Розмноження
Нестатеве Статеве
Нестатеве розмноження відбувається Статевий процес здійснюється за участі,
за участі однієї батьківської особини, найчастіше, двох батьківських особин,
а новий організм формується з а новий організм формується за рахунок
нестатевих клітин (соматичних клітин) спеціалізованих статевих клітин
Основні способи нестатевого розмноження:1) поділ клітини надвоє; 2) мітоз; 3) спороутворення; 4) брунькування; 5) вегетативне розмноження (фрагментація).
Основні способи статевого розмноження: 1) кон'югація; 2) копуляція;
3) партеногенез.
Гермафродитизм- явище, за якого жіночі і чоловічі статеві клітини й, відповідно, залози утворюються в одному організмі.
Поліембріонія - це процес розвитку кількох зародків із заплідненої яйцеклітини.
2. Будова статевих клітин (гамет).
Статеві клітини (гамети) – це клітини, які порівняно з соматичними клітинами мають половинний (як правило, гаплоїдний) набір хромосом, а також характеризуються низьким рівнем процесів обміну.
Гамети
Яйцеклітини Сперматозоїди
Яйцеклітини- це округлі нерухомі клітини, які мають здебільшого великі розміри, оскільки містять запас поживних речовин, потрібних для розвитку зародка, та можуть бути вкриті різноманітними оболонками.
Типи яйцеклітин:
1) Ізолецитальні - яйцеклітини безхребетних тварин; мають незначну кількість рівномірно розподіленого в цитоплазмі жовтка; ядро розташовано ближче до центру клітини.
2) Помірно телолецитальні - яйцеклітини осетрових риб та земноводних; мають розміри 1,5-2 мм, середню кількість жовтка, який зосереджений біля одного з полюсів клітини; ядро клітини знаходиться біля протилежного полюсу.
3) Різко телолецитальні - яйцеклітини деяких риб, плазунів, птахів та яйцекладних ссавців; мають значні розміри 10-150 мм, велику кількість жовтка, який займає майже весь обсяг клітини; ядро клітини знаходиться біля одного з полюсів клітини в активній цитоплазмі.
4) Алецитальні - яйцеклітини плацентарних ссавців, людини; маленькі за розмірами (50-180 мкм), майже не мають жовтка.
Сперматозоїди – це невеликі за розмірами (10-800-8000 мкм), рухливі клітини. Будова сперматозоїдів ссавців: вони мають головку, в якій міститься ядро, на її передньому кінці є особлива органела - акросома, що формується за рахунок комплексу Гольджі та забезпечує проникнення сперматозоїда в яйцеклітину; за головкою розташована шийка, а за нею - коротенький проміжний відділ, у якому міститься центріоля, оточена мітохондріями, які генерують енергію для роботи джгутика, розташованого на задньому кінці клітини.
Дата добавления: 2014-12-22; просмотров: 994;