Безпека під час обслуговування і ремонту автомобілів.

 

Технічне обслуговування та ремонт автомобілів проводиться в спеціально відведених місцях (постах), які обладнані необхідними пристроями, приладами , пристосуваннями і інвентарем. Автомобілі, які направлені на пости технічного обслуговування мають бути вимиті, очищені від бруду і снігу. Автомобіль, встановлений на пост технічного обслуговування чи ремонту, необхідно загальмувати ручним гальмом, вмикнути нижчу передачу, вимкнути запалення (подачу палива), а під колеса підкласти упори (башмаки) не менше двох. На кермо необхідно вивісити попереджувальну табличку “Двигун не вмикати. Працюють люди”.

Для запобігання нещасним випадкам під час технічного обслуговування та ремонту автомашин їх встановлюють на естакаду, на гідравлічний або пневматичний підйомник або оглядову канаву. Під час обслуговування автомобіля підйомником на механізм керування підйомником необхідно вивісити попереджувальну табличку з написом “Не торкатися”. Під автомобілем працюють люди.” В робочому положенні плунжер підйомника має бути надійно зафіксований упором, який запобігає мимовільному опусканню підйомника. Підіймальна естакада або гірка повинна мати внутрішні борти висотою не менш 10 см, що запобігає машині від завалювання в проліт між двома напрямними. Гідравлічні або пневматичні підйомники обладнують стопорними пристроями. Якщо для підіймання використовуються домкрати, машину перед підійманням загальмовують, а після підіймання під неї додатково ставлять металеві стійкі підставки або козли, що гарантує безпеку працюючим на випадок падіння машини з домкрата.

Для зручності роботи розміри оглядових канав (ширина, глибина, довжина) встановлюють згідно з габаритами машини, при цьому ширина повинна бути не менш ніж 0,9 м, а глибина – не менш ніж 1,2 м. Підлогу канави роблять з нахилом 0,02; в кінці стоку розміщують колектор для збирання мастил, палива та води. З боків канави встановлюють напрямні борти розміром 10х10 см, що запобігають падінню машини в канаву. Стінки канави облицьовують білою плиткою. В бокових стінах рекомендовано встановлювати ниші для інструменту, пристосувань та інвентарю. Через те що в більшості випадків підлога в канаві теплопровідна, на неї роблять настил з дощок або вкладають дерев’яну решітку. Оглядова канава освітлюється від освітлювальної мережі напругою не вище 12 В. Вона повинна бути обладнана витяжною вентиляцією для вилучення парів легкозаймистих рідин та відпрацьованих газів. Крім того для проходів та роботи поза канавою мають бути споруджені легкознімні та встановлювальні настили, а також безпечні зручні виходи; один – по сходам в кінці канави, інший – у вигляді скоб збоку канави.

Працюючи під машиною необхідно користуватися окулярами для захисту очей від бруду, мастила та палива. Якщо під машиною знаходяться люди, робота двигуна не допускається. Працівники, які виконують ремонт автомобіля поза оглядової канави, естакади чи підйомника (лежачи під автомобілем), мають забезпечуватися лежаками. Працювати без лежаків на підлозі (землі) забороняється.

Забороняється заправляти рідким паливом (а також зливати паливо) в приміщеннях, призначених для стоянки, обслуговування або ремонту і автомобілях з незаглушеними двигунами без вимикання запалення. Не дозволяється також в цих приміщеннях ставити автомобілі, в яких виявлена теча в бензобаках та бензопроводах. В приміщеннях, призначених для стоянки і обслуговування автомобілів, забороняється:

провадити підзарядку акумуляторів;

мити та протирати деталі бензином або керосином;

зберігати рідке паливо в кількості, що перевищує запас, необхідний для заправки, а також забруднені бензином та промастилені ганчірки,

виконувати фарбувальні, столярні, теслярні роботи;

користуватися відкритим вогнем там, де знаходяться горючі рідини;

провадити ремонт автомобілів, в яких баки наповнені легкозаймистим паливом;

захаращувати ворота, проходи, проїзди, а також влаштовувати кладові.

