кон'югація гомологічних хромосом). Кон'югація - це процес точного та щільного зближення гомологічних хромосом. Під час кон'югації може спостерігатися процес кросинговеру (від англ. кросинговер – перехрест). Кросинговер - цепроцес, під час якого гомологічні хромосоми обмінюються певними ділянками. Це одне з джерел спадкової мінливості.
Через певний час гомологічні хромосоми починають відходити одна від одної. При цьому вже стає помітним, що кожна з хромосом складається з двох хроматид, тобто утворюються комплекси з чотирьох хроматид (тетради). У кінці фази гомологічні хромосоми розходяться, тобто тетради розпадаються. Зникають ядерця, руйнується ядерна оболонка і починається формування веретена поділу.
У метафазі першого мейотичного поділу (метафазі І) нитки веретена поділу прикріплюються до центромер гомологічних хромосом, які лежать не в площині екваторіальної пластинки, як при мітозі, а по обидва боки від неї.
Під час анафази першого мейотичного поділу (анафази І) гомологічні хромосоми відділяються одна від одної і рухаються до протилежних полюсів клітини. Центромери хромосом не розділяються і тому кожна хромосома складається з двох хроматид. У кінці фази біля кожного з полюсів клітини збирається половинний (гаплоїдний) набір хромосом. Розходження окремих гомологічних хромосом кожної пари є подією випадковою, тобто невідомо, яка з них відійде до того чи іншого полюса клітини. Це також є одним з джерел спадкової мінливості.
У телофазіпершого мейотичного поділу (телофазі І) формується ядерна оболонка, дочірні клітини (не завжди). Отже, внаслідок першого мейотичного поділу виникають клітини або лише ядра з гаплоїдним набором хромосом.
3. Другий поділмейозу.
Другий мейотичний поділ відбувається як мітоз.
Під час профази II спіралізуються хромосоми, кожна з яких складається з двох хроматид, зникають ядерця, руйнується ядерна оболонка, центріолі переміщуються (якщо вони є) до полюсів клітин, починає формуватися веретено поділу. Хромосоми наближуються до екваторіальної пластинки.
У метафазі II завершуються спіралізація хромосом і формування веретена поділу. Центромери хромосом розташовуються в один ряд уздовж екваторіальної пластинки, і до них приєднуються нитки веретена поділу.
В анафазі II діляться центромери хромосом і хроматиди розходяться до полюсів клітини завдяки скороченню ниток веретена поділу.
Під час телофази IIхромосоми деспіралізуються, зникає веретено поділу, формуються ядерця та ядерна оболонка. Завершується телофаза II поділом цитоплазми.
Біологічне значення другого мейотичного поділу полягає в приведенні у відповідність кількості ДНК з числом хромосом у дочірніх клітинах.
Таким чином, після двох послідовних мейотичних поділів материнської диплоїдної клітини утворюються чотири гаплоїдні дочірні.
4. Біологічне значення мейозу.
Біологічне значення мейозу:
1) зберігаються постійні для кожного виду набір хромосом (каріотип) та кількість ядерної ДНК(завдяки мейозу дозрілі статеві клітини одержують гаплоїдний набір хромосом, а при заплідненні відновлюється диплоїдний набір, притаманний даному виду організмів);
2) сприяє спадковій мінливості(обмін ділянками між гомологічними хромосомами (процес кросинговеру), а також незалежне розходження гомологічних хромосом до різних дочірніх клітин).
Дата добавления: 2014-12-22; просмотров: 971;