Зовнішня політика гетьмана Богдана Хмельницького.

З повстанням Богдана Хмельницького в 1648 році розпочинається нова епоха в історії України – доба відродження української державності.Україна, яка довгі часи була невідомим, забутим глухим кутком «на краю світу», знов стала центром уваги всієї Європи, здобула собі значення й пошану, а народ її встав як повноправний громадянин серед інших європейських народів. У часи гетьмана Богдана Хмельницького ми вже можемо говорити про повноправну державу та її зовнішню політику. Зборівським договором 1649 року, який один тільки й був ратифікований польським сеймом, держава Б.Хмельницького була Польщею офіційно визнана. Від цієї події йде відлік часу вже повноцінної української дипломатії.

У цей час Річ Посполита робить усе, щоб розбити українсько-татарський союз, тим більш, що для того з’явилися умови. Татари, як відомо, у найвідповідальніший момент бою під Зборовом, коли Хмельницький був на крок від остаточного розгрому Польщі, зрадили його й примусили піти на переговори з поляками. Здавалося б, гетьман не повинен був пробачати цього татарам. Але Богдан Хмельницький за цей союз тримався обома руками, йшов на просто неможливі поступки татарам, щоб його забезпечити, входив у дипломатичні зносини з Туреччиною, готувався до спільного з татарами походу проти Москви (про що детальніше далі). І цей факт, до речі, свідчить про те, що гетьман зовсім не мріяв ні про яке «воз’єднання» з Москвою, як на цьому наполегливо наголошувала імперська й проімперська історіографія та й деякі українські романісти (див., наприклад, показовий у цьому відношенні роман «Я, Богдан» Павла Загребельного). Можна стверджувати, що Богдан Хмельницький збирався тільки використати Москву як військову силу в своїх планах. Через те й тиснув на неї й мав плани навіть іти в похід проти неї, як заявляв, – на знак помсти за те, що вона не допомогла йому в його боротьбі проти поляків у 1649 році. І цар Московії Олексій Михайлович, до речі, дуже цього боявся.

Козаки не змогли перемогти поляків ні під Берестечком (знов через зраду татар), ні під Білою Церквою (1651 р.), тому змушені були підписати 18 вересня 1651 року Білоцерківський договір, що був виразним кроком назад у становленні української державності. В зовнішньополітичній площині це був сильний удар по останній: Україна позбавлялась права зносин з іноземними державами й повинна була розірвати союз з Кримським ханством. Перед Богданом Хмельницьким виразно постали дві об’єктивні обставини: самотужки Польщу перемогти гетьман не міг, а запорука його міліарної могутності – українсько-татарський союз – виявився вельми хитким. Татарські хани виявились далеко не такими далекоглядними, яким був Хмельницький, вони вже тоді готували собі ту загибель, яка невідворотно настане для їх держави через 100 років.

У цілому ж, Українська держава вже в перший рік свого існування здобула широке міжнародне визнання. Польський дослідник Людвік Кубаля твердив, що «здається, не було і для, щоб Хмельницький не приймав чужоземних послів, дипломатичних агентів, кур’єрів, посланців і не посилав своїх». Гетьман установив дипломатичні контакти з Московською державою, Кримським ханством, Туреччиною, Польщею, Трансільванією, Молдавією. В наступні роки уряд Б.Хмельницького визнали Венеція, Валахія, Швеція та інші країни. Незважаючи на політичну протидію Польщі та її союзників, Україна на міжнародній арені закріпилася. І все ж таки дипломатичну війну з Польщею Богдан Хмельницький явно програвав. На цьому треба зупинитися окремо.

Всі спроби гетьмана знайти собі союзника впирались в одну проблему: визнання законності Козацької держави і його особисто як голови цієї держави. В очах європейських правителів Хмельницький був бунтівником, збунтованим рабом, узурпатором влади, який повстав проти свого володаря – короля польського. Саме тому, до речі, не дуже охоче йшла на стосунки з ним навіть Москва, яка була дуже зацікавлена в союзі з Україною. І з цим Хмельницькому, хочеш-не хочеш, а приходилося рахуватись. І в 1650 році в його голові народжується план династичного укріплення свого роду, який узгоджувався з принципом тодішньої зовнішньої політики «немає народу без господина». І той «господин», природно, мав бути тільки з визнаних Європою династій. Хмельницький цю обставину прекрасно розумів, що видно, зокрема, з того, що ще восени 1648 року гетьманський уряд звертався до турецького султана з проханням прийняти під свою зверхність «Україну, Білу Русь, Волинь, Поділля з усією (Галицькою) Руссю аж по Віслу». Це було вигідно в той час Порті, тому султанський уряд обіцяв надати Україні необхідну військову допомогу. Але в залежність від Туреччини гетьман свою країну все ж таки не віддав.

Однак без династичного укріплення свого власного роду Хмельницький, походженням з «низів», не мав надії бути визнаним Європою, його перспективою могло бути тільки становище васала котрогось із тогочасних правителів. До речі, в аналогічній ситуації опинився й Олівер Кромвель. Не випадково «залізний диктатор» Великобританії намагався на початку визвольного руху Козаччини встановити зв’язки з Б.Хмельницьким. Урешті решт своїх планів Кромвелю так і не вдалося реалізувати, те ж чекало й Богдана Хмельницького. План набуття його родом династичних зв’язків був мудрим і єдино перспективним для України на той час. І саме тому йому й не судилося здійснитись. Не дали. Занадто могутні зовнішні чинники мали свої види на Україну.

Тим не менш, не можна вважати спробу Хмельницького через шлюб свого сина Тиміша з донькою молдавського господаря Василя Лупула ввійти в династичні зв’язки з Габсбургами, домагаючись чого він зробив кілька походів у Молдавію (1650, 1652 і 1653 рр.) його помилкою, як це робить, зокрема, В.Шевчук (див.: Шевчук В. Козацька держава. – К., 1995. – С.73). То був єдино можливий шлях входження України в статусі незалежної держави в монархічну на той час Європу. Всі інші шляхи тягли за собою підлеглість у тому чи іншому вигляді якійсь із корон. Без цього шляху гетьман Богдан Хмельницький опинявся в стані без вибору.І гетьман таки в ньому опинився.

Московська орієнтація.

В історичній літературі існує чимало різних, часто полярних оцінок цього важливого політичного акту України середини ХVІІ ст. Розцінювати ж його треба об’єктивно, виходячи з тієї конкретно-історичної ситуації, яка склалася в Україні до середини ХVІІ ст. Активна зовнішня політика Б.Хмельницького, що розпочалася з початком Національно-визвольної революції в 1648 році, пояснювалася потребою в пошуку союзників. І з перших же кроків повстань важливе місце в діяльності гетьманського уряду займали відносини з правлячими колами Московської держави.

Україно-московські контакти даного періоду започаткував лист гетьмана Б.Хмельницького до московського царя Олексія Михайловича від 8 (18) червня 1648 р. Цей документ не раз розглядався в історичній літературі й отримав неоднозначне трактування в історіографії. Радянська історіографія розвивала тезу, що він мав започаткувати переговори про «приєднання України до Росії». Ця теза стала одним із наріжних каменів концепції т.зв. «воз’єднання», свідченням прагнення Хмельницького «воз’єднати» Україну з Росією в єдиній державі вже на початковому етапі повстання. Й чи не поодиноким винятком з цього правила була висловлена І.Крип’якевичем думка щодо того, що мотивом написання листа булла спроба схилити Олексія Михайловича до надання військової допомоги козацькій армії та заохотити його до боротьби за польський трон, який після смерті короля Владислава ІV залишався вакантним. Ця думка лише з початку 90-х років ХХ ст. почне завойовувати собі своїх прибічників в історіографії. Й історичні джерела, хронологія та логіка подій переконують в її правильності.