Під час зберігання та обслуговування автомобілів для персоналу що працює в гаражі, існує небезпека отруєння чадним газом і акролеїном (в разі обслуговування дизельних автомобілів), якщо відсутня вентиляція; отруєння етилованим бензином, бензолом чи антифризом (через невміле використання. Крім того, існує небезпека травмування працюючих яка виникає під час розбирання, збирання, регулювання та інших видів обслуговування автомобілів. Для запобігання отруєнь в гаражах необхідно влаштовувати спеціальні вентиляційні пристрої. Щоб запобігнути отруєнню етилованим бензином, бензолом чи антифризом, під час заправлення ємностей слід застосовувати спеціальні пристосування (заправні колонки, насоси, лейки, тощо).

Забороняється:

виконувати будь-які роботи на автомобілі, що знаходиться тільки на одних підіймальних механізмах (домкратах, талях тощо). При виконанні робіт, пов’язаних зі зняттям коліс, вимагається поставити під автомобіль козли, а під зняті колеса – упори (башмаки);

підкладати під піднятий автомобіль замість козлів диски коліс, цеглини та інші випадкові предмети;

знімати і ставити ресори на автомобілях без попереднього їх розвантаження від маси кузова шляхом підняття кузова зі встановленням козлів під нього або раму автомобілю;

проводити технічне обслуговування і ремонт автомобілів під час роботи двигуна, за винятком окремих видів регулювальних і випробувальних робіт;

підіймати автомобіль за буксирні гаки;

Ремонт чи заміна підіймального механізму кузова автомобіля-самоскида має виконуватися після встановлення під піднятий кузов спеціального додаткового упора, який виключає можливість падіння чи мимовільного опускання кузова. Забороняється: працювати під піднятим кузовом без упора, використовувати випадкові підставки і підкладки замість спеціального упора, працювати з пошкодженими чи неправильно встановленими упорами, ставити завантажений кузов на упор.

Для ремонту і обслуговування вантажних автомобілів з високими бортами працівники мають забезпечуватися драбинами-стремянками зі сходинками шириною не менше як 15 см. Застосування приставних драбин забороняється.

Перед ремонтом автомобіля-цистерни для перевезення легкозаймистих і вибухонебезпечних вантажів її необхідно повністю очистити від залишків вантажу і надійно заземлити. Працівник, який провадить очищення чи ремонт усередині цистерни чи резервуара з-під етилованого бензину, легкозаймистих і отруйних рідин має бути забезпечений спецодягом, шланговим протигазом, рятувальним поясом з мотузкою; поза резервуара мають знаходитися не менше двох спеціально проінструктованих Ремонтувати заправні колонки, резервуари, насоси, комунікації і тару з-під етилованого бензину дозволяється тільки після повного вилучення залишків бензину і знешкодження з дотриманням заходів особистої безпеки, що виключає можливість вибуху.

Якщо зняття агрегату і деталей пов’язано зі значними фізичними навантаженнями, а також створює незручність в роботі, слід використовувати відповідні пристосування (знімники), які забезпечують безпеку під час виконання цієї роботи.

Зняття, транспортування і установлення агрегатів і деталей понад 20 кг слід виконувати за допомогою підіймально-транспортного обладнання .

Перед зняттям агрегатів і деталей, пов’язаних з системою охолодження і змащування автомобіля, необхідно попередньо злити мастила і охолоджувальну рідину в спеціальні резервуари, не допускаючи проливання рідин.

 

 

Питання до розділу___________________________________

  1. Види засобів безпеки праці щодо запобігання виробничого травматизму та порядок їх застосування.
  2. Види засобів захисту працюючих від небезпечних і шкідливих виробничих факторів.
  3. Загальні вимоги безпеки до виробничих процесів.
  4. Загальні вимоги безпеки до виробничого обладнання.
  5. Загальні вимоги безпеки до інструментів і пристосувань.
  6. Загальні вимоги безпеки під час обслуговування механізмів.
  7. Загальні вимоги безпеки при експлуатації систем під тиском.
  8. Загальні вимоги безпеки при підіймально-транспортних роботах.
  9. Загальні вимоги безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах.
  10. Норми підіймання та переміщення вантажу вручну.
  11. Безпека під час обслуговування і ремонту автомобілів

 

 

Розділ 5.








Дата добавления: 2016-12-08; просмотров: 1401;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.