Акваріум
Ще один варіант кооперативного навчання, що є формою діяльності учнів у малих групах, ефективний для розвитку навичок спілкування в малій групі, вдосконалення вміння дискутувати та аргументувати свою думку. Може бути запропонований тільки за умови, що учні вже мають добрі навички групової роботи.
Як організувати роботу
Учитель об'єднує учнів у групи по 4-6 осіб і пропонує їм с найомитися із завданням.
Одна з груп сідає в центр класу (або на початку середньо ряду в класі, де стоять парти). Це необхідно для того, щоб ві окремити діючу групу від слухачів певною відстанню.
Ця група отримує завдання для проведення групової диск сії, сформульоване приблизно так:
прочитайте завдання вголос;
обговоріть його в групі;
за 3-5 хвилин дійдіть спільного рішення або підсумуйг
дискусію.
Поки діюча група займає місце в центрі, вчитель знайомш решту класу з завданням і нагадує правила дискусії у мали групах. Групі пропонується вголос протягом 3-5 хвилин обг( ворити можливі варіанти розв'язання проблемної ситуаці: Учні, що знаходяться у зовнішньому колі, слухають, не втрз чаючись у хід обговорення.
По закінченні відведеного для дискусії часу група повертає ться на свої місця, а вчитель ставить до класу такі запитання:
Чи погоджуєтесь ви з думкою групи?
Чи була ця думка достатньо аргументованою, доведеною?
Який з аргументів ви вважаєте найбільш переконливим?
На таку бесіду відводиться не більше 2-3 хв. Після цьогс
місце в «Акваріумі» займає інша група й обговорює наступну ситуацію.
Наприкінці вчитель повинен обговорити з учнями хід гру пової роботи, прокоментувати ступінь володіння навичкамі: дискусії у малих групах і звернути увагу на необхідність та напрями подальшого вдосконалення таких навичок. У межах «акваріуму» можна підбити підсумки уроку або за браком часу обмежитись обговоренням роботи кожної групи.
*: Правила роботи для учнів знайдіть у папці «Роздаткові матеріал й -
2.2. ТЕХНОЛОГІЇ КОЛЕКТИВНО-ГРУПОВОГО НАВЧАННЯ
До цієї групи ми помістили інтерактивні технології, що пеРеДбачають одночасну спільну (фронтальну) роботу всього І^ласу.
Обговорення проблеми в загальному колі
Це загальновідома технологія, яка застосовується, як правило, в комбінації з іншими, її метою є прояснення певних положень, привертання уваги учнів до складних або проблемних питань у навчальному матеріалі, мотивація пізнавальної діяльності, актуалізація опорних знань тощо. Вчитель має.заохочувати всіх до рівної участі та дискусії.
Як організувати роботу
Бажано розташувати стільці або парти по колу. Весь клас обговорює ідеї чи події, що стосуються якоїсь певної теми. Обговорення будується навколо запланованої або імпровізованої теми, яку слід визначати зрозуміло для всіх присутніх до початку обговорення. Учні висловлюються за бажанням. Обговорення триває доти, доки є бажаючі висловитись. Вчитель бере слово (якщо вважає за потрібне) наприкінці обговорення. Він може висловити свою думку.
МАГІЧНІ ДРІБНИЧКИ Ключем до ефективності обговорення великою групою є те, як учитель ставить запитання. Уникайте закритих запитань, тобто таких, на які м^жна відповісти коротко («так» або «ні»). Вживайте відкриті запитання, які починаються з «як», «чому», «який». Заохочуйте всіх учасників до висловлення своїх ідей.
Те, як учитель реагує на запитання та коментарі, є вирішальним у створенні навчальної атмосфери. Демонструйте увагу до всіх, дякуючи кожному учневі за запитання та висловлювання. Це стимулюватиме присутніх продовжувати ділитися цінною інформацією, яку в іншому випадку вони відкинули б як нудну, нети пову, недоцільну та зайву.
Не дозволяйте будь-кому домінувати над групою під час диску сії. Обмежити це можна, сказавши: «А тепер послухаймо, що ска же хтось інший або інша, або «я хотіла (хотів) би, щоб усі мали можливість сказати своє слово».
Не слід забувати, що велика кількість загальнокласних обговорень втомлює.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 797;