Дійсно, влітку 1647 року царський уряд уклав з Варшавою оборонний союз проти татар. З початком Визвольної війни українського народу та появою на українських землях союзників повстанців – ногайської орди – польське керівництво активно налагоджує контакти з московськими воєводами, закликаючи їх до виконання союзницьких зобов’язань і надання Польщі військової допомоги в боротьбі проти Хмельницького й татар. Отримавши необхідні відомості від польських урядовців, цар почав готуватися до походу на татар. Достовірну інформацію про наміри царя гетьман почерпнув з перехопленого листа князя О.М.Трубецького до брацлавського воєводи Речі Посполитої Адама Киселя. Прагнучи спростувати негативні наслідки антикозацької кампанії, проведеної польською стороною та запобігти втручанню московських військ у конфлікт, Хмельницький і написав цей лист до царя Олексія Михайловича, в якому повідомляв про причини повстання, успіхи козаків у битвах, порушував питання про надання повстанцям військової допомоги (акцентуючи при тому увагу на одновірності козаків і московітів) та висловлював побажання бачити «православного християнського» монарха на вільному поки що польському троні. Проте в листі нічого не було сказано про якісь наміри гетьмана прийняти разом з Військом Запорозьким підданство Москви. А приблизно через місяць, 11 (21) липня 1648 р., у листі до путивльського воєводи Плєщеєва Хмельницький повторює побажання, щоб московський монарх «… ляхом і нам паном і царем був».

Іншого й не могло бути. В цьому зв’язку треба насамперед зважати на вказаний нами вище принцип тогочасної зовнішньої політики – «немає народу без господина», причому – походженням тільки з визнаних Європою династій. Проте в цей час політичні вимоги повстанців ще не досягали рівня цього принципу, бо не виходили за межі програми, визначеної В.Липинським терміном «політика козацького автономізму». Їх турбувало тільки забезпечення умов для автономного функціонування Війська Запорізького на землях, що були традиційним ареалом розселення українського козацтва, та отримання гарантій вільного віросповідання «руського» народу під зверхністю Корони Польської.

Богдан Хмельницький не мав наміру домагатися повного розриву з Річчю Посполитою, не хотів рвати свою присягу своєму «господину» – польському королю (хоча Яну Казимиру він так таки присягу й не склав), бо це потягло б дуже негативні наслідки для нього особисто і для всієї української справи, тому для нього ідеальним варіантом було б, якби цим королем став московський цар. Стосовно ж висловленої в листі Хмельницького до царя тези, на яку завжди особливо натискала радянська історіографія, про готовність «всім Військом Запорозким услужить вашой царской велможности», то тут, безперечно, мова йшла про звичну для козацтва – як певної відокремленої військово-політичної організації – практику шукання «лицарського хліба» в іноземних правителів, і не більше. І в цьому зв’язку промовистою ілюстрацією може слугувати укладення козацтвом ще наприкінці ХVІ ст. з представником «Священної Римської імперії німецької нації» квазідоговору про встановлення піддансько-службових стосунків з імператором Рудольфом ІІ, які в історіографії отримали назву спрощеного умовного підданства. З московським же царем на цей час не передбачалося навіть цього.

Тим часом бурхливий розвиток Визвольної війни привів до наповнення ідей «козацького автономізму» новим змістом. Улітку 1648 року козаки домагаються автономії не лише для Подніпров’я, а й для Правобережної України – по р. Горинь і м. Володимир. У вересні цього ж року джерела вперше фіксують наміри Б.Хмельницького «…відняти польські володіння до Вісли».

Переможний для козацької зброї розвиток протистояння з польськими військами в 1648 році, урочистий в’їзд гетьмана Хмельницького до давньої княжої столиці – Києва, його розмови з вищим православним духовенством, Єрусалимським патріархом Паїсієм та київською інтелігенцією – усе це створило умови для переосмислення Хмельницьким результатів і завдань визвольної боротьби. Цей процес завершився в лютому 1649 року виробленням нових для української суспільно-політичної думки програмних вимог щодо розбудови незалежної від Речі Посполитої Української козацької держави.

Можна сказати, що наприкінці 1648 року до Києва на білому коні Богдан Хмельницький в’їхав як талановитий, але, по великому рахунку, звичайний козацький ватажок, а виїхав з нього навесні 1649 року й попрямував на поле наступних битв з поляками могутній державний діяч.

Й історична інформація щодо княжого минулого України та її майбутніх перспектив у зв’язку з цим минулим, яку йому напевне надали представники київської духовної й інтелектуальної еліти, зіграла в цьому чи не найголовнішу роль. Адже зовсім не випадково патріарх Паїсій титулував Хмельницького «князем Русі» й, можливо, навіть коронував його на Руське князівство(у джерелах див. про це: Воссоединение Украины с Россией. Документы и материалы в трех томах. – Т.2.– М., 1954. – С. 118 – 120).То ж, з одного боку, гетьман цілком сприйняв ідею старої державної традиції княжої Руси-України, що зміцнило в ньому самопочуття й самоповагу українського монарха – «самодержця руського», а з іншого – йому також дуже імпонувала ідея нової козацької держави, яка виникла внаслідок революційної активності народних мас.

Напевне саме під впливом патріарха, який підтримував тісні контакти з московськими духовними й світськими властями, в Богдана та його оточення вперше й зародилася ідея широкомасштабного використання московської допомоги в боротьбі з Річчю Посполитою. Адже саме після розмов з патріархом, який надзвичайно високо цінував заслуги Богдана Хмельницького в справі захисту православної віри, але не симпатизував союзницьким взаєминам України з Кримом, гетьман вирішив відрядити до Москви свого посла – полковника Силуяна Мужиловського.

Джерела, на жаль, не дають повної інформації щодо мети посольства Мужиловського. Але, враховуючи норми придворного етикету Московської держави, за якими він не міг на тому рівні свого представництва, яке тоді мав, вести переговори з самим царем, а тому просто передав царю записку (й це ще було великим щастям, що цю записку таки передали), можна твердити, що в записці й було висловлене найголовніше з того, чого домагався гетьман. У ній же стисло повідомлялося про причини й перші кроки визвольної боротьби, а також порушувалося клопотання про надання військової допомоги в боротьбі з Польщею. Про якесь прийняття Війська Запорозького в підданство в записці нічого не було.

То ж є всі підстави стверджувати, що на кінець грудня 1648 року (час від’їзду Паїсія й С.Мужиловського до Москви) в українського керівництва не було ще планів остаточного розриву з Варшавою. Навпаки, гетьманський уряд все ще сподівався на можливість такого реформування державного устрою Речі Посполитої, яке б гарантувало автономію Війська Запорізького. Зокрема, С.Мужиловський заявляв, що новий польський король Ян Казимир (до посідання престолу яким Б.Хмельницький приклав чимало зусиль) у листі до гетьмана обіцяв бути «русским [королем] і що през шаблю узяли, аби тое моцно держали». До того ж, українське керівництво все одно не полишало намірів посадити на польський трон короля – не-католика (трансільванського князя або московського царя), оскільки Військо Запорозьке присяги Яну-Казимиру не складало.

Переломними ж в історії розвитку української державної ідеї стали перші місяці 1649 року. На переговорах з польськими комісарами, що проходили в лютому 1649 року в Переяславі, Хмельницький уперше оприлюднив плани визволити «…з лядської неволі […] народ всієї Русі» та, «…відірвавши від ляхів Русь і Україну», створити удільну державу. Виступаючи в похід проти польської армії в травні 1649 року, гетьман ставив перед козацькими полками завдання розгромити ворога, щоб потім добиватися незалежності «Руської держави», територія якої мала простягатися від Перемишля до московського кордону.

То ж цілком можна визнати позицію тих українських істориків (О.Оглоблина, В.Степанкова, В.Шевчука та ін.), що вже в лютому 1649 року Богдан Хмельницький досяг наступного:

1) чітко засвідчив право українського народу на створення власної держави в етнічних межах його проживання;

2) висловив ідею незалежності новоутвореної держави від влади польського короля. (Під час перебування в Чигирині московського посла Г.Унковського гетьман йому прямо сказав: «А нас Бог від них (Польщі й Литви) увільнив – короля ми не обирали і не коронували і хреста йому не цілували. А вони до нас про це не писали і не присилали, і ми волею Божою цим від них стали вільні»);

3) сформулював положення про соборність Української держави;

4) розглядав утворену Українську державу як спадкоємицю Київської Руси.

