Історія України як наука та навчальна дисципліна. Періодизація курсу і його історіографія.
УЧЕБНО - ПРАКТИЧЕСКОЕ ПОСОБИЕ
Подписано к печати:
Тираж:
Заказ №:
Історія України як наука та навчальна дисципліна. Періодизація курсу і його історіографія.
Історія – наука про життя і розвиток суспільства. Як і кожна наука має об ‘ єкт і предмет. Обєкт – це вся історична реальність.
Предмет – це та частина історичної реальності , яка викликає інтерес. Предметом історії України є суспільний, економічний, політичний, культурний та державницький розвиток укр. земель, починаючи з давніх часів і до сьогодні.
Історіографія(з грецького – опис історії ) – вивчає історію історичної науки.Перше питання про укр. як народ який має сх. до держав в друг. Пол. 19 ст. поставив і вивчав укр. історик Костомаров. В своїй праці « Дві руські народ. « він виділив 2 групи словянських племен : пн. і. пд. Руси. Він відмітив відмінність в мові та характері. Пн. Руси схильні підкорятися ( абсолютна монархія). Пд. руси характеризуються незалежністю (козацька держава) , не було кріпосного права до 1692 р. Після Костомарова продовжували справу Антонович і Грушевський. Антонович продовжував історію укр. народу, доводив: Київська Русь не належить до Росії, а створювалася українцями. Вивчав козацькі часи. Грушевський на рубежі 19 – 20 ст. створював наукову схему праці « Історія України – Русі « На початку 20 ст. в Україні історично утворилося 2 напрямки: народний і державний. Вони проіснували до поч. 30 – х років. Замість них історикам була запропонована рад. історіографія. В основі рад. історіографії панувала універсальна періодизація. В основі її одна сусп. формація змінювалася іншою.
В історії поділяють на 5 періодів ( ладів ):
- первіснообщинний
- рабовласницький
- феодальний
- капіталістичний
- соціалістичний.
За рад. історії, історія України як предмет не викладалася. А була історія СРСР. Феодальний лад тривав з 9 по 19 ст. потім народжуватися капіталізм.
На початку 90 – х років 20 ст. рад. періодизація була змінена новою періодизацією.
Періодизація історії України:
1.Проісторична і рання історія;
2.Княжа доба
3.Литовсько – руська (польська)
4.Доба козацько – гетьманської держави
5.Доба культурно – національного і державного відродження України
6.Радянська доба: міжвоєнна ситуація, 2 світова війна, перебудова.
Головне історичне джерело – археологія.
Періодизація історії – це життя, діяльність, боротьба певних державних структур від найдавніших часів до сьогодні.
Види історичних джерел: літопис – Нестор – літописець, Галицько Волинський літопис 13 ст. , Київський літопис – 12 ст., козацькі – Самовидця, літературні джерела.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 2545;