Оцінка та використання висновку експерта у кримінальному процесі
Висновок експерта — це процесуальний документ, в якому викладаються підстави проведення експертизи, хід та результати експертного дослідження. Висновок експерта є джерелом судових доказів і складається з трьох частин: вступної, дослідної та заключної (ст. 200 КПК).
Оцінка висновку експерта проводиться за загальними правилами оцінки доказів Однією з особливостей оцінки висновку експерта є необхідність спеціального мотивування підстав, за якими відкидається висновок.
Оцінка висновку експерта є складною розумовою діяльністю, яка включає:
1) аналіз дотримання процесуального порядку призначення та проведення судової експертизи;
2) визначення відповідності висновку експерта завданню;
3) встановлення повноти та наукової обґрунтованості висновку експерта;
4) визначення відповідності висновку експерта іншим зібраним у справі доказам;
5) перевірку віднесення до справи даних, що містяться у висновку.
Необхідно мати на увазі, що встановлені суперечності між висновком експерта та іншими даними у справі ще не свідчать про достовірність висновку. Суперечливі дані підлягають новій оцінці, під час якої можуть бути встановлені погрішності у результатах огляду місця події або обшуку, помилки у показаннях свідків або потерпілих та ін.
У результаті оцінки висновку експерта слідчий (суд) може прийняти одне з таких рішень:
1) визнати висновок експерта повним та обґрунтованим, таким, що має значення у справі;
2) визнати висновок неповним або недостатньо зрозумілим та при необхідності призначити додаткову експертизу або допитати експерта відповідно до ст. 201 КПК;
3) визнати висновок експерта необґрунтованим або сумнівним щодо його правильності та при необхідності призначити повторну експертизу або провести інші процесуальні дії, спрямовані на перевірку висновків експерта.
26. Організація і тактика проведення огляду місця події.
Огляд місця події - невідкладна слідча дія, спрямована на встановлення, фіксацію і дослідження обстановки місця події, слідів злочину і злочинця та інших фактичних даних, які дозволяють у сукупності з іншими доказами дійти висновку про механізм події та інші обставини розслідуваної події.
Огляд, місця події як слідча дія є важливим засобом отримання інформації про розслідуваний злочин. Від якості огляду місця події у багатьох випадках залежить успіх розслідування, оскільки інформація, отримана під час цієї слідчої дії, може носити доказовий характер. При цьому нерідко фактичні дані, отримані в результаті огляду, неможливо отримати з інших джерел.
Важливо розрізняти такі поняття як місце злочину та місце події. Місце злочину - це місце, де безпосередньо було скоєно злочинне діяння. Місце події - це місце, де було виявлено будь-які сліди злочинного діяння (поняття більш ширше).
Визначаючи в цілому завдання огляду можна сказати, що вони полягають у збиранні та дослідженні доказів.
Загальним завданням огляду місця події є встановлення механізму події в усіх деталях, тобто вирішення питання про те, що саме і яким чином сталося на місці події.
Загальне завдання огляду місця події поділяється на низку окремих завдань:
1) вивчення і фіксація обстановки огляду місця події;
2) встановлення характеру впливу злочинця на навколишнє середовище;
3) виявлення, фіксація і вилучення слідів злочину і злочинця;
4) виявлення злочинця і мотивів злочину;
б) встановлення причин і умов, які сприяють скоєнню злочинів;
6) отримання необхідних даних для здійснення подальших слідчих дій та оперативно-розшукових заходів.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 926;