Під час переговорів з Г.Унковським він заявив, що замирення з Річчю Посполитою можливе лише за умови визнання її урядом незалежності Козацької України «по тим кордоном, як володіли благочестиві великі князі, а ми у підданстві і неволі бути у них не хочемо».

Ось з такими здобутками підійшов Б.Хмельницький до здійснення своїх планів відносно Москви. У травні 1649 року гетьман направив до Москви представницьке посольство на чолі з полковником Федором Вишняком, в акредитивній грамоті якого було чітко висловлено прохання про покровительство московського монарха. Вирази, в яких була сформульована дана пропозиція, свідчать про бажання Війська Запорозького прийняти протекторат монарха: «…под милость и оборону свою […] возьми». У тексті видний відхід від програми автономії для козацького стану, адже тут був украй важливий уточнюючий момент, а саме: «під оборону» просили взяти «всю Русь», тобто не лише Військо Запорозьке як військово-політичну структуру, а й територію, заселену православним народом.

Однак після невдалої для Хмельницького битви під Зборовом влітку 1649 року україно-московські відносини різко погіршилися. Пригнічений невдачею, Богдан убачав одну з її головних причин у небажанні Москви надати Україні необхідну військову допомогу. Гетьман не лише висловив невдоволення позицією московського уряду, а й погрожував. У своїх донесеннях московські вістуни писали, що Хмельницький хоче йти «…войною тотчас на государево Московское государство». Причому погрози лунали вже не тільки з уст гетьмана, а й «…во всех де […] черкаских городах […] те же речи черкасы все говорят не тайно, что идти им з гетманом однолично на […] государева Московское государство войною».

До речі, з початку 1650 року в Україні перебував самозванець Тимофій Акудінов, який видавав себе за сина московського царя Василя Шуйського й виказував претензії на московський трон, шукаючи допомоги в іноземних правителів. Це страшенно дратувало царя і його оточення. Але, незважаючи на численні вимоги Москви видати їй самозванця, Хмельницький цього робити не поспішав, даючи змогу останньому плести політичні інтриги проти Олексія Михайловича. Не допомогло й втручання польського короля в цю справу. І в такій поведінці гетьмана важко не помітити тактики дипломатичного тиску на Москву.

Водночас українське керівництво не допускало таких кроків, унаслідок яких україно-московські відносини значно загострилися або навіть розірвалися б. Так, узимку 1650 року Хмельницький робить усе, щоб не допустити участі українських полків у каральній акції Іслам-Гірея проти донських козаків, а в середині березня цілком ігнорує накази польського короля про підготовку до комбінованого польсько-татарського походу проти Московської держави. Але нерішучість царського уряду і його відмова взяти під захист Військо Запорізьке змусили гетьмана на початку 1650 року знов активізувати контакти зі Стамбулом. І у вересні 1651 року до Хмельницького прибув турецький посол Осман-ага, який повідомив про готовність турецького уряду взяти під свій захист Україну. Але гетьман з цим поспішати не став та й Москва, природно, про все дізналася від своїх інформаторів, якими Україна була просто нашпигована, особливо в середовищі духовенства, тому не випадково, що україно-російські відносини після цього суттєво поліпшилися.

То ж, у лютому 1651 р. в Москві пройшов Земський собор, який визнав за можливе у разі невиконання польською стороною умов «вічного миру» дозволити царю прийняти в підданство Військо Запорозьке. Правда, наявні джерела не дають змоги з’ясувати форму цього підданства, яка могла бути доволі різною. Можна мати певні припущення щодо цього, якщо врахувати, що в березні 1652 року, коли Хмельницький через свого посланця І.Іскру запропонував негайно прийняти під опіку Військо Запорізьке, царський уряд розглядав питання щодо прийняття його лише як соціальної структури, без території, на якій воно базувалося, передбачаючи в подальшому надати під його розміщення безлюдні землі в межиріччі Дону та Медведиці. Як бачимо, тут ішлося про переселення на терен Московської держави.

Поразка ж козацьких військ під Берестечком завершує етап висхідного розвитку Визвольної війни. Укладений за її результатами Білоцерковський мирний договір звів нанівець автономію Козацької України та породив реальну загрозу спалаху громадянської війни на терені Наддніпрянщині. Незважаючи на блискучу перемогу під Батогом, геополітична ситуація в регіоні не тільки не поліпшилася, а навіть ускладнилася. Як свідчать історичні джерела, з літа 1653 року Козацька Україна внаслідок дипломатичних прорахунків воювала вже не тільки проти Речі Посполитої, а й проти сформованої антиукраїнської коаліції у складі Речі Посполитої, Молдови, Валахії та Трансільванії.

Воєнні дії козацької армії проти коаліції проходили невдало. Річ Посполита не йшла вже ні на які переговори з Україною, а вимагала повної капітуляції. Богдану Хмельницькому все важче було збирати необхідну для ведення бойових дій армію. Йому конче потрібен був потужний воєнний союзник. Російські шпигуни у Стамбулі (зокрема якийсь грек Фома Іванов) у першій половині 1653 року інформували царський уряд про активізацію зносин козацької старшини з представниками турецького султана. А в середині травня 1653 року до гетьмана прибув Магмет-ага з султанською грамотою й атрибутами влади васально залежного від Порти правителя: булавою, бунчуком, кафтаном, знаменом. За свідченням І.Виговського, Хмельницькому був запропонований протекторат на умовах значно кращих від протекторату Кримського ханства.

Однак, пославшись на несприятливий для переговорів час (Оттоманська Порта була дуже слабкою в цей час і не була здатною серйозно втрутитись у конфлікт у Центрально-Східній Європі, що гетьман, безумовно, знав), Хмельницький попросив посла поки що зачекати. А сам тим часом намагається розіграти турецьку карту в політичній грі з Москвою. І це йому вдалося.

Якщо ще в квітні 1653 року справа Війська Запорозького щодо отримання опіки московського царя виглядала безнадійною, то після того, як 3 червня І.Виговський повідомив посланців путивльських воєвод про наміри Порти прийняти Україну під свій захист, уже 22 червня цар звернувся до Хмельницького з грамотою, де повідомив про рішення «…вас принять под нашу царского величества высокую руку, яко да не будете врагом креста Христова». А скликаний на Покрову – 1(11) жовтня – Земський собор так мотивував ухвалення свого позитивного щодо України рішення «…гетмана Богдана Хмельницкого и все Войско Запорожское с городами и землями принять»: «…Чтоб из не отпускать в подданство турскому султану или крымскому хану». То ж усе сталося так, як і планував гетьман.

Отже, за умов, що склалися на кінець 1653 року, прийняття протекції московського царя ставало одним з не багатьох (якщо не єдиним) більш-менш прийнятних для керівництва Гетьманату шляхів виходу зі скрутного зовнішньополітичного становища, ускладненого низкою негативних внутрішньополітичних процесів, Козацької України. Тому рішення Переяславської ради 1654 року не були інтригою незначної кількості старшини чи наслідком підступних намірів Московської держави, як це інколи подається в історичній літературі.

Водночас історичні джерела не підтверджують висловленої в 50 – 60-ті рр. ХХ ст. в радянській історіографії думки, що Переяславська рада була «всеукраїнською» й «народною». На Раді не було представників Белзького, Волинського, Подільського й Руського воєводств, тобто не було представлено більше третини населення тогочасної України. Крім того, на Раді була присутня лише незначна частина й самого козацтва. За даними О.Апанович, тільки 284 особи склали присягу в Переяславі як представники козацтва. Що ж стосується селян, міщан і духовенства, то їх навіть не було запрошено на таку важливу політичну акцію.

