Порядок розслідування і обліку аварій

 

До аварій техногенного характеру відносяться аварії на транспорті, пожежі, вибухи, аварії з викидом сильнодіючих отруйних, радіоактивних, біологічно небезпечних та інших забруднюючих речовин, раптові руйнування споруд, устаткування і ін. Залежно від наслідків аварій виділяються дві категорії.

До аварійI категорії відносять аварії, у результатіяких:

- загинуло 5 або травмовано 10 і більш людей,

- відбувся викид отруйних, радіоактивних, біологічно небезпечних речовин за межі санітарно-захисної зони підприємства,

- збільшилася концентрація забруднюючих речовин у навколишньому середовищі більш ніж в 10 разів,

- зруйновані будівлі, споруди або основні конструкції об'єкту, що створило загрозу життя і здоров'ю значного числа працівників підприємства або населення.

До аварійII категорії відносять аварії, у результатіяких:

- загинуло до 5 або травмовано від 4 до 10 чоловік,

- зруйновані будівлі, споруди або основні конструкції об'єкту, що створило загрозу життю і здоров'ю працівникам цеху, ділянки з числом працюючих 100 чоловік і більш.

На підприємстві відповідно до вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій і охорони праці мають бути розроблені та затвердженіпрацедавцем:

- план попередження надзвичайних ситуацій, в якому визначаються можливі аварії та інші надзвичайні ситуації техногенного і природного характеру, прогнозуються наслідки, визначаються заходи щодо їх ліквідації, терміни виконання, а також сили і засоби, які для цього притягуються;

- план ліквідації аварій (надзвичайних ситуацій), в якому перелічуються усі можливі аварії й інші надзвичайні ситуації, визначаються дії посадовців і працівників підприємства під час їх виникнення, обов'язки працівників професійних аварійно-рятівних служб або працівників інших підприємств, які притягуються до ліквідації надзвичайних ситуацій.

Про аварію свідок повинен негайно повідомитибезпосереднього керівника робіт або іншого посадовця підприємства, який в свою чергу зобов'язаний повідомити роботодавця. Роботодавець або особа, яка керує виробництвом під час зміни, зобов'язана діяти відповідно до плану ліквідації аварії, вжити першочергові заходи щодо порятунку постраждалих і наданню їм медичної допомоги, запобіганню подальшому розповсюдженню аварії, встановленню межі небезпечної зони і обмеженню доступу людей до неї. Роботодавець або уповноважена ним особа зобов'язана негайно повідомити про аварію територіальний орган Держнаглядохоронпраці, орган, до сфери управління якого входить підприємство, відповідний орган місцевої держадміністрації або виконавчий орган місцевого самоврядування, штаб цивільної оборони і надзвичайних ситуацій, прокуратура за місцем виникнення аварії і відповідний профспілковий орган, а у разі травмування або загибелі працівників також відповідний робочий орган виконавчої дирекції Фонду.

Розслідування аварій з нещасними випадками проводиться у відповідності до розглянутого порядку (див. 1.3.2).

Розслідування аварій без нещасних випадків проводиться комісіями з розслідування, які створюються:

- у разі аварій I категорії — наказом центрального органу виконавчої влади або розпорядженням відповідно місцевої держадміністрації за узгодженням з відповідними органами державного нагляду за охороною праці і МНС;

- у разі аварій II категорії — наказом керівника органу, до сфери управління якого входить підприємство, розпорядженням районної держадміністрації або виконавчого органу місцевого самоврядування за узгодженням з відповідними органами державного нагляду за охороною праці і МНС.

Під час розслідуваннякомісія визначає:

- характер аварії, з'ясовує обставини, що її викликали;

- встановлює факти порушення вимог законодавства і нормативних актів з питань охорони праці та ЦО;

- встановлює осіб, які несуть відповідальність за виникнення аварії;

- намічає заходи щодо ліквідації її наслідків і запобігання подібним аваріям.

Комісія з розслідування зобов'язанавпродовж десяти робочих днів розслідувати аварію і скласти акт за формою Н-5. Залежно від характеру аварії у разі потреби проведення додаткових досліджень або експертизи вказаний термін може бути продовжений органом, який призначив комісію.

За наслідками розслідування аварії роботодавецьвидає наказ, яким відповідно до висновків комісії з розслідування затверджує заходи щодо запобігання подібним аваріям і притягає до відповідальності працівників за порушення законодавства про охорону праці. Перший екземпляр акту розслідування аварії, внаслідок якої не відбулося нещасного випадку, зберігається на підприємстві до завершення термінів здійснення заходів, визначених комісією з розслідування, але не менше двох років.

Облік аварійI і II категорій проводять підприємства і відповідні органи державного управління і нагляду за охороною праці з реєстрацією їх в журналі. При цьому враховуються аварії, унаслідок яких відбулися нещасні випадки і унаслідок яких нещасні випадки не відбулися. Державна статистична звітність щодо аварій затверджується Держкомстатом за поданням Держнаглядохоронпраці. Письмову інформацію про здійснення заходів, запропонованих комісією з розслідування, роботодавець подає організаціям, представники яких брали участь у розслідуванні, в терміни, вказані в акті розслідування аварії.

Контроль і наглядза своєчасним і об'єктивним розслідуванням, документальним оформленням і обліком аварій, здійсненням заходів щодо усунення їх причин покладається на органи державного управління і нагляду за охороною праці.









Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 597;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.