Відповідальність в формі обмеження правоздатності
Дана форма відповідальності може застосовуватися безпосередньо учасником господарських правовідносин в оперативному порядку незалежно або одночасно із штрафною відповідальністю.
Залежно від того, кому надано право в односторонньому порядку застосовувати ці санкції, вони можуть бути поділені на дві групи:
До першої слід віднести ті санкції, які застосовуються іншою стороною договірного зобов¢язання у разі його невиконання або неналежного виконання. В юридичній літературі дана група санкцій отримала в юридичній літературі термін оперативно-господарських санкцій. Оперативно-господарські санкції — заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов’язання, що використовуються самими сторонами зобов’язання в односторонньому порядку.
До суб’єкта, який порушив господарське зобов’язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб’єкта, який порушив господарське зобов’язання.
Види оперативно-господарських санкцій:
1) одностороння відмова від виконання свого зобов’язання управненою стороною, із звільненням її від відповідальності за це — у разі порушення зобов’язання другою стороною;
відмова від оплати за зобов’язанням, яке виконано неналежним чином або достроково виконано боржником без згоди другої сторони;
відстрочення відвантаження продукції чи виконання робіт внаслідок прострочення виставлення акредитива платником, припинення видачі банківських позичок тощо;
2) відмова управненої сторони зобов’язання від прийняття подальшого виконання зобов’язання, порушеного другою стороною, або повернення в односторонньому порядку виконаного кредитором за зобов’язанням (списання з рахунку боржника в безакцептному порядку коштів, сплачених за неякісну продукцію, тощо);
3) встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов’язань стороною, яка порушила зобов’язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо;
4) відмова від встановлення на майбутнє господарських відносин із стороною, яка порушує зобов’язання.
Перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у частині першій цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.
Інша група санкцій – адміністративно-господарські санкції.За порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарювання та ліквідацію його наслідків (ст.238 ГКУ).
Види адміністративно-господарських санкцій:
вилучення прибутку (доходу);
адміністративно-господарський штраф;
стягнення зборів (обов’язкових платежів);
зупинення операцій за рахунками суб’єктів господарювання;
застосування антидемпінгових заходів;
припинення експортно-імпортних операцій;
застосування індивідуального режиму ліцензування;
зупинення дії ліцензії (патенту) на здійснення суб’єктом господарювання певних видів господарської діяльності;
анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб’єктом господарювання окремих видів господарської діяльності;
обмеження або зупинення діяльності суб’єкта господарювання;
скасування державної реєстрації та ліквідація суб’єкта господарювання;
інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами.
Адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом (ст.250 ГКУ).
4) відповідальність в формі застосування оціночних санкцій - це специфічна форма відповідальності, оскільки вона застосовується до державних підприємств та їх структурних підрозділів. Така форма відповідальності може застосовуватися лише там, де створюються заохочувальні фонди та їх розміри поставлені в залежність від оцінки підсумкових показників господарської діяльності у звітному періоді.
5) відповідальність в формі визнання суб¢єкта господарювання банкрутом –це надзвичайна санкція, яка застосовується лише у випадку неплатоспроможності суб¢єкта господарювання та його неспроможності задовольнити у встановлений строк вимоги кредиторів та виконати зобов¢язання перед бюджетом.
Дата добавления: 2016-12-16; просмотров: 733;