То ж, можна кваліфікувати Переяславську раду тільки як представницьку, декларативну раду, в якій, крім козаків, дозволено було взяти участь бажаючим мешканцям Переяслава та прибулим до нього приватним особам. До того ж, з боку частини старшини, рядового козацтва, духовенства й простого «поспільства» була сформована серйозна опозиція акту 1654 року. В. Липинський щодо нього писав: «На Переяславську умову ми звикли дивитися крізь призму пізніше створеної Переяславської легенди, яка творилася як з російського, так і з українського боку».

А що ж було насправді? Сергій Шелухін, значний спеціаліст з державного права, видатний діяч уряду гетьмана Павла Скоропадського (1918 р.) визначив зміст домовленості так: військовий союз з персональною протекцією московського царя. У Переяславі 8 січня 1654 року ніякого договору укладено не було, тут було здійснено лише усний акт присяги, умови ж договору лише обговорювались, тому й Переяславським договором це називати не можна. Акт самої присяги був усний, отож, і трактувати його можна було довільно. Зрештою, козаки так і трактували цей союз як «монаршу протекцію» (оцінимо правильність їхнього розуміння, зважаючи на дефініцію С.Шелухіна. – див. вище визначення), й така традиція тяглась аж до Самійла Величка й «Історії Русів». (Називає цей акт «монаршим союзом і протекцією» Самійло Величко у своєму «Літописі»).

Росіяни ж такого поняття, як «договір», не знали й не розуміли; вони знали, в силу специфіки їхнього державного устрою з його ідеєю «третьоримськості», одну форму – підданство царю (підкреслюємо: царю, а не Росії. Тому з ліквідацією у лютому 1917 року в Росії монархії потрактована навіть за російськими мірками залежність автоматично скасовувалась). Отже, «Прохальні пункти» Б.Хмельницького росіяни трактували як визначення меж царської милості, а не як міждержавний договір. Тоді як українці приймали дані «пункти» саме як міждержавний договір, або, точніше, умови царської протекції (того необхідного «господина», через якого мав у Європі постати український народ. Не випадково на Переяславській раді сам Богдан Хмельницький сказав знамениті слова «Не можна нам більше жити без царя»), на яких козаки її у свій край допускали. Вказані ж слова Богдана Хмельницького зовсім не означали, що гетьман тільки й мріяв, як би піти в залежність. Просто всі інші варіанти як військового союзу, необхідного Україні, так і правових аспектів визнання України Європою були вичерпані.

Українці розуміли договір з московським царем у європейському понятті цього слова, бо звикли до європейської правової системи, а росіяни мали про нього своє поняття, бо у них верховодила не система законів, а воля царя, а закон – то було для них тимчасове висловлення царської волі, що могла мінятися як завгодно. Саме через таку настанову московської сторони посол царя боярин Бутурлін рішуче відмовився присягати на тому, що цар дотримається умов домовленостей (що завжди робив польський король), – така присяга для росіян, підданих царя «третього Риму», який уважав тільки себе єдиним утіленням Спасіння на землі, була неможлива. Помилкою Богдана Хмельницького треба вважати те, що заради військових справ гетьман злегковажив такими важливими психологічно-політичними настановами росіян, адже виходило, що одна сторона (українська) присягала, а друга (московська) жодних присяжних зобов’язань на себе не брала.

Отже, у Переяславі пакти не приймались, а обговорювались тільки їхні умови, а відтак ніякого «Переяславського договору» ніколи в природі не існувало. Чинність же клятви гетьмана й старшини сягала тільки до кінця життя даного гетьмана, через що згодом кожен гетьман приймав присягу й умови правління заново. Не читались ніякі пакти й на самій Переяславські раді. Їхню редакцію в 23-х пунктах було подано московському урядові 14 березня 1654 року. У Переяславі ж боярин Бутурлін лише вручив гетьману царську грамоту. «Березневі пункти» неправильно вважаються «Переяславськими», їх правильніше називати Московськими, бо приймались вони в Москві.

Цікаво, що за життя Б.Хмельницького вони козакам не були відомі, більш того, як історичний автентичний, підписаний обома сторонами документ вони не збереглись, а тільки в копії – вважається, що цей документ був знищений в часи імператриці Катерини ІІ як недогідний Росії. Відносно ж України, починаючи ж з часів Юрія Хмельницького, ці пакти подавались московським урядом сфальсифіковано, у зміненому вигляді. Ясно, що – в інтересах Московської держави.

Ось тут могло критися те, що можна вважати заледве не головною помилкою Б.Хмельницького – не треба було приховувати від загалу козаків умови протекції царя. Тоді їхніх провідників у пізніші часи не можна було б обдурити, тиснучи на них тим, що Богдан Хмельницький нібито підписав якийсь документ, про який вони жодного поняття не мали, й викручувати їм руки, щоб вони підписували те, що їм пропонувалась, бо, мовляв, «буде ще гірше, якщо показати те, що підписав Хмельницький». Ніхто ж не знав, що Хмельницький не підписав НІЧОГО.

У цілому ж, можна повністю визнати дефініцію В.Липинського, що угода Б. Хмельницького з Московією «була таким самим випадковим союзом, зверненим проти Польщі, якими були всі його попередні такі ж союзи з Кримом, а перш за все з Туреччиною».

Отже, умова підданства носила загалом тільки риторичний характер для козаків, а в основі союзу був усе ж таки чисто військовий союз проти Польщі, забезпечений правами протекторату. У результаті і Хмельницький отримував необхідного для свого визнання в Європі «господина», якого можна було при нагоді легко поміняти (чого якраз і не дали зробити), і Московія інакше входити в подібний союз вважала для себе недопустимим. З цього боку всі пункти було побудовано точно і ясно. Царські війська мали йти під Смоленськ на Польщу, українські війська в Україні мали бути підсилені московським військом (пп. 7, 8, 10). За це цар вимагав плати, тобто брати собі данину (п.1), з якої вирахувано буде суму на козацькі витрати (пп. 2, 3, 4, 11), цар же не бажав мати збитків.

Проте треба визнати, що в такій важливій політичній справі московські дипломати виявились хитрішими й далекогляднішими за українців: вони не тільки домовились про військовий союз, а й спритно використали умови царської протекції для того, щоб згодом все більше ставити Україну в залежність від своєї держави. Хмельницький же поставився до цього договору легковажно, допустив кілька серйозних помилок, які й стали для України фатальними: не визначив чіткої форми підданства, не взяв клятви з московського боку на виконання умов, не сам присягав, як спершу хотів, а допустив, щоб присягав народ, нехай і в незначній кількості осіб його представників, що морально знесилило його, не даючи змоги дати належну відсіч московській експансії, дозволив (нехай і формально) збирати в Україні данину для царя і не дав рішучого відпору царю в його бажанні мати воєвод в українських містах. Інша справа, що за життя Б.Хмельницького не було в українських землях жодного московського воєводи, де б гетьман того не бажав, як також і цар не отримав з України жодної копійки. Але, як виявилось пізніше, це був той момент в історії України, коли її гетьман мислив на рівні кримських татар, тобто дбав про поточний політичний момент, а не думав про майбутнє своєї країни й народу.

Водночас слід зазначити, що, незважаючи на те, що доповнення в гетьманський проект «Березневих статей», які зробив царський уряд, посилювали залежність Війська Запорізького від Москви, все ж таки загалом Московський договір 1654 року не перекреслював досягнень української еліти в утворенні власної держави. Українська козацька держава зберігала право не тільки на розвиток своєї внутрішньої політики, а й зовнішньої, хоча і в дещо обмеженому вже вигляді.

Важливе значення має визначення того, до якого часу діяла не зірвана Богданом Хмельницьким присяга царю. Вона укладалась, містячи вираз «до віку». На цій підставі російські ідеологи розробили міф про те, що начебто в Переяславі Україна «воз’єдналась з Росією навіки». Звернемось до того, як про цей момент говорив сам Богдан Хмельницький. Ось – слова, які гетьман сказав, відчуваючи, що скоро помре: «Я присягав московському цареві, але як король віддасть гетьманство моєму синові, то той може чинити як хоче, бо цареві на вірність не присягав».

