Матеріальна відповідальність власника перед працівником.

Власник зобов’язаний відшкодувати майнову шкоду, завдану працівникові при виконанні останнім трудових обов’язків. Така відповідальність наступає згідно з нормами трудового права і судовою практикою у таких випадках:

  • при незаконному звільненні, переведенні, відстороненні працівника від роботи;
  • при неможливості для працівника влаштуватися на іншу роботу у зв’язку із записом у трудовій книжці неправильного формулювання звільнення;
  • при затримці виконання рішення про поновлення на роботі працівника, який був незаконно звільнений;
  • при затримці видачі трудової книжки або кінцевого розрахунку при звільненні;
  • при заподіянні працівникові каліцтва або іншого ушкодження здоров’я;
  • при псуванні, знищенні або крадіжці особистих речей працівника під час роботи.

Таким чином, матеріальна шкода, заподіяна працівникові при виконанні ним трудових обов’язків, включає в себе:

1) шкоду, заподіяну працівникові внаслідок порушення права на працю;

2) шкоду, заподіяну майну працівника;

3) моральну шкоду.

Щодо матеріальної відповідальності роботодавця при порушенні права на працю, то у цій сфері можна виділити три етапи: 1) відшкодування роботодавцем шкоди працівникові, спричиненої відмовою у прийнятті на роботу; 2) відшкодування шкоди, спричиненої незаконними діями протягом трудової діяльності; 3) відшкодування шкоди, заподіяної після закінчення трудових відносин.

Відносини щодо відшкодування шкоди, завданої працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я регулюються ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», ЗУ «Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та ін.

Всі працівники вважаються застрахованими від нещасного випадку, професійного захворювання. Відповідальність за шкоду перекладено з роботодавця на страховика.

Моральна шкода – це шкода, заподіяна працівникові поведінкою особи, яку можна характеризувати як неетичну, таку, що суперечить системі поглядів і уявлень, які регулюють поведінку людей у суспільстві.

Відповідно до ст. 237-1 КЗпП України відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику в разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

Розмір відшкодування моральної шкоди не може перевищувати 200 мінімальних розмірів заробітної плати без урахування будь-яких інших виплат (ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»).

Моральна шкода покривається шляхом виплати одноразової грошової виплати, розмір якої визначається угодою сторін або КТС чи судом.

 


ТЕМА № 12








Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 710;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.