Сутність та мета основ управління фінансовою санацією
Метою фінансової санації є покриття поточних збитків та усунення причин їх виникнення, поновлення або збереження ліквідності та платоспроможності підприємств, скорочення всіх видів заборгованості, покращення структури капіталу та формування фондів фінансових ресурсів, необхідних для проведення санаційних заходів виробничо-технічного характеру.
При організації фінансової санації підприємств розрізняють три основні функціональні блоки:
1. Розробка плану санації.
2. Проведення санаційного аудиту.
3. Менеджмент санації.
Санаційна спроможність – це наявність у підприємства, що перебуває у фінансовій кризі, фінансових, організаційно-технічних і правових можливостей, які визначають його здатність до успішного проведення фінансової санації. До загальних передумов санаційної спроможності відносять наявність у підприємства ефективної санаційної концепції та потенціалу для майбутньої успішної діяльності, а саме:
а) стійких позицій на ринку та реальних можливостей збільшення обсягів реалізації;
б) конкурентних переваг;
в) виробничого та кадрового потенціалу;
г) реальної та дієвої санаційної концепції.
Економічними критеріями стійкої санаційної спроможності підприємства є його здатність до забезпечення ліквідності, відновлення прибутковості та одержання конкурентних переваг. Досягнення конкурентних переваг можливе лише за наявності стійкої ліквідності та платоспроможності, в той же час, орієнтація лише на забезпечення ліквідності дає можливість забезпечити життєздатність підприємства лише в короткостроковому періоді. Санаційно спроможним підприємство буде в тому випадку, якщо продисконтована очікувана вартість майбутніх активів буде більшою за вартість його ліквідаційної маси перед проведенням санації.
Вирішальне значення для успішного проведення фінансового оздоровлення підприємства є організація ефективного менеджменту санації. Сутність менеджменту санації можна розглядати з двох точок зору: з інституційної та з функціональної.
З інституційного боку до менеджменту санації можна віднести всіх фізичних осіб, які уповноважені власниками суб’єкта господарювання чи силою закону провести фінансову санацію підприємства, тобто здійснювати фактичне управління підприємством на період його оздоровлення.
На межу банкрутства підприємства може довести невміле чи навмисно неправильне управління. Керівництво підприємства, яке привело його до фінансової кризи, як правило, не в змозі ефективно управляти фінансовою санацією, тому випливає необхідність заміни керівництва підприємства або передачі повноважень щодо санації третім особам.
З функціонального боку, менеджмент санації – це система антикризового управління, яка полягає в ефективному використанні фінансового механізму з метою запобігання банкрутства та фінансового оздоровлення підприємства. Функціональні сфери менеджменту санації можна розглядати як окремі фази управлінського циклу, причому в процесі санації підприємства такі цикли перманентно повторюються при досягненні окремих стратегічних чи тактичних цілей.
До функціональних сфер менеджменту санації варто віднести такі:
а) постановка цілей;
б) формування та аналіз проблеми;
в) пошук альтернатив, прогнозування та оцінка їх реалізації;
г) прийняття рішення;
д) реалізація (проведення конкретних санаційних заходів);
е) контроль;
є) аналіз відхилень.
Рис.1.1. Завдання фінансової санації підприємства
Основне завдання фінансового менеджменту в ході санації підприємства – правильне визначення потреби у капіталі для проведення санації та мобілізація фінансових джерел санації підприємств. При визначенні конкретних шляхів мобілізації фінансового капіталу треба вивчити порядок визначення потреби в коштах, форми фінансування, правила, якими варто керуватися при формуванні активів та пасивів, методи оптимізації розміру та структури капіталу.
Форми фінансування суб’єктів господарювання класифікуються за джерелами надходження капіталу та за правовим статусом інвесторів. За джерелами мобілізації фінансових ресурсів розрізняють зовнішнє та внутрішнє фінансування; за правовим статусом інвесторів – власний та позичковий капітал.
Сукупний капітал підприємства складається з власного та позичкового капіталу, та фінансування санації може здійснюватися за рахунок власних коштів підприємства, фінансових засобів власників, за допомогою кредиторів і шляхом одержання державної фінансової підтримки. Розрізняють два види санації: санація без залучення додаткових фінансових ресурсів на підприємство та санація із залученням нового фінансового капіталу.
У першому випадку санація може здійснюватися в таких формах:
- зменшення номінального капіталу підприємства;
- конверсія власності в борг;
- конверсія боргу у власність;
- пролонгація строків сплати заборгованості;
- добровільне зменшення заборгованості;
- самофінансування.
Санація із залученням нового фінансового капіталу може приймати такі форми:
- альтернативної санації;
- зменшення номінального капіталу з наступним його збільшенням (двоступінчата санація);
- безповоротної фінансової допомоги власників;
- безповоротної фінансової допомоги персоналу;
- емісії облігацій конверсійного займу та залучення додаткових позик.
Виділяють також автономну санацію, яка здійснюється із використанням власних коштів підприємства та капіталу його власників і зовнішню санацію. Окремий вид санації підприємств – це санація за допомогою державної фінансової підтримки, яка може здійснюватися на поворотній або безповоротній основі.
Дата добавления: 2017-02-20; просмотров: 341;