Ці слова свідчать, наскільки зайвим був акт відречення від присяги російському царю, що його здійснили «козаки» В.Чорновола в 1992 році. Переяславський акт був чинним тільки до кінця життя гетьмана Богдана Хмельницького (ось – «до віку»). Новий же гетьман постановляв нові статті, а з ліквідацією гетьманства цей акт узагалі втратив свої юридичні чинники, не кажучи вже про те, що давно немає царів, яким присягали.

Початок боротьби за «Київську спадщину».

Богдан Хмельницький актом 1654 року поточні свої потреби задовольнив, тобто військову допомогу дістав, але дуже швидко побачив, що за союзника собі здобув. Щоб стало зрозуміло, в чому виявився корінь проблеми, треба згадати, що Руссю (чи «всією Росією») називалися землі, духовно підпорядковані Київському митрополиту, й «Руссю» вважалися Україна й Білорусія, а Московія називалась «Заліссям» (точніше «Заліською укрáїною») і в Русь не вводилась. Саме ж землі «Русі» («Росії») вважали себе спадкоємцями Київської держави ІХ – ХІІІ ст., й вони ж цілком увійшли у Велике князівство Литовське, Руське та Жемойтське, яке вважало себе також спадкоємцем Київського трону.

Отож, коли Богдан Хмельницький у 1649 році казав польським послам, що його метою є «визволити народ весь руський від лядської неволі по Віслу», то тут ми бачимо не тільки етнічний західний кордон українських земель, а й те, що гетьман мав на увазі визволити всю Україну й Білорусь. Саме через це депутація частини білоруської шляхти, духовенства, міщанства й селянства подала Хмельницькому прохання ввести їх у козацьку юрисдикцію, на підставі чого в Гетьманщині згодом утворився Стародубський полк. Білорусь у ХVІІ ст. усвідомлювалась як край етнічно відмінний від України, але в обох народів була сильною традиція співжиття державного, культурного, проте – насамперед церковно-духовного, що треба враховувати. Саме титул Київського митрополита включав у себе зворот «всієї Руси (Росії)», який мав значення України з Білоруссю. За терен давньої Київської митрополії й право на державно-політичну й духовну спадщину Київської Руси й розпочала боротьбу Москва, і ця боротьба в зміненому й трансформованому вигляді триває й досі.

Уже напередодні війни 1654 – 1657 рр. в оточенні московського монарха спостерігалося пожвавлення інтересу до концепції «Третього Риму», вперше сформульованої в 1523 – 1524 рр. монахом-греком Філофеєм Псковським. Робилися навіть спроби її модернізації відповідно до потреб тогочасної геополітики, які знаходять концентрований вираз у літописному Зводі 1650 року та Кормчий книзі 1653 року. Зокрема, обґрунтовувалися ідеї довізантійської древності російської християнської держави, єдності Російського та Грецького царств, а відтак і право Московської держави на візантійський спадок. Нові ідеологеми Москви стали підвалинами сакральної основи зовнішньої політики московського керівництва наступних десятиліть, в тому числі й підґрунтя стосунків з Україною. Українське керівництво, прагнучи заохотити царський уряд до спілки з Військом Запорозьким, свідомо саме підживлювало московські експансіоністські плани, які були вираженням привласнення собі Москвою особливої месіанської ролі в світі. Так, ще в 1650 році Б.Хмельницький, розмовляючи з фундатором московського Троїце-Сергієвого монастиря старцем Арсенієм, одним з найавторитетніших прихильників ідеї «Третього Риму» і злиття всіх православних царств у Московське царство «Третього Риму», казав: «Надобно прежде лядские рога сломать, потом и турок у нас будет». Тобто гетьман у цей час сам підштовхував московітів до реалізації цієї концепції на практиці.

Гучні перемоги перших років московсько-польської війни 1654 – 1657 рр. вселили в московських політиків упевненість у тому, що Московія вступила нарешті в період величі та втілення в життя своєї місії «обраної держави». І з осені 1655 року в дипломатичне листування Посольського приказу Московської держави в текст інтитуляції московського царя вноситься формула «Божиею милостью великий государь, царь и великий князь Алексей Михайлович, Всеа Великия и Малыя, и Белыя Росии самодержец и многих государств и земель восточных и западных, и северных отчин и дедич, и обладатель». І тут обов’язково треба сполучити це з тим, що 10 (20) листопада 1653 р., щойно після проголошення Земським собором рішення про прийняття Війська Запорозького під протекцію Олексія Михайловича та підготовку до війни з польським королем, на прапорі Великого царського полку московський цар був титулований як самодержець «Всея Великия и Малыя, и Белыя Русии».

То ж, як бачимо «накладення високої государевої руки» на Україну було в процесі практичного втілення Москвою ідеї «Третього Риму» моментом ключовим.

Однак існувала ще й Білорусь. І тут Москва проявила свої претензії відразу ж, як її військо вступило на білоруські землі. Вона не визнала тут ніякої козацької влади, як і духовної влади Київського митрополита. Й тут же почались україно-московські непорозуміння. Москва забирала білоруські міста з конкретною метою узурпації собі спадкового права Київської держави, щоб закріпити в титулі свого царя вже привласнені ним слова «самодержець Великої, Малої й Білої Росії», подавши себе як «Велику Росію». Й це, слід сказати, Москві зробити вдалося.

Не менш промовистим для ілюстрації тогочасної московської політики та офіційної ідеології держави був і факт оприлюднення нової титулятури Московського патріарха – «Никон, Божию милостью великий господин и государь, архиепископ царствующего града Москвы и всеа Великия и Малыя и Белыя и всея Северныя страны и помориа и многих государств патриарх». Як відомо, вище українське духовенство поставилося вкрай обережно до політичного кроку гетьмана Б.Хмельницького, реалізованого в січні 1654 року в Переяславі. Дивлячись на нову церковну титулятуру Нікона, можна зрозуміти, чому. Але гетьман у 1654 році до застережень свого духовенства не прислухався.

Однак не тільки концепція «Третього Риму» була головним ідеологічним підґрунтям експансії Москви. Ціла низка дослідників твердить, що набагато більше в цьому процесі важила «Київська спадщина». Москва виокремлювала для себе власний історичний шлях. Для цього їй потрібно було за будь-що «ввійти в Русь», якомога ретельніше «затерши» в джерелах і свідомості людей той факт, що вона в неї ніколи не входила, а потім обґрунтувати і ввести в свідомість людей ідею «особливої ролі» династії Романових в їх успішній (заснованій на експансії) політиці «збирання руських земель». Згідно ж з християнськими канонами, «збирати землі» має право тільки Апостольська церква. Ось для чого Москві був потрібен Київ – там побував у свій час апостол Андрій Первозванний з учнями й на місці його виникнення поставив хреста, визначивши тим його якесь особливе сакральне значення в майбутньому християнському світі.

Богдан Хмельницький зі свого боку надавав великого значення в боротьбі за «Київську спадщину» не тільки східному напрямку своєї геополітики, а також і західному, на якому відразу ж головну увагу приділив справі приєднання західних українських земель. З самого початку Національно-визвольної війни Гетьман визначав кордони Козацької держави – «по Львів, Холм і Галич». І хоча то був тільки політичний постулат, шанси на його здійснення існували. Польська влада на цьому терені майже втратила своє значення, а Московія не була ще в силі сягнути у своїх домаганнях так далеко, отож козацький чинник міг знайти тут визнання. Богдан Хмельницький виявляв великий інтерес до західних українських земель, але проводив об’єднання дуже обережно, зважаючи насамперед на різницю у вірі, бо західні українські землі на цей час були вже в церковній унії з Римом. Крім того, треба було уникнути підозр з боку Польщі й Московії. Вислані ним полковники оволодівали поступово різними містами й округами, привертали на свій бік населення справедливим управлінням і приязною поведінкою.

І така тактика гетьмана мала успіх. Одразу ж було приєднано білоруську територію над Дніпром, згодом настала черга українського Полісся. Тамошні магнати – такі, зокрема, як князь Степан Святополк-Четвертинський, самі просили, щоб їм прислали для охорони козацькі залоги. Під протекторат українського гетьмана просилися навіть могутні колись князі Радзівіли, і Хмельницький узяв під свою опіку їхнє Слуцьке воєводство. Шляхта з різних околиць Волині, Поділля й Берестейщини віддавала перевагу приходу українських військ, аніж московських чи шведських. Шляхта ж Пінського повіту прийняла козацьку владу дуже святково – обіцяючи «вірну приязнь в щастю і нещастю – на вічні часи».

Щоб укріпити козацьку владу на західних українських землях, Богдан Хмельницький вирішив підтримати семигородського (трансільванського) князя Юрія Ракоці (Ракочія) в його прагненні здобути польський престол. Київський полковник Антон Жданович з 30-тисячним військом ходив на підмогу князеві й перейшов з ним уздовж всю Польщу – з Кракова через Сандомир, Люблін аж до Варшави. Але, слід сказати, князь Ракоці виявив одразу свою політичну неповороткість, яка врешті-решт стала на заваді втілення в життя планів Хмельницького в цьому регіоні.

І все ж таки головною помилкою Хмельницького в здійсненні своєї геополітики було те, що гетьман допустив щоб засади політико-правового включення України в орбіту владних відносин московського царя були сформульовані в Московському договорі 1654 року дуже аморфно. Що й використає Москва, й дуже скоро. Практика ж «збиральницької» політики московської династії на середину ХVІІ ст. виробила вже цілий арсенал відповідних засобів і методів. Зокрема:

– політика дипломатичної гри та переманювання на свій бік іноетнічної спільноти;

– поступовий, багатоступеневий наступ на окраїни, що починався з оголошення протекторату, закріпленого сценаріями публічного лояльного волевиявлення, і закінчувався повною анексією земель;

– воєнне загарбання, що супроводжувалося жорстокими репресіями; виправдання анексії політичними аргументами (наприклад, звинуваченні в колабораціонізмі місцевих еліт із зовнішніми ворогами Москви) чи історичними прецедентами (зокрема. претензіями на те, що всі землі колишнього Великого Володимирського князівства є «отчиною» московських князів) тощо.

На різних етапах боротьби Москви за «Київську спадщина», а відтак за повне підкорення України можна без проблем виявити відносно України заледве не весь перелік наведених вище аргументів. Все це використовується проти України й сьогодні, а відповідно, боротьба за «Київську спадщину» між Москвою й Києвом триває й досі.

Обриси нової геополітичної орієнтації – шведської.

Богдан Хмельницький почав з 1655 року міняти своє ставлення до союзу з Москвою, вона це зрозуміла й у серпні 1656 році уклала з Польщею перемир'я у Вільні. За перемир’я поляки облудно пообіцяли царю Олексію Михайловичу польський трон. І Москва пішла на це. Польська дипломатія й досі вважає цей свій обман одною з своїх найкращих перемог, називаючи її «класичною». А ніхто нікого й не дурив – польський сейм просто не обрав Олексія Михайловича на королівський трон! Все – дуже «демократично», і які можуть до поляків у росіян претензії? Не обрали їхнього царя на польський трон і все. Сам, мовляв, винний – погано старався. Тож, поляки обдурили Тишайшого царя таки, дійсно, «класично», не можна не визнати.

Вільно було третім після Берестечка та Молдавії великим програшем України у війні, цього разу дипломатичним, адже в союз з Москвою Гетьман і вступив тільки, щоб перемогти Польщу. Віленське ж перемир’я означало, що Москва ставала союзницею Польщі, отож московська протекція перетворювалась у велику небезпеку для України. Козаки послали на Віленську комісію своїх послів, але їх до нарад не допустили, і все було цілком у стилі тих часів: там, де переговори ведуть монархи, їхнім підданим місця немає.

Це був жахливий для українців моральний і політичний удар. Козацькі посли, повернувшись з Вільна, сказали: «Нині Військо Запорізьке в Україні пропало. Помочі нема нізвідки, і голови не маємо де притулити. Нічого не знаємо, яку угоду заключили з комісарами лядськими повновласні царської величності посли. Бо не тільки не радилися вони з нами, а навіть іздалека до наметів посольських не допустили, наче собак до церкви Божої». Гетьман був уражений не менше від своїх людей. «Не журіться, діти, – сказав Богдан Хмельницький. – Я знаю, що робити! Нам треба відступити од руки царської і підемо туди, де Всевишній владика скаже – не тільки під володаря християнського, а хоч би й під самого бусурмана».

2 (12) жовтня 1656 року в Чигирині було зібрано старшинську раду, на якій фактично було проголошено незалежність України, про що докладно доніс царю Бутурлін. У Хмельницького залишалась одна тільки можливість – вступити в коаліцію зі шведським королем та його союзниками. В таку коаліцію ввійшли Швеція, Литва, Пруссія, Україна, Семи город, Молдавія, Волощина. Ворожу їй коаліцію склали Польща, Австрія, Данія, Московія, Крим.

Поляки спробували домовитися все ж таки з Хмельницьким, але той висунув вимогу відмови Польщі від претензії на, за його терміном, «ціле князівство Руське». Термін свідчить про те, що ідея Великого князівства Руського при номінальній протекції польського короля, яку намагався здійснити пізніше соратник Богдана Хмельницького Іван Виговський і майже досяг мети, висловлена була ще Богданом Хмельницьким. Москва при тому до уваги не бралась. Отже, Хмельницький входив не тільки в нову стадію державотворення, а й нових дипломатичних виправ.

7 вересня 1656 року між Україною й Трансільванією (Семигородом) були підписано акт «вічної приязні», за яким сторони зобов’язувались обороняти одна одну. Ракочій обіцяв сприяти Хмельницькому дістати Червону Русь (Галичину) й частину Білорусі, визнавав титул князя за ним і підтримував його намір передати цей титул сину Юрію – ще одне підтвердження того, що Україна стала на шлях повної незалежності. У грудні 1656 р. шведський король підписав з Ракочієм трактат «вічного союзу», а перед тим 26 червня в Мальборку було підписано шведсько-бранденбурзький союз.

Слід мати на увазі, що договір Війська Запорозького з московським царем 1654 року не містив заборони на проведення українським гетьманом зовнішньополітичної діяльності.Тому його стосунки зі шведським королем, про які він повідомляв завчасно царський уряд, з формального боку не були виявом сепаратизму. Правда, через давнє суперництво Московії й Швеції цар ревниво ставився до контактів Хмельницького зі шведами й навесні 1655 року царський уряд затримав і не пропустив до Чигирина посередника в україно-шведських стосунках Данила Грека. Це занепокоїло гетьмана і він намагався пояснити Москві всі ті важливі користі, які можна було отримати від союзу зі шведським королем. Але царський уряд все одно не пропустив українське посольство на чолі з сотником Кіндратом Бурлієм до Швеції. Офіційне пояснення царської адміністрації зводилося до того, що, оскільки між Московією й Швецією відбувається обмін «великими посольствами», посилання гетьманом свого осібного посла – видається «недоцільним».

Дипломатичні стосунки зі Швецією Богдан Хмельницький почав ще в 1652 році, продовжував у 1653 і 1654 рр. А в 1655 році, коли почалась польсько-шведська війна й король Карл Х Густав продемонстрував у ній неймовірні за своїми масштабами успіхи, це спонукало гетьмана до того, щоб почати мало зважати на вказівки з Москви. У серпні 1655 року шведський король через свого посла О.Ю.Торквата запропонував Хмельницькому укласти угоду про дружбу і взаємодопомогу. Гетьман запропонував шведському королю Карлу-Густаву союз проти Польщі з умовою, щоб усі руські землі (українські) Речі Посполитої були віддані Україні. Згодом Богдан Хмельницький запропонував шведському королю ще й план коаліції проти Туреччини. Але саме легкість перемог шведського короля й не сприяла встановленню рівноправних союзницьких стосунків між ним і Військом Запорозьким. Як слушно зауважував з цього приводу М.Грушевський, Карл Х Густав не стільки завойовував Польщу, скільки вона сама добровільно йому піддавалася; швидше за все він у цей час воював не з Польщею, а з Яном Казимиром. Польські міста, шляхта, магнати присягали шведському королю «як протектору Польського королівства», що гарантувало його цілісність. Поляки в такий спосіб якби приносили в жертву свого короля, але рятували державу.

Більш того, у планах головного королівського консультанта з українських питань екс-підканцлера великого коронного І.Радзейовського співпраця з Військом Запорозьким була одним з козирів у агітації польської шляхти і війська на користь протекції Карла Х Густава. Ця агітація будувалась на тому завіренні, що шведський король, теперішній протектор, а в майбутньому король Речі Посполитої, як сильний правитель, приведе до послуху козаччину, покладе край багаторічній виснажливій війні, а згодом спільними силами подолає й Московію.

То ж коли в середині вересня 1655 року Хмельницький разом з царськими військами прийшов до Львова й розпочав облогу міста, це було Радзейовським розцінено як те, що гетьман прямує до Кракова, аби задекларувати там шведському королю свою службу. Та не такими були плани Хмельницького, який сподівався, з огляду на слабкість противника, того, «…чтоб уже неприятели ляхи сего лета все пропали». Облога Львова козаками з одночасним спрямуванням спільного україно-московського експедиційного корпусу до Вісли, що призвело до взяття Любліна й появи україно-московських військ на власне коронних польських землях, ще й поблизу столиці, тільки довела серйозність намірів гетьмана.

Шведському королю невигідно було в цей час утрачати свої позиції в очах поляків та й зносини України з Московією його надзвичайно тривожили. Це видно хоча б з того, що активний учасник україно-шведського діалогу І.Радзейовський в листі до Карла Х від 21 жовтня 1655 р. писав з цього приводу так: «…якби ще хоч не було з ними москалів, я б мав деяку довіру до козаків, а так я боюсь, що ся спілка може наробити замішання й тривоги». А австрійський резидент у Варшаві барон Ф.Лізоллі своєму уряду повідомляв, що І.Радзейовський та інші поляки в таборі шведського короля наполягають на війні Швеції з Московією.

Після демаршу шведської сторони, незважаючи на бажання українського керівництва, задеклароване у зверненні гетьмана до мешканців Львова: «його милість шведський король нехай візьме те, що дав йому Господь Бог у його володіння, а що нам Господь Бог поміг визволити Україну свою руську, при цьому я стою», а також у заяві генерального писаря Війська Запорозького І.Виговського до львів’ян, що «…доки козацька шабля зайшла, доти також мусить бути й козацьке панування», українське командування, отримавши від львів’ян незначну контрибуцію, наприкінці жовтня 1655 року припинило облогу Львова.

В пізнішій інструкції, даній Данилу Греку для переговорів із Карлом Х Густавом Хмельницький пояснював свій відхід від Львова прагненням «…не допускати до фортець московських гарнізонів, чого прагнули московіти, бо ми бажаємо, щоб ця сторона і прохід залишались вільними, аби в будь-який час мати вільний зв’язок з вашою королівською милістю». Ясно, що гетьман зробив висновки з тих затримок своїх посланців та послів до шведів з боку Москви. В цей час Хмельницький дуже гнівався на неї, розбіжності з царським урядом у нього були великими, що підтверджують численні джерела. В умовах же наростання суперечностей у стосунках з царською адміністрацією та певного конфлікту зі шведською стороною гетьману було вигідно, щоб західноукраїнський регіон і надалі залишався номінально під владою Яна Казимира, який, за виразом М.Грушевського, в цей час королював, а не правив, і нічим не міг виявити своєї влади. Маючи в планах соборність українських земель в межах своєї держави Хмельницький волів поки що мати справу зі слабким правителем, від якого можна було домогтися необхідних гетьману поступок. Принаймні, за тих умов, що склалися восени 1655 року в регіоні це було для Чигирина менше зло. Не випадково саме в цей час активізуються стосунки гетьманського уряду з Кримом. 12 (22) листопада 1655 р. під Озерною на Волині була укладена україно-татарська угода. Тоді кримський візир Сефер-ага надсилає таємно від усіх, а особливо від Москви до Хмельницького посланців з повідомленням, що «хан прийшов не для того, щоб битися з козаками, а заради відплати за кривди, вчинені їм москалями». Візир підкреслював і те, що Хмельницький веде війну, «…щоб вільності добувати, а великий князь московський (як бачимо, татари не визнавали за Романовими титулу «цар». – О.Б.) вас уважає за своїх підданих і пише до вас як до своїх холопів».

Варто зауважити й те, що в примиренні Війська Запорозького з Кримським ханством чи не вперше за роки свого правління був зацікавлений і польський король Ян Казимир, який робив спроби через хана залучити козаків на допомогу в боротьбі зі шведами. З цією метою він звертався з відповідними пропозиціями до Мехмеда ІV Гірея. Львівський комендант також інструктував відправленого послом до хана М.Яскульського, аби той намовляв татар помиритися з Хмельницьким і привести його до підданства польському королю, бо він «…сам говорить, що я тієї Москви не хочу, і між ними сильна незгода». Проте гетьман явно розглядав такі домовленості з татарами щодо спільного походу на допомогу полякам тільки як тактичний крок, на який він пішов під впливом міжнародної ситуації осені 1655 року.

В Озерянській угоді було й ще одне положення – щодо розриву союзу Війська Запорізького з Москвою. Сам текст цієї угоди невідомий, повідомлення ж зарубіжних спостерігачів щодо цього є вкрай суперечливими. То ж скласти однозначне уявлення щодо цього поки що неможливо. Можна лише припустити, що Хмельницький, який не раз демонстрував, що вічних союзів не існує, а є лише певні інтереси, які мають бути досягнуті за допомогою цих союзів, міг піддатися на вимогу хана замиритися й відійти від Москви,, але не ув’язав це з якимись конкретними діями. Врешті, показовим є те, що воєвода Стефан у листі до князя Ракоці спочатку зауважив, що союз козаків з Москвою значно міцніший, ніж з Кримом і що Озерянська угода його не перекреслила, але тут же додав, що український гетьман звичайно не дотримується ніяких договорів, і цього разу також, мабуть, вчинить своїм звичним способом. Ясно, що це стосувалось як Москви, так і Криму. Можна припустити також і те, що гетьман хотів, демонструючи своє зближення з татарами, що стали союзниками польського короля, надавити на шведів так, як він у свій час зробив з московітами. Так чи інакше, але фактом є те, що в 1656 році відносини України зі Швецією стали регулярними. Однак шведи все одно не хотіли віддавати українські землі, які були під Польщею, бо претендували на них самі, щоб використати їх з максимальною користю для себе. І використовували, торгуючи ними, про що нижче. У шведів з’явилася серйозна проблема – польсько-московське примирення і ті положення з тексту Віленського перемир’я між Польщею й Московією, в яких говорилося про початок війни зі Шведським королівством.

І тут, в умовах воєнного протистояння з Москвою позиція шведів щодо територіальних претензій Війська Запорізького значно пом’якшується завдяки їхній зацікавленості в укладенні військово-політичного союзу з козаками. Вже в травні 1656 року Карл Х Густав писав Хмельницькому, що виникли нові обставини – «…порушивши заприся жену угоду, без будь-яких приводів, великий московський цар з Лівонії спрямував проти нас військо». Правда, Карл Х найважливішим своїм союзником у боротьбі з Річчю Посполитою й іншими католицькими державами Центральної Європи продовжував, як і раніше, вважати трансільванського князя Д’єрдя ІІ Ракоці. І тому, щоб привернути його до воєнного союзу антипольського спрямування, Карл Х погоджувався на передачу йому Белзького й Руського воєводств, а також Перемишльської й Сяноцької земель. Всі ці терени були етнічно українськими й на них претендувало Військо Запорозьке.Ось для чого українські землі під Польщею були потрібні шведам.

Шведсько-трансільванські переговори про воєнно-політичну співпрацю завершилися підписанням 16 грудня 1656 р. Раднотського договору. Він виходив за рамки двосторонньої угоди, бо передбачав принципову зміну конфігурації політичної карти Центрально-Східної Європи. Отож, як бачимо, апетити розгорілися. До речі, в польській історіографії цей договір кваліфікується як перша спроба розділу Речі Посполитої. Крім того, він мав на меті залучити до союзу цілу низку держав регіону, зацікавлених у протистоянні польсько-московському зближенні, зафіксованому у Вільно. Король Карл Х Густав у цей час пропонує Хмельницькому визнати за ним три колишніх воєводства, а саме: Київське, Чернігівське та Брацлавське. Стосовно ж долі західноукраїнських земель інструкція, яку він надав своїм представникам на переговорах з гетьманом, містила дипломатично виражену відмову й чітко висловлене зауваження, що ці землі вже обіцяні королем трансільванському князю, а тому «всі справедливі бажання п. гетьмана» король буде узгоджувати з цим князем. Це означало, що ніколи цього не буде. Українська сторона, хоча й відправила на допомогу Ракоці козацьке військо на чолі з наказним гетьманом А.Ждановичем, від підписання угоди на запропонованих Карлом Х Густавом умовах відмовилася.

До речі, Московія була однією з не багатьох країн, яка висловила рішучий протест проти Раднотських домовленостей. Одночасно московські війська перейшли в наступ в Інфляндії, надаючи тим військову допомогу Польщі. Натомість Б.Хмельницький відправив корпус на чолі зі Ждановичем на допомогу Ракоці, що йшло всупереч умовам Віленського перемир’я й свідчило про повне ігнорування їхнього змісту з боку гетьманського уряду.

В цілому ж, у першій половині !657 року система міжнародних відносин у Центрально-Східній Європі мала такий вигляд:

– з одного боку, Раднотська коаліція у такому складі: Швеція, Трансільванія, Бранденбург, з діяльністю якої солідаризувалися (передовсім через угоди з Трансільванією) Молдавія, Валахія та Військо Запорізьке;

– з другого – Річ Посполита і Московська держава з їх нечисленними союзниками (передовсім – Австрією).

Згідно з донесенням посла Швеції Г.Веллінга, приєднання Війська Запорізького до Раднотської коаліції й підписання союзної угоди зі шведським королем було можливим лише за умови визнання за останнім «…права на всю Україну або Роксоланію, де була грецька віра і мова ще існує – до Вісли, щоб вони могли затримати те, що здобули шаблею». Посол був переконаний, що, якби він мав таку декларацію, скріплену підписом і печаткою Карла Х Густава, «…то можна було б легко покінчити з союзом». І в червні 1657 року до Чигирина прибув шведський дипломат Лілієкрон з повідомленням, що король Карл Х Густав погоджується віддати Війську Запорозькому українські землі під Польщею, частину Білорусі й Смоленськ, собі ж залишає землі Польщі. Тобто йшлося про повний поділ Речі Посполитої.Інакше діяти було вже не можна. Але вже й явно було пізно.

Тим не менш, дуже важливим є те, що в присутності московських посланців хворий уже Хмельницький заявив, що хоче бути приятелем Швеції. 19 червня гетьман заявив боярину Бутурліну, що союз України й Швеції давніший, ніж союз з Москвою, цар же хоче віддати Україну полякам. У листах до шведського короля Богдан Хмельницький почав підписуватися «Гетьман великий Військ Запорозьких», знявши прикладку підлеглості цареві. В ті часи розрив стосунків із союзником не потребував офіційної декларації чи правового проголошення: одна сторона припиняла вести спільні акції, що й зробив Богдан Хмельницький стосовно Москви. Іншою була справа входження в союз – для того офіційна декларація в формі договору проголошувалась.

Хмельницький і в цій царині зробив помилку: присягати народ у 1654 році допустив, а про розрив з Москвою в 1657 році своїх людей універсалом не повідомив. Ясно, що Гетьман та його оточення маневрували, уникаючи військового нападу Москви, але й легковажити розумінням своєї політики власним народом було не можна.

Слід також зазначити, що незалежницька зовнішня політика Хмельницького викликала різко негативну реакцію Москви. Ясно, що вона розглядала договірні норми, зафіксовані Московським договором 1654 року як відправні на шляху все більш тісної інтеграції України до Московської держави у майбутньому. Офіційні документи, дотичні до справи дипломатичної місії представників Посольського приказу свідчать про зміну тональності політики офіційної Москви стосовно взаємин з Військом Запорозьким. Так, уже наказ стольнику Василю Кікіну, відрядженому в Україну в лютому 1657 року, на думку М.Грушевського показав, що царський уряд ще ніколи не брав такого «прикрого» тону у стосунках з гетьманом та його адміністрацією, коли закидав козацькій старшині порушення присяги, нелояльність щодо суверена, лякаючи карою Божою за «неправду та відступництво від даного царю слова».

Навесні 1657 року царський окольничий Федір Бутурлін висловив претензії на адресу гетьманського уряду з боку уряду Олексія Михайловича. Вони зводилися до нарікань за те, що українська сторона зволікає із запровадженням в українських містах інституту царських воєвод, не виконує зобов’язання щодо надання податків з України до царської скарбниці, відмовляє в наданні земельних наділів у Києві московським стрільцям, не приводить до присяги гетьманича Юрія тощо. Але з матеріалів посольства Бутурліна видно, що найбільше Москву непокоїв зовнішньополітичний курс гетьманської адміністрації, насамперед укладення союзницької угоди з Трансільванією та «…злее того […] что гетман и всё войско Запорожское соединились с неприятелем царского величества – Свейским Карлом Густавом королем».

На початку червня з Москви в Україну прибув посланець царя дворянин Іван Желябужський, який повинен був уже не тільки збирати інформацію про стан справ у війську Запорозькому, а й вести антигетьманську агітацію, використовуючи міжстанові та соціальні суперечності, яких у той час в Україні вже було чимало. При цьому він активно декларував третейські функції московської монархії у конфліктах. Про те, що цей посланець царя був провокатором, свідчить категорична заява І.Виговського, що «…перші бунти почались у війську від посланця царської величності Івана Желябужського». Зіткнувшись із жорсткою позицією московського керівництва стосовно зовнішньополітичної самостійності Чигирина, Хмельницький, незважаючи на критичний стан здоров’я, намагається відстоювати обраний курс. Так, під час переговорів з Ф.Бутурліним на початку літа 1657 року Богдан рішуче відкинув претензії Москви як безпідставні або такі, що втратили чинність внаслідок сепаратних дій Москви, які завдали шкоди інтересам Війська Запорізького. Ясно, що мова йшла про московсько-польське замирення у Вільно. «Шведи слово тримають», – сказав, натякаючи на те, що московіти чинять інакше. «А цар хотів нас полякам віддати». І піддав гострій критиці стратегію Москви в зовнішній політиці: «…тільки де мені, гетьману, дивно, що йому, великому государю […] бояри нічого доброго не порадять: коруною Польською ще не оволодів і миру довершеного ще не привели, а з іншим панством, зі Шведами, війну почали».

Приблизно такими ж різкими й знущальними були відповіді українського гетьмана й на інші претензії московської сторони.

Однак ні міжнародна ситуація, ні внутрішньополітичні обставини не сприяли не те, що розриву з Москвою, а й навіть суперечкам з нею. То ж гетьманський уряд змушений був пом’якшити свою позицію в стосунках з царським урядом.. Тому гетьман вже наступного дня не тільки пом’якшив свої заяви, а й зробив усе, щоб дезавуювати попередні. Ще більш активно в цьому напрямі діяв генеральний писар І.Виговський, який, вочевидь, саме так розпочав уже свою переделекційну боротьбу.

В цей час Швеція й Московія, якби мишкуючи навколо України, вичікують, придивляючись до стану здоров’я Богдана. Шведи сподівалися на поліпшення умов шведсько-української військової співпраці вже за його наступника.








Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 5473;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.058